W czwartek 16 lutego 2023 roku frankowicze otrzymali kolejną dobrą informację, ponieważ Rzecznik generalny TSUE orzekł, że bankom nie należy się żadne dodatkowe wynagrodzenie poza zwrotem wypłaconego kapitału kredytu z unieważnionej umowy kredytowej.
Według interpretacji rzecznika generalnego TSUE Dyrektywa 93/13/EWG jednoznacznie wskazuje, że w celu ochrony konsumentów kara dla nieuczciwych przedsiębiorców powinna być surowa, a dyrektywa ma za zadanie chronić konsumentów-frankowiczów a nie stabilności systemu bankowego. Co więcej według rzecznika pro-konsumencka dyrektywa nie zabrania konsumentowi domagania się odsetek za zwłokę po odstąpieniu od umowy, ale bankowi już nie, ponieważ dochodzenie przez bank od konsumenta roszczeń wykraczających poza kwotę wypłaconego kredytu, w tym za bezumowne korzystanie z kapitału, byłoby niezgodne z celami dyrektywy. Konsument według rzecznika TSUE może na mocy dyrektywy zachować prawo do roszczeń o odsetki za zwłokę od kwoty wszystkich zapłaconych bankowi rat za okres od daty złożenia pozwu lub też zaakceptowania przez frankowicza unieważnienia umowy kredytu frankowego przed Sadem aż do momentu rozliczenia nadpłaty z bankiem. Do sądu krajowego należy jednak ustalenie, czy w świetle polskich przepisów konsumenci mogą dochodzić takich roszczeń.
Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale zazwyczaj wyrok TSUE potwierdza przedstawione w niej stanowisko, TSUE rzadko zajmuje stanowisko odmienne. Wyrok TSUE spodziewany jest w ciągu pół roku. Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się już w tej sprawie Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji oraz rzecznik finansowy. Według rzecznika finansowego i UOKiK bankom nie należy się nic poza kapitałem wypłaconego kredytobiorcy.
To jest kolejna w ostatnich dniach dobra informacja dla frankowiczów po niedawnym wyroku sądu apelacyjnego sprawie Państwa Dziubaków, który co prawda nie pozwolił im zaprzestać płacenia rat do czasu osiągnięcia poziomu kwoty wypłaconego kapitału kredytu frankowego, ale jednocześnie nie pozostawił złudzeń w kwestii bezzasadności roszczenia banku o dodatkowe wynagrodzenie.
Statystyki wyroków w sądach
Banki i kredytobiorcy bacznie obserwują statystyki wyroków w sądach, według źródeł z kancelarii frankowych poziom wygranych w sprawach frankowych w 2022 roku wzrósł w polskich sądach do 97% z 95% w 2021 roku na korzyść frankowiczów. Kredytobiorcy frankowi i w innych walutach obcych powinni zatem poważnie zastanowić się czy pozwać bank. Kredytobiorca-konsument ma wysokie szanse na korzystny wyrok w sporze z bankiem i dodatkowo ponosi wyjątkowo niskie koszty opłat sądowych, bo jedynie ryczałtowe 1000 zł. Sektor bankowy i pojedyncze banki nadal podejmują próby aby zniechęcić frankowiczów od pozwów sądowych, niestety nie idą z tym w parze korzystne ugody bankowe dla kredytobiorców.
Czy chcesz wiedzieć jak frankowicze mogą rozwiązać problem kredytów frankowych?
Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora online dla frankowiczów , w celu sprawdzenia wszystkich dostępnych wariantów rozstrzygnięcia sprawy frankowej jakie mają frankowicze:
Unieważnienie kredytów frankowych
Unieważnienie umowy frankowej z powodu klauzul abuzywnych oznacza, że frankowicze nominalne rozliczą się wzajemnymi płatnościami z bankiem bez uwzględniania kosztu za bezumowne korzystanie z kapitału w czasie. Problem kosztu za korzystanie z kapitału determinuje linię orzeczniczą w sprawach frankowych, rzecznik TSUE potwierdził obowiązującą linię orzeczniczą, która zakłada brak kosztu kapitału w wyrokach unieważniających abuzywne umowy frankowe.
Odwalutowanie (odfrankowienie) kredytu we frankach
Odfrankowienie kredytów frankowych oznacza dla frankowiczów orzeczenie o bezskuteczności klauzul indeksacyjnych. Pociąga to za sobą traktowanie kredytu we frankach jak kredyt złotowy z zachowaniem oprocentowania określonego w umowie, czyli LIBOR CHF.
Ugoda dla frankowiczów
Ugody frankowe według propozycji KNF oznaczają, że frankowicz zamieni abuzywny kredyt frankowy na kredyt złotówkowy wstecznie w całym okresie kredytowania i poprzez wzajemne rozliczenie różnic w chwili zawarcia ugody pomiędzy faktycznymi spłatami a nowym kredytem złotówkowym.
Bezpłatna telefoniczna porada prawna dla frankowiczów i kalkulator dla frankowiczów dostępne dzięki serwisowi prawnemu i wyszukiwarce prawników PolecajPrawnika.pl