piątek, 23 sierpnia 2019 12:08

Gręboszów: Historyczną rocznicę uczczą na rowerach. Możesz do nich dołączyć!

Autor Marzena Gitler
Gręboszów: Historyczną rocznicę uczczą na rowerach. Możesz do nich dołączyć!

Trwają jeszcze zapisy na rajd rowerowy z Gręboszowa na Westerplatte. Rajd, którego celem jest upamiętnienie postaci pochopdzącego z Gręboszowa mjr Henryka Sucharskiego wyruszy 27 sierpnia.

To pierwszy i historyczny rajd, którego inicjatorem jest mieszkaniec Greboszowa i Przewodniczący Rady Gminy Marek Mosia - pasjonat turystyki rowerowej i założyciel strony Trasy rowerowe Powiśle Dąbrowskie.

"Westerplatte broni się nadal". Oddając hołd obrońcom tego skrawka ziemi oraz na grobie mjr. Henryka Sucharskiego (o tym osobny post) odwiedziłem Westerplatte przygotowując Rajd Rowery. Za dwa tygodnie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i również w Gręboszowie, gdzie rok temu pierwszy raz w kameralnie jeszcze przed zmianami władzy m.in. z poseł Wiesław Krajewski iSebastian Kądzielawa oddaliśmy hołd mjr. Sucharskiemu. W tym roku obchody będą miały godny i wspólnotowy charakter dla całej społeczności. To kolejny krok w kierunku popularyzowania wiedzy i pamięci o naszym rodaku. Nie ostatni. Chwała bohaterom!" - napisał kilka dni temu na Facebooku.

W pięciodniowy rajd trasą upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej z Gręboszowa, gdzie urodził się i mieszkał mjr Henryk Sucharski. na Westerplatte, którego obroną dowodził uczestnicy wyruszą 27 sierpnia. O przedsięwzięciu pisaliśmy w artykule: "Powiśle Dąbrowskie: Rowerem na Westerplatte".

Dzienny dystans przejazdu zaplanowany jest między 100 a 140 km. Uczestnicy będą poruszać się w maksymalnie 15 osobowych grupach. Organizator zapewnia noclegi, ubezpieczenie uczestników, samochód bezpieczeństwa, organizuje transport rowerów z powrotem oraz pomoc w kwestii powrotu. Zainteresowani mogą jeszcze się zgłaszać się dzwoniąc pod nr: 726 585 310. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

Uczestnicy rajdy będą mieli wyjatkową możliwość wziąć udział w obchodach 80-lecia wybuchu II Wojny Światowej,  1 września o godz. 4:40 na Westerplatte. - Chcemy tym samym kultywować pamięć i wiedzę o tym bohaterze wśród uczestników rajdu oraz osób, które będziemy spotykać na trasie. Przejazd ma charakter patriotyczny - przypomina Marek Mosio, który zaprasza na rajd.

inf. i foto: arch TrPD

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje