czwartek, 24 listopada 2022 08:22

[Zdjęcia] "Dziękuję za to, co robicie od 85 lat. Wiem, że wymaga to wielu wyrzeczeń". Podegrodzie świętowało jubileusz

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Zdjęcia] "Dziękuję za to, co robicie od 85 lat. Wiem, że wymaga to wielu wyrzeczeń". Podegrodzie świętowało jubileusz

Zespół Regionalny „Podegrodzie” świętował 85-lecie. Podczas uroczystej gali rozdano Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie.

85-lecie działalności Regionalnego Zespołu „Podegrodzie” było okazją do złożenia gratulacji i wyróżnienia wybitnych członków zespołu. Podczas uroczystości, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował ich Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem, przekazał też czek dla zespołu na 6000 złotych.

- Dziękuję za Wasz wkład w kultywowanie i promocję tradycji ludowych oraz dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu

- mówił starosta Marek Kwiatkowski.

- Jesteście jednym z najbardziej znanych zespołów regionalnych na Sądecczyźnie. Dzięki takim ludziom jak Wy, dla których ważne jest zachowanie dziedzictwa, kultury, religii, języka polskiego i gwary, Polska przetrwała czas zaborów i wojny. Bardzo dziękuję za to, co robicie od 85 lat. Wiem, że wymaga to wielu wyrzeczeń, poświęcenia czasu i ciągłych prób - ale efekt Waszej pracy jest imponujący! Mam nadzieję, że spotkamy się tutaj świętując 100-lecie zespołu. Serdecznie gratuluję!

Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Barbara Jop, Krzysztof Bodziony i Jerzy Nieć.

Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymali: Magdalena Bulzak, Paweł Nowojowski i Andrzej Łatka.

Zespół Regionalny „Podegrodzie” wystąpił po raz w 1937 roku, podczas imprezy regionalnej „Święto Gór”, na którą przygotował program „Wesele podegrodzkie”, a już 1938 r. z dużym powodzeniem wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hamburgu. Po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, w 1946 roku wznowił swoją działalność. Przez 85 lat działalności grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach  i konkursach folklorystycznych. Na swoim koncie ma cztery „Złote Ciupagi” oraz „Srebrne i Brązowe Ciupagi” zdobyte na Festiwalach Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ponadto zespół został wyróżniony: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga. Koncertował we Francji, Hiszpanii, na Węgrzech, w Belgii, Austrii i Niemczech. Kierownikiem Zespołu jest Krzysztof Bodziony, choreografem - Jerzy Nieć.

Fot. Maria Olszowska

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje