piątek, 10 czerwca 2022 08:35

Handel internetowy - wybór brokera i platformy handlowej.

Autor Artykuł sponsorowany
Handel internetowy - wybór brokera i platformy handlowej.

Wybór odpowiedniego brokera giełdowego oraz platformy inwestycyjnej to dylemat zarówno początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów. Pieniądze najlepiej jest powierzyć w pewne ręce. Strony internetowe często zawierają materiały reklamowe brokerów giełdowych, które obiecują brak wysiłku związanego osiągnięciem sukcesu rynkowego. Niestety, łatwe pieniądze to jedynie pusta obietnica. Zysk okupiony jest dawką trudu i wyrzeczeń.

Wielu brokerów chwali się, że zapewnia oszczędność dzięki pobieraniu niewielkich opłat i zerowej prowizji. Jednak tylko to powinno decydować o wyborze? Co z uczciwością brokera giełdowego? Jak prezentuje się jakość jego platformy inwestycyjnej?

Przed wyborem brokera giełdowego i platformy inwestycyjnej zachowa rozsądek. Opinie i szczegóły o brokerach mogą być istotną pomocą.

Zacznijmy od definicji brokera giełdowego.

Zadaniem brokera giełdowego jest zapewnienie dostępu do światowych giełd finansowych. Muszą oni płacić za taką możliwość, dlatego małe instytucje zazwyczaj nie są w stanie oferować takich usług. Jeśli jednak broker giełdowy umożliwia wyżej wymieniony handel, to zapewne stał się profesjonalną i godną zaufania instytucją. Niektórzy z mniejszych brokerów mogą także oferować pośredni dostęp do giełd, z wykorzystaniem infrastruktury rynkowej dużych graczy.

Wybór brokera giełdowego

Broker musi być twoim sprzymierzeńcem.

Być może w twoich wyobrażeniach pojawia się wizja gracza inwestującego pieniądze i odnoszącego natychmiastowy sukces. Niestety rzeczywistość pisze odmienne scenariusze. Jeśli broker obiecuje ci „złote góry” i namawia do inwestycji większych ilości pieniędzy, to możesz zacząć się niepokoić. Nieuczciwy broker giełdowy będzie tylko czekał, by wykorzystać twoje potknięcia. Właściwie wybrana instytucja finansowa wskaże twoje niepowodzenie i pozwoli ci wyciągnąć wnioski, przykładowo z pomocą materiałów edukacyjnych.

Jeśli płacisz prowizje o wymagane opłaty, to zastanów się, czy broker świadczy ci odpowiedni poziom usług. Twoje pieniądze są efektem ciężkiej pracy i miej na uwadze ich wartość. Obsługa klienta powinna być przyjazna i pomocna. Najlepiej, aby broker giełdowy udostępniał profesjonalne materiały edukacyjne oraz niskie opłaty za transakcje i prowadzenie konta.

Czy spready i opłaty pobierane przez brokera są na odpowiednim poziomie? Jeśli są zbyt duże, to nie przepłacaj. Dobra jakość wymaga odpowiedniej ceny, ale koszty powinny być odpowiednio dopasowane.

Czy broker giełdowy jest godny zaufania?

Jak wygląda przeszłość brokera? Czy klienci zawsze byli z niego zadowoleni? A może broker był ukarany za swoją działalność?

Pamiętaj, broker powinien być uczciwy i godny zaufania. Nawet jeśli zdarzyły się mu potknięcia, to nie powinien on ich powtarzać i wciąż poprawiać jakość swoich usług. Jeśli ten nie może poszczycić się swoją uczciwą przeszłością, to może lepiej byłoby powierzyć swoje pieniądze w bardziej wiarygodne ręce.

Platformy brokerskie

Broker giełdowy powinien być regulowany.

Każdy z brokerów giełdowych świadczący profesjonalne usługi finansowe powinien podlegać odpowiednim regulacjom. To dzięki licencji profesjonalnych instytucji nadzorczych twoje środki finansowe są bezpieczne. Wybór instytucji licencjonującej zależy od położenia siedziby brokera.

Świadczone usługi wsparcia klienta.

Dobrze jest, jeżeli broker świadczy wielojęzyczne wsparcie, a jeszcze lepiej, gdy pomoc jest udzielana w ojczystym języku klienta. Drogi świadczenia pomocy mogą być różne, na przykład e-mail, telefon, a także czat na stronie internetowej. Nieocenioną pomocą mogą być także bazy wiedzy i FAQ.

Rynki i instrumenty finansowe.

Ilość zapewnianych narzędzi powinna być dopasowana do twoich możliwości inwestycyjnych. Nie powinieneś czuć się ograniczony małą ilością lub przytłoczony mnogością rozwiązań. Czy jesteś osobą początkująca? W takim razie nie wybieraj oferty dla specjalistów. Gdy zgromadzisz odpowiednią ilość doświadczenia, dopiero wtedy zmień ofertę na ambitniejszą.

Czy broker giełdowy dba o twoją wiedzę?

Jeśli instytucja brokerska będzie starać się o poszerzenie twojej wiedzy o tradingu, to jest to doskonała wiadomość. Daje ona perspektywy na udaną, długotrwałą współpracę oraz że zyski będą odnoszone przez obie strony. Kursy, podcasty, artykuły, webinary powinny znacznie podnieść poziom twojej wiedzy i sprawić, że staniesz się coraz lepszym inwestorem. Warto też oprzeć się na istniejących zestawieniach np. ranking brokerów giełdowych pozwoli spojrzeć na wielu brokerów z szerszej perspektywy.

Nauka na materiałach brokera

Wybór giełdowej platformy inwestycyjnej.

Każdy trader będzie musiał w końcu wybrać swoją platformę inwestycyjną. Bez odpowiedniej platformy giełdowej, nie będziesz mógł działać na rynkach i korzystać z zaawansowanych narzędzi handlowych. Odpowiednia platforma inwestycyjna jest koniecznym wyborem dla początkujących traderów oraz ekspertów.

Rynek zawiera sporą ilość dostępnych platform inwestycyjnych, a do już istniejących dodawane są nowe rozwiązania o niezaprzeczalnych zaletach. Odpowiednia platforma handlowa pozwala traderowi na zawieranie transakcji finansowych na całym świecie.

Mając spory wybór platform handlowych, nie warto męczyć się z niedopasowanymi do własnych potrzeb produktami. Jeśli interfejs jest zbyt skomplikowany, a sama aplikacja się zacina, to wybierz inną, taką, która będzie szybka i niezawodna.

Platforma inwestycyjna oprócz zawierania podstawowych funkcjonalności takich jak składanie zleceń, możliwości analizy wykresów oraz zarządzanie portfelem inwestycyjnym, musi być dostępna na urządzenia mobilne. Są to smartfony i tablety.

Platformy inwestycyjne brokerów giełdowych.

Instytucje umożliwiające handel często oprócz dobrze znanych platform oferują swoje autorskie rozwiązania. Jednak decydując się na mniej znane narzędzie tradingowe, sprawdź, czy jego możliwości są odpowiednio dopasowane. Nie chodzi tutaj jedynie o dostęp do CFD, ETF, czy surowców. Dobra platforma tradingowa powinna dawać ci także możliwości planowania kolejnych ruchów dzięki rozbudowanym narzędziom analitycznym.

Wybierając platformę giełdową, skorzystaj z wersji demonstracyjnej. Konto demo powinno dawać ci wgląd w możliwości platformy, jej funkcjonalność i interfejs. Handel w trybie demonstracyjnym powinien być prowadzony z użyciem wirtualnych pieniędzy, bez narażania cię na straty wynikające z etapu edukacji.

Nie zapominaj, że ponosisz ryzyko!

Handel z użyciem kontraktów CFD, Forex, kryptowalutami lub podobnymi instrumentami finansowymi może spowodować spore straty finansowe. Wiąże się to z zastosowaniem dźwigni finansowej. Większość rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne. Każdy broker powinien poinformować o dokładnej, procentowej liczbie klientów ponoszących stratę. Czy w związku z tym zgadzasz się na poniesienie takiego ryzyka?

Twoja decyzja nie powinna być oparta jedynie na opłatach pobieranych przez brokera. Warto sprawdzić jaką opinię posada broker w kręgach inwestorskich, czy jego wsparcie klienta jest świadczone w rodzimym języku, gdzie znajduje się siedziba brokera i jakie są jego regulacje. Pamiętaj, emocje to zły doradca, dlatego wyboru dokonaj z rozwagą i spokojem.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka