poniedziałek, 19 października 2020 11:25

Gdzie można wykonać legalizację butli z gazem?

Autor Artykuł sponsorowany
Gdzie można wykonać legalizację butli z gazem?

Gazy techniczne wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Mieszanki gazowe i gazy czyste znajdują swoje zastosowanie w wielu procesach technologicznych – od produkcji żywności do obróbki metalu. Niezależnie od tego, z jakich butli gazowych korzystasz, muszą one przejść legalizację, czyli badanie okresowe mające na celu sprawdzenie, czy można nadal bezpiecznie eksploatować butlę. Dlaczego legalizacja butli jest tak istotna? Gdzie ją można wykonać w Krakowie? Tego dowiesz się z naszego najnowszego tekstu. Zapraszamy do czytania.

Obowiązkowe badania

Legalizacja butli to okresowe badanie techniczne, do którego wykonania są zobligowani właściciele zbiornika na gaz. To bardzo istotne badanie, dzięki któremu można zweryfikować, czy dalsza eksploatacja butli z gazem nie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. W jaki sposób przeprowadzana jest legalizacja? Butle gazowe (po upłynięciu okresu użytkowania) poddawane są wewnętrznej rewizji zbiornika i hydraulicznej próbie ciśnieniowej. Wszystkie te próby wykonuje się na profesjonalnym stanowisku do badań wysokociśnieniowych. W przypadku, kiedy butla przejdzie pozytywnie testy, inspektor podpisuje homologację. To pozwolenie, które pozwala dalej używać butli. W większości przypadków zgoda obejmuje maksymalnie okres 10 lat. W przypadku negatywnego przejścia badania należy wymienić dotychczasowy zbiornik na nowy. Istotne jest też to, że legalizowane butle techniczne otrzymują określony kolor górnej części, który odpowiada rodzajowi czynnika roboczego. I tak brązowy kolor zarezerwowany jest dla butli z helem, biały dla butli tlenowych, czarny dla azotu, a ciemnozielony dla argonu. Oczywiście, to tylko przykłady barw i ich znaczeń. Kolorów jest znacznie więcej.

Kto może wykonać legalizację butli z gazem?

Zanim butla z gazem będzie zdatna do użytkowania, dystrybutor nowych butli przeprowadzana odbiorcze badanie, mające na celu sprawdzenie, czy dana butla spełnia wymagania Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Jeśli tak, to otrzymuje ona znak CE (co trzeba zgłosić w UDT), naklejkę UDT, stempel inspektora i protokół zawierający decyzję zezwalającą na jej eksploatację. Po upłynięciu terminu użytkowania należy przeprowadzić legalizację butli. Może ją wykonać tylko firma, która ma odpowiednie uprawnienia nadane jej przez UDT.

Chcesz wykonać usługę w Krakowie? Odwiedź Orfemet

Sprawdzonym miejsce w Krakowie, w którym wykonasz legalizację butli jest firma Orfemet. To profesjonalna firma z prawie 30-letnim doświadczeniem, która przeprowadza legalizację butli i wymianę zaworów butlowych w: butlach, CO2, butlach tlenowych, butlach turystycznych, butlach z helem, butlach SodaStream, czy butlach nurkowych. W ofercie mają też uchwyty do butli gazowych. Dlaczego warto nawiązać współpracę z Orfemet? Największym atutem firmy jest jej spore doświadczenie – są na rynku od 1991 roku. Firma może też poszczycić się wykwalifikowanym zespołem oraz sporym gronem zadowolonych klientów, którzy do tej pory korzystają z ich usług.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje