piątek, 5 lutego 2021 18:08, aktualizacja 4 lata temu

Fascynująca historia piłki nożnej w Polsce

Autor Artykuł zewnętrzny
Fascynująca historia piłki nożnej w Polsce

Piłka nożna to sport, który zna każdy. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ma ponad dwieście federacji.

Aktywność ta jest również bardzo popularna w Polsce. Jak to się wszystko zaczęło? Jaka jest historia piłki nożnej w Polsce? Poniżej przeczytasz historię, która wciąga i zaskakuje. Jeżeli więc jesteś fanem piłki nożnej, koniecznie czytaj dalej. Jesteśmy pewni, że lektura będzie dla Ciebie satysfakcjonująca!

Jakie były początki?

Piłka nożna na stałe pojawiła się w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Galicji. Pierwszym klubem była założona w 1904 roku Pogoń Lwów. Natomiast po pierwszej wojnie światowej powstał Polski Związek Piłki Nożnej, który wkrótce dołączył do FIFA. Warto tutaj zaznaczyć, że po powstaniu PZPN rozwój polskiej piłki nożnej oczywiście przyspieszył. Pierwsze mistrzostwa kraju odbyły się w grudniu 1921 roku, a wygrała je drużyna, jaką jest Cracovia. Kolejny ważny moment w historii polskiej piłki nożnej to Igrzyska w Paryżu. Po raz pierwszy uczestniczyła w nich właśnie polska drużyna, która niestety przegrała z kretesem.

Pierwszy mecz ligowy miał natomiast miejsce w 1927 roku. Rozwój ligi wpłynął również na umiejętności graczy. Po raz pierwszy polska reprezentacja wzięła udział w eliminacjach do mistrzostw świat już w 1934 roku. O awansie decydowały dwa mecze z Czechosłowacją. Pierwszy mecz na Stadionie Legii w Warszawie, Polacy przegrali 1: 2. W drugim meczu nie wzięli już udziału. Jednym z zarzutów było to, że władze Polski i Czechosłowacji nie chcieli ze sobą konkurować.

Co się działo dalej?

Obecnie znamy zupełnie inny wymiar piłki nożnej. STS Promocje i bonusy są dobrze znane i chętnie po nie sięgamy, bo to gwarancja najlepszej zabawy w typowanie wyników meczów już od pierwszego spotkania. Jak jednak było kilkadziesiąt lat temu? Po II wojnie światowej wyniki naszej reprezentacji były coraz lepsze dzięki poszczególnym sukcesom klubów. Górnik Zabrze rok po roku wygrywał mistrzostwa kraju, a Legia Warszawa została reprezentantem polskiej piłki nożnej za granicą. Na efekt nie musimy długo czekać. Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański i Grzegorz Lato dokonali niesamowitego osiągnięcia. W 1972 roku zostaliśmy mistrzem olimpijskim w Monachium.

Na przełomie XIX i XX wieku Polski Związek Piłki Nożnej zaczął prowadzić działania mające na celu zdobycie sponsorów ligi. Pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu odbyło się z jednym z polskich banków, a jego nazwy nigdy nie ujawniono oficjalnie. 18 listopada 2002 roku negocjacje zakończyły się fiaskiem. Natomiast latem 2004 roku ogłoszono przetarg na zakup praw do polskiej nazwy Ekstraklasa. Warto również wiedzieć, że 6 września 2005 na skutek rebrandingu głównego sponsora, nazwę rozgrywek zmieniono na Orange Ekstraklasa. W dniu 7 stycznia 2007 roku Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) odbył w Warszawie raport generalny i posiedzenie statutowe, aby podjąć decyzję o zreformowaniu podstawowego poziomu ligi mężczyzn począwszy od sezonu 2008/2009. Zgodnie z osiągniętymi porozumieniami zmieniła się struktura i terminologia poszczególnych kategorii ligowych, w tym najwyższej - z pierwszej ligi na oficjalną nazwę Ekstraklasa.

Historia polskiej piłki nożnej trwa już więcej niż sto lat. Sport ten wywoływał emocje już u naszych pradziadków. Nic w tym dziwnego! Mamy też nadzieję, że kolejne lata będą jeszcze bardziej fascynujące i przyniosą to, co najlepsze.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka