wtorek, 3 października 2017 10:41

Fałszywi wnuczkowie niestraszni miechowskim seniorom

Autor Mrozowska Karolina
Fałszywi wnuczkowie niestraszni miechowskim seniorom

Choć banalna, to i tak co roku zbiera wielkie żniwo w całej Polsce – metoda "na wnuczka". Tymczasem, w powiecie miechowski już od trzech lat żaden mieszkaniec nie dał się nią oszukać...

Jak działają oszuści i co zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Miechowie.

Metoda jest prosta, a sposób działania sprawców podobny: do seniora dzwoni osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pilną pożyczkę, gdyż ma duże problemy finansowe - najczęściej związane z leczeniem, wynikającym z nagłej choroby, czy też z zakupem nowego samochodu. Przestępca wzbudza u poszkodowanego zaufanie i współczucie w wyniku czego ten nie sprawdza, czy rozmówca rzeczywiście jest jego krewnym. Kiedy ofiara zgodzi się już przekazać pieniądze, rzekomy wnuczek informuje, że nie jest w stanie odebrać ich osobiście, dlatego przyśle po nie swojego kolegę. Często też zdarza się, że sprawcom telefonicznie udaje się namówić swoją ofiarę do przelania konkretnej sumy na wskazane konto. Tego typu prowokacjom ulegają najczęściej osoby starsze i samotne.

Dobry i zły policjant

Kiedy "wnuczkowi" nie uda się wyłudzić pieniędzy, zmienia taktykę – staje się policjantem.

– Po przeprowadzeniu szerokiej kampanii informacyjnej, nastąpiło zwiększenie świadomości społecznej, a tym samym ostrożności osób w takich sytuacjach. Coraz częściej Policja otrzymuje informacje od osób, które odebrały telefon od „wnuczka”, ale nie dały się oszukać. To jednak spowodowało również zmianę taktyki stosowanej przez oszustów, którzy coraz częściej stosują metodę „na policjanta”. Najpierw dzwonią do ofiary podając się za członka rodziny a po chwili kontaktują się ponownie, podając się tym razem za policjanta. Podając swój stopień, imię i nazwisko, wydział w jakim pracują a także informując, że rozpracowują grupę przestępców, którzy przed chwilą próbowali nas oszukać, wzbudzają zaufanie i stają się dla ofiar wiarygodni – tłumaczy Komenda Powiatowa Policji w Miechowie oraz podkreśla, że przestępcy podszywający się pod funkcjonariuszy policji, proszą następnie o przekazanie pieniędzy domniemanym "członkom rodziny", którzy kontaktowali się wcześniej w tej sprawie. – Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, z kim rozmawiamy, lepiej się rozłączyć i samemu skontaktować z Policją - najlepiej na numer alarmowy 997, wtedy z pewnością połączymy się z Policją – dodaje oraz
apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu o rozsądek i daleko posuniętą ostrożność w kontaktach z osobami, które mogą dokonywać oszustw i kradzieży.

Zagrożenie wciąż aktualne.

Miechowska Policja informuje, że od 2014 roku żaden z seniorów w powiecie miechowskim nie dał się oszukać metodami "na wnuczka" i "na policjanta", a od dłuższego czasu nie było nawet prób takich oszustw. Podkreśla jednak, że zagrożenie jest wciąż aktualne i nie wiadomo kiedy oszuści mogą znowu zaatakować. Za przykład podaje powiat bocheński, gdzie na przełomie sierpnia i września oszuści dokonali kilku prób tego tupu oszustwa. W jednym przypadku, od starszej kobiety udało im wyłudzić się aż 20 tys. zł.

Inną, skuteczną metodą oszustów jest podszywanie się pod pracowników instytucji publicznych.

– Powinniśmy także uważać na osoby obce, które próbują wejść do naszych domów i mieszkań. Zdarza się bowiem, że sprawcy oszustw podają się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych, instytucji pomocowych lub innych i przychodzą do domu pod pozorem np. sprawdzenia instalacji, albo chcą coś sprzedać i mają dla nas wyjątkowo korzystną ofertę. Często oszuści działają we dwoje - jeden absorbuje uwagę domownika, a drugi w tym czasie penetruje mieszkanie i kradnie kosztowności – ostrzega Komenda Powiatowa Policji w Miechowie.

Jeżeli nie chcesz stać się ofiarą naciągaczy – musisz o tym pamiętać

Po pierwsze, zanim wpuścisz do swojego mieszkania nieznajomych, upewnij się czy są pracownikami instytucji na którą się powołują a jeżeli mieszkasz samotnie poproś te osoby aby przyszły później. Następnie zadbaj o to, aby podczas wizyty nie być samemu w mieszkaniu - o pomoc poproś sąsiada albo rodzinę. Pamiętaj, że sprawcy zazwyczaj działają we dwoje - jeden odwraca uwagę a drugi okrada Twoje mieszkanie.

Po drugie, jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych prywtnych informacji, ani pieniędzy.

Po trzecie, jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i upewnij się, czy faktycznie potrzebuje pieniędzy,

Po czwarte, pamiętaj, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy, ani oszustom ani policjantom

Po piąte, jeżeli przesyłasz pieniądze pocztą, jako odbiorcę wpisuj wyłącznie znaną Ci osobę.

Pamiętaj również, że jeżli padłeś ofiarą złodziei, albo próbowano Cię naciągnąć – natychmiast powiadom o tym policję. Szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów!

Ks
foto: pixabay.com

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka