wtorek, 8 grudnia 2020 12:24

Episkopat chce mniejszych limitów w kościołach na czas świąt. Co na to premier?

Autor Aleksandra Tokarz
Episkopat chce mniejszych limitów w kościołach na czas świąt. Co na to premier?

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego poprosił, aby od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia zmniejszyć limit wiernych, którzy będą mogli znaleźć się w kościele. O jakie limity dokładnie chodzi?

Obowiązujący aktualnie limit wiernych – jedna osoba na 15 mkw zostanie zmniejszony do jednej osoby na 7 mkw. Tego chce episkopat. Według informacji przekazanych PAP, w liście wysłanym do premiera Morawieckiego abp Gądecki podkreślił, że zbliżające się święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem dla chrześcijan.

-Należy więc zrobić wszystko, aby - przy zachowaniu norm bezpieczeństwa - jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we mszy świętej pasterskiej – napisał.

-Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli - podkreślił w liście.

Abp Gądecki zwrócił także uwagę na fakt, że ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego, rząd "ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła".

Swoją prośbę o zmniejszenie limitu wiernych abp Gądecki poparł stwierdzeniem, że "Kościół katolicki od początku trwania pandemii ze zrozumieniem podchodził do decyzji władz państwowych, również gdy dotykały one sfery życia religijnego".

Zaznaczył jednocześnie, że "Kościół nie zrezygnował ze swoich praw, w tym z prawa do wolności religijnej, gwarantowanej przez art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

inf. PAP, fot. ilustracyjne/Cieplice Kościół Św. Jana Chrzciciela

Polska

Polska - najnowsze informacje