niedziela, 23 lipca 2023 09:00

Gratka dla miłośników książek. Taka okazja nie zdarza się często!

Autor Patryk Trzaska
Gratka dla miłośników książek. Taka okazja nie zdarza się często!

Na placu św. Marii Magdaleny w Krakowie trwa „Krakowski Kiermasz Książki”. Antykwariusze,  księgarze i bukiniści prezentują najciekawsze okazy książkowe ze swoich bogatych kolekcji. Nazwa tej edycji – „Szukam słowa” – nawiązuje  do debiutanckiego wiersza Wisławy Szymborskiej, której setną rocznicę  urodzin świętujemy w tym roku.

Zbliżający się kiermasz to nie lada gratką dla krakowskich i  przyjezdnych bibliofilów, zapalonych czytelników i moli książkowych. Podczas wydarzenia można zaopatrzyć się w ekskluzywne pozycje wydawnicze, arcydzieła wieszczów, utwory pisarzy i pisarek zapomnianych czy cenne woluminy i  egzemplarze rzadkich wydawnictw, które już dawno zniknęły z księgarskich  półek. Nie brakuje także literatury popularnej.

W Krakowskim Kiermaszu Książek bierze udział kilkunastu wystawców, m.in.:

  • Antykwariat  aukcyjny, pracownia introligatorska i wydawnictwo w jednym, czyli  Suszek Books, zaprezentuje pod Wawelem rzadkie wydania literatury  pięknej, albumy, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, książki z  zakresu nauk humanistycznych, sztuki, rzemiosła, teatru czy  architektury.
  • Dla małych i dużych miłośników opowieści  obrazkowych specjalne propozycje przygotuje księgarnia hobbystyczna  Fankomiks oferująca największy w Krakowie wybór nowych i używanych  komiksów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
  • Nie zabraknie  również anglojęzycznych słowników, książek z dziedziny biznesu, pozycji  poświęconych historii, literaturze czy designowi, które odszukamy na  stoisku księgarni American Bookstore.
  • Antykwariat 451 stopni i  Erudyta zaprezentują wyselekcjonowane, rzadko spotykane tytuły  literatury pięknej polskiej i zagranicznej, w tym bogatą kolekcję bajek i  komiksów zaprojektowanych i ilustrowanych przez wybitnych polskich  grafików i rysowników.
  • Pierwsze wydania, książki przedwojenne,  monografie czy publikacje tematyczne poświęcone np. ziołolecznictwu – to  specjalność bukinisty Grzegorza Łabudy.
  • Z kolei na stoisku  Roberta Gardasa będzie można znaleźć biografie i pamiętniki, publikacje  filmowe, teatralne, etnograficzne oraz wydawnictwa poświęcone  dziedzictwu i historii Krakowa.
  • Swoje antykwaryczne perełki zaoferuje odwiedzającym kiermasz także Krzysztof Rolnicki.
  • Szafa  Pełna Książek przedstawi na swoim stoisku bardzo szeroki wybór  literatury autorów polskich i zagranicznych – powieści obyczajowych,  kryminalnych, fantasy i science fiction. Czytelnicy znajdą tutaj także  bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży oraz poradników i  wydawnictw albumowych.
  • Ministerstwo Starych Książek, którego  siedziba znajduje się przy ulicy Czystej 16, zaoferuje przekrój swoich  zbiorów: od literatury popularnej, przez klasykę, aż po albumy i  opracowania naukowe.
  • Świat w tunelu to antykwariat  zlokalizowany w przejściu podziemnym między Jubilatem a ulicą  Morawskiego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo Świat w tunelu oferuje  książki z najróżniejszych kategorii.

Kolejne kiermasze odbędą się w dniach 11-13 sierpnia oraz 8-10 września.

Krakowski  Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 roku. Popularyzuje czytelnictwo wśród dużych i małych odbiorców oraz przypomina o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury  UNESCO. Kiermasz organizowany jest przez Stowarzyszenie Antykwariuszy i  Bukinistów Krakowskich oraz KBF, operatora programu Kraków Miasto  Literatury UNESCO.

fot. Inga Szeliga/krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka