środa, 23 sierpnia 2023 13:16

Ile kosztują wakacje w Turcji?

Autor Artykuł sponsorowany
Ile kosztują wakacje w Turcji?

Turcja to niezwykle interesujący kraj z tysiącami ciekawych zabytków pochodzących z różnych okresów historycznych, setkami kilometrów głównie piaszczystych plaż położonych nad turkusową wodą i wybrzeżem upstrzonym licznymi malowniczymi zatokami. Nic więc dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów. Dodatkową zachętą jest fakt, że Turcja to jeden z tańszych krajów egzotycznych, gdzie można się wybrać za stosunkowo niewielkie pieniądze. Przyjrzyjmy się zatem, ile kosztują wakacje w Turcji.

Cena wycieczki do Turcji a termin i długość pobytu

Cena wycieczki do Turcji będzie zależała od kilku czynników, w tym od wyboru miejsca i jakości zakwaterowania, terminu podróży, długości pobytu czy też zakresu atrakcji i aktywności, które planujesz.

  • Termin podróży

Na wysokość opłat na pewno będzie wpływał okres, w jakim chcemy się wybrać oraz to, z jakim wyprzedzeniem kupujemy ofertę. Dobrym przykładem jest choćby hotel Alaiye Kleopatra (4****, śniadania i obiadokolacje) na Riwierze Tureckiej, który jest w ofercie Rainbow. Kupując wczasy w Turcji z 1-2 tygodniowym wyprzedzeniem, w szczycie sezonu, np. w sierpniu (sezon w Turcji przypada na okres od czerwca do września) trzeba zapłacić co najmniej 4,5 tys. zł za osobę. Wczasy wykupione w tym samym hotelu poza sezonem, najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, np. w grudniu mogą kosztować zaledwie 1,6-1,7 tys. zł za osobę, a więc blisko trzykrotnie taniej!

  • Długość pobytu

W obu przypadkach mowa jest o pobycie 7-dniowym, cena rośnie bowiem wraz z długością  pobytu. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy pobyt, tym cena relatywnie mniejsza. W tym samym hotelu za wczasy dwutygodniowe w szczycie sezonu zapłacimy ok. 7,5 tys. zł, a nie 9 tys. jak by to wynikało z prostego przeliczenia cena tygodniowa x2.

Wakacje w Turcji – cena a lokalizacja i standard hotelu

Ceny wczasów w Turcji mogą się różnić w zależności od miejsca, które planujesz odwiedzić. Na przykład popularne kurorty nadmorskie, takie jak Antalya czy Bodrum, mogą być droższe niż nieco mniej znane regiony. Kluczową kwestią jest oczywiście standard hotelu. Porównywalne hotele mogą się tu różnić o ok. 1-15. tys. zł w zależności od położenia. Równie ważny i determinujący jest standard hotelu. Oczywiste jest, że za wczasy w hotelu 5* w wersji all inclusive zapłacimy więcej, niż za hotel 3* wyłącznie ze śniadaniami. Oferta Rainbow jest na tyle bogata, że każdy z łatwością znajdzie coś interesującego dla siebie.

Wczasy w Turcji – ceny za codzienne przyjemności

Podczas wakacji w Turcji, raczej nie stracimy fortuny – ceny w tym kraju są porównywalne do tych, które mamy w Polsce. W wielu przypadkach jest nawet taniej, a dotyczy to przede wszystkim  posiłków w restauracjach (oczywiście to też zależy od standardu). Obowiązującą walutą jest Turecka Lira (TRY), która dzieli się na 100 kuruszy, ale ich już praktycznie nie ma w obiegu, ponieważ turecka lira boryka się z bardzo dużą inflacją. 1 euro to obecnie ok. 30 TRY, 1 USD – ok. 27 TRY a 1 PLN to ok. 7 TRY (1 TRY to teraz zaledwie ok. 0,15 PLN). Na turystycznych straganach i bazarach bez problemu można jednak płacić w „twardej” walucie. Bywa, że jest to jednak mniej opłacalne, niż posługiwanie się lirami, a poza tym sprzedawcy często wydają resztę w miejscowej walucie.

Ceny wycieczek do Turcji – podsumowanie

Reasumując, ze względu na różnorodne zmienne, m.in. standard hotelu, jego położenie, termin, w jakim chcemy jechać do Turcji czy też to, z jakim wyprzedzeniem kupujemy wczasy, trudno jest podać jednoznaczną cenę za wczasy w Turcji. Można jednak powiedzieć, że poza sezonem za 2-2,5 tys. zł raczej bez większych trudności można znaleźć przyzwoity hotel. W sezonie trzeba do tej ceny dodać 1-1,5 tys. zł, a jak chcemy korzystać z naprawdę luksusowych hoteli, z opcją all inclusive lub ultra all inclusive, to trzeba doliczyć do tego 2-2,5 tys. zł (w sezonie). Warto zrobić dokładne plany podróży, określić preferencje i budżet, a następnie skonsultować się z biurem podróży. Przedstawiciele Rainbow, na pewno znajdą dogodną ofertę na każdą kieszeń.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka