poniedziałek, 19 września 2022 13:47

Haczyk koło serca, ciężarek w żołądku. Kto zastawia pułapki na koty w podgorlickiej wsi?

Autor Patryk Trzaska
Haczyk koło serca, ciężarek w żołądku. Kto zastawia pułapki na koty w podgorlickiej wsi?

"To zwykłe bestialstwo". Mieszkańcy wsi Pagorzyna (powiat gorlicki) nie kryją swojego oburzenia. Ktoś zostawia na koty pułapki z haczykami i ołowianymi ciężarkami. Weterynarze informują już o dwóch przypadkach, w których ledwo udało się oclić życie pupilów.  

Sprawę nieludzkich praktyk we wsi Pagorzyna nagłośnił lekarz weterynarii, Wojciech Wójcik  z przychodni Animed w Gorlicach, który sam przyznał, że nie ma mowy o przypadku. Okazuję się, że ktoś zostawia przynęty z haczykiem, do którego przymocowany jest ciężarek. – W czwartek trafił do nas kot z Pagorzyny. W USG liniowe ciało obce, w RTG haczyk wbity w przełyk w niewielkiej odległości od serca, w jelitach ołowiany ciężarek, całość połączona dratwą. Zabieg na otwartej klatce piersiowej trwał 4 godziny, haczyk utknął uszkadzając częściowo ścianę żyły głównej doogonowej. Robota sapera, ułamki milimetra dzieliły kotkę od śmierci. Później jeszcze dwa cięcia, jedno na żołądku drugie na jelicie. Tym razem się udało. Stwierdziliśmy, że to pewnie przypadek. Niestety, nie mieliśmy racji. Piątek przyniósł drugiego kota z Pagorzyny. Ten miał więcej szczęścia haczyk wbił się w żołądek, zabieg był dużo prostszy. Trudno nie podejrzewać działania celowego – pisze na Facebooku Przychodnia Weterynaryjna Animed.

Specjalista zwraca uwagę na to, że gdyby nie szybka pomoc to koty czekałaby powolna śmierć pełna cierpienia. – Obydwa koty umierałyby bardzo powoli. Haczyk zakotwiczył dratwę, ruchy jelit ciągnęły ciężarek w przeciwnym kierunku. W takiej sytuacji całe jelito nawija się na linkę, fastryguje, aż w końcu powoli coraz bardziej przecina – podkreśla Wojciech Wójcik.

Zarówno weterynarze jak i policja apelują o ostrożność właścicieli zwierzaków. Na chwilę obecną nie wiadomo, kto stoi za cierpieniem zwierząt.

fot. Przychodnia Weterynaryjna Animed


Gorlice - najnowsze informacje