wtorek, 22 września 2020 12:23

Gdzie stosuje się blachy trapezowe?

Autor Głos 24
Gdzie stosuje się blachy trapezowe?

Blacha trapezowa z powodu swoich potężnych rozmiarów jest rewelacyjnym materiałem, który można wykorzystywać do pokrywania elewacji oraz niektórych elementów połaci dachu. Stosuje się ją również z powodzeniem podczas krycia domów jednorodzinnych o prostej bryle. Sporo inwestorów wykorzystuje blachę trapezową również do krycia wiat, garaży bądź budynków gospodarczych czy administracyjnych. Oto wszechstronny poradnik na temat możliwości wykorzystywania blach trapezowych. Zapraszamy do wnikliwej lektury!

Blachy trapezowe - najważniejsze informacje

Niska cena oraz niebywała trwałość sprawia, że blachy trapezowe stosuje się na szeroką skalę nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także przemysłowym. Jej wartościowe właściwości powodują, że w chwili obecnej na stałe wpisała się ona w krajobraz Polski. Konstrukcje tworzone z blach trapezowych gołym okiem można rozpoznać w większości polskich miejscowości.

Jeden arkusz blachy trapezowej jest wyposażony w podłużne przetłoczenia w kształcie trapezu. Powstałe w ten sposób równoległe rowki, po których ścieka woda, mają od 2 do 55 milimetrów wysokości. Wymiary blach trapezowych są następujące: szerokość arkusza wynosi 50-160 centymetrów, zaś długość może osiągnąć nawet 12 metrów. Z kolei najmniejsza długość arkusza to 60 centymetrów szerokości oraz 45 centymetrów długości. Blacha trapezowa powinna być kupowana w arkuszach dociętych zgodnie z indywidualnym zamówieniem konkretnego klienta.

Najważniejsze rodzaje blach trapezowych

Eksperci wyróżniają dwa podstawowe rodzaje blach trapezowych: konstrukcyjne i osłonowe.

Blachy konstrukcyjne są wykorzystywane tylko jako jeden z wielu elementów układu dachowego. Od zewnątrz należy zabezpieczać je powłoką o grubości 15 mikrometrów, od wewnątrz występuje wyłącznie warstwa gruntująca. Razem z materiałem o właściwościach termoizolacyjnych oraz warstwą osłonową (na przykład membraną, panelem na rąbek lub papą) tworzy w pełni kompletną konstrukcję dachową.

Z kolei blachy osłonowe są wykorzystywane jako okładzina zewnętrzna dla przegrody dachowej i ściennej. Z reguły stosuje się je w zimnych halach jako przegrody. Układ jest następujący: konstrukcja, osłonowa blacha trapezowa bądź w przegrodach hal ciepłych: konstrukcja, materiał termoizolacyjny, trapezowa blacha osłonowa.

Blacha trapezowa z powłoką poliestrową

W budownictwie mieszkaniowym na dachach są wykorzystywane blachy trapezowe z warstwą poliestru. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ niesie za sobą szereg korzyści dla właścicieli domów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wykończenie pokrycia dachowego wraz z powłoką poliestrową powoduje, że dach zyskuje zabezpieczenie przed pojawieniem się korozji oraz oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych.

W blachach trapezowych z powłoką z poliestru rdzeń blachy z metalu wykańcza się czterema warstwami: cynkową, pasywacyjną oraz pokładową. Na koniec kładziona jest powłoka poliestrowa o grubości od 15 do około 40 mikrometrów. W ostatniej warstwie znajduje się purair, poliester bądź plastizol.

Która blacha trapezowa jest najlepsza?

Decyzja o zakupie blachy trapezowej powinna być dokładnie przemyślana. Warto pamiętać o tym, aby wybór blachy trapezowej uzależniać przede wszystkim od rodzaju budynku. Dla przykładu, blacha trapezowa o symbolu T-35 z powłoką poliestrową jest najlepszym rozwiązaniem przy budynkach mieszkalnych o średniej wielkości. Im profil blachy trapezowej jest wyższy, tym większa jest powierzchnia konstrukcji dachowej.

Niezwykle ważną kwestią wpływającą na wybór właściwego profilu jest również spadek dachu. Gdy podejmujemy decyzję o pokryciu dachu o dużej powierzchni oraz spadku, wtedy warto zdecydować się na blachę trapezową o symbolu T-55 bądź T-35. Z kolei w przypadku małej architektury, czyli wszelkiego rodzaju garaży oraz altanek, zdecydowanie najlepszym rodzajem blachy trapezowej będzie ta oznaczona symbolem T-18.

blacha falista Szczecin

Ile kosztuje blacha trapezowa?

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się jaka jest cena blach trapezowych, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przy weryfikowaniu ceny brutto materiału na pokrycie dachowe zawsze trzeba brać pod uwagę również cenę za efektywne pokrycie 1 metra kwadratowego. Taka cena zawsze będzie nieco wyższa niż cena z 1 metr kwadratowy blachy. Na ostateczną cenę blachy trapezowej wpływają również takie czynniki jak wysokość przetłoczeń, grubość rdzenia bądź rodzaj zastosowanej warstwy o właściwościach ochronno-dekoracyjnych.

Zdecydowanie najtańsza jest blacha trapezowa, którą wyłącznie ocynkowano. W przypadku takiego rodzaju blachy trapezowej 1 metr kwadratowy efektywnego krycia będzie kosztował około 25 złotych. Za blachy trapezowe wyposażone dodatkowo w powłokę z alucynku trzeba zapłacić nieco więcej, bo około 30 złotych. Blachy trapezowe z najtrwalszymi oraz najestetyczniejszy powłokami dekoracyjnymi, na które niejednokrotnie obowiązuje nawet 50 lat gwarancji od producenta, mogą kosztować od 50 złotych za 1 metr efektywnego krycia. Blacha trapezowa z aluminium jest oferowana w podobnej cenie co blachy stalowe.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka