sobota, 7 sierpnia 2021 12:30

Dwa dni po ulewach wciąż są zalane tereny w Krakowie. W pomoc zaangażowała się policja

Autor Norbert Kwiatkowski
Dwa dni po ulewach wciąż są zalane tereny w Krakowie. W pomoc zaangażowała się policja

Czwartkowe ulewy nad Krakowem spowodowały, że niektóre ulice, głównie w rejonie Bieżanowa były zalane i nieprzejezdne. Doszło też do podtopień lokalnych posesji. W związku z tym, do działań mających na celu pomoc mieszkańcom oraz kierowcom włączyli się aktywnie policjanci.

W piątek, od wczesnych godzin porannych krakowscy policjanci zabezpieczali ulice, które w związku z obfitymi opadami deszczu zostały zalane i były nieprzejezdne. Policjanci informowali kierowców o utrudnieniach oraz kierowali ich na objazdy.

Do licznych podtopień oraz zalania ulic doszło głównie w rejonie krakowskiego Bieżanowa. Od samego rana, policjanci z Komisariatu VI Policji w Krakowie pomagali mieszkańcom w usuwaniu skutków związanych z zalaniem ich dobytku. Funkcjonariusze nie zważając na podwyższony poziom wody, wchodzili  do niej w celu dostarczenia worków z piaskiem do posesji zagrożonych podtopieniami. Na ul. Korepty, do policjantów podeszła kobieta informując, że pod kładką prowadzącą do jednego z domów konary drzew oraz zerwane drewniane ogrodzenie zablokowało przepust dla płynącego w tym miejscu potoku. Mundurowi szybko usunęli zalegające części drzew oraz elementy ogrodzenia, dzięki czemu zwiększyła się przepustowość dla płynącej wody w tym miejscu. Ponadto funkcjonariusze udali się w rejon ogródków działkowych, przy ulicy Udzieli, gdzie sprawdzali ogrodowe altany pod kątem przebywania w nich osób, które mogłyby potrzebować pomocy. W trakcie kontroli policjanci usłyszeli odgłosy dochodzące z jednej z altanek. Jak się okazało, było to szczekanie psa, który został uwięziony w domku. Po wejściu do środka pomieszczenia, które zalane było na wysokość około 1 metra, mundurowi zauważyli psa znajdującego się na stole. Policjanci wynieśli zwierzę z  altanki i razem ze strażakami przewieźli go  w bezpieczne miejsce, gdzie przekazany został pracownikowi Krakowskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

Za nami już pierwsze zgłoszenie, związane z potężnymi ulewami🙄. Zostaliśmy wezwani do przerażonego pieska, który przed powodzią schronił się na stole, na jednej z krakowskich działek 😔. Na miejscu czekała już na inspektorów Policja oraz Straż Pożarna. Psiak został bezpiecznie przetransportowany w suche miejsce i przewieziony do KTOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Sytuacja pogodowa jest naprawdę fatalna. Miejcie oczy szeroko otwarte, reagujcie.

Opublikowany przez KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Piątek, 6 sierpnia 2021

W trakcie działań nie zabrakło też sytuacji, w których mundurowi poproszeni zostali o zrobienie zakupów spożywczych osobom starszym, mieszkającym na zalanym terenie, które w tej trudnej sytuacji nie były ich w stanie zrobić same. Dodatkowo funkcjonariusze nawiązywali także kontakt z właścicielami pojazdów zagrożonych podtopieniem informując ich o takim zagrożeniu. Mundurowi w dalszym ciągu, w miejscach w których doszło do podtopień, prowadzą działania związane z udzielaniem pomocy osobom potrzebującym. W razie konieczności osoby takie mogą kontaktować się z Komisariatem Policji VI w Krakowie pod numerem telefonu 47 83 52 917

Źródło: małopolska.policja.gov.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje