czwartek, 10 września 2020 08:25

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Autor Głos 24
Ile kosztuje rozwód kościelny?

Coraz więcej osób interesuje się kwestią rozwodów kościelnych. Powody bywają różne, ale specjalizacja przedstawicieli prawa, czyli dokładniej adwokatów kościelnych, pokazuje, że jest to zagadnienie, które ma swoją rację bytu. O ile w przypadku rozwodów cywilnych wiele osób ma pewne pojęcie o przewidywanym przebiegu czy spodziewanych kosztach, o tyle gdy mowa o rozwodzie kościelnym – sprawa nie jest taka oczywista. Ile może trwać proces o unieważnienie ślubu kościelnego? Oraz ile kosztuje rozwód kościelny?

Rozwód kościelny – czy w ogóle można go wziąć?

Omawiając tematykę rozwodów kościelnych, o których zwykło się mówić, trzeba wyjść od jednego, bardzo ważnego założenia. Otóż, jak mówią renomowani przedstawiciele kancelarii kanonicznej, wzięcie rozwodu kościelnego jest… niemożliwe, ponieważ coś takiego nie istnieje! Jedyne, o czym można mówić, to stwierdzenie nieważności małżeństwa, ale praktyka pokazuje, że zdecydowana większość osób posługuje się tym pierwszym sformułowaniem. Można sobie wyobrazić konsternację osób, które dowiadują się o tym fakcie od adwokata kościelnego. Na spotkaniach ws. unieważnienia ślubu kościelnego klienci zostają poinformowani o właściwym nazewnictwie, a po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości nadchodzi czas na omówienie kolejnych kroków. Powszechnie i tak mówi się o „rozwodzie”, ale najważniejszą sprawą dla zainteresowanych osób często pozostaje inna sprawa. Mianowicie często padają pytania o to, jak długo trwa cała procedura oraz ile kosztuje rozwód.

Unieważnienie ślubu kościelnego – jakie koszty?

Jeśli chodzi o rozwód kościelny, koszty nie są tak precyzyjnie wyznaczone jak w przypadku spraw cywilnych, bo pomimo zbieżności w nazewnictwie są to dwie zupełnie różne kwestie. W przypadku małżeństw zawieranych przed urzędem stanu cywilnego ich rozwiązanie będzie pociągało za sobą wydatek rzędu kilkuset złotych. Natomiast w przypadku ślubów kościelnych, aby doszło do stwierdzenia ich nieważności, potrzebna jest dłuższa droga i koszty idące w tysiące złotych. Myśląc o tej decyzji, na pewno warto skierować się do godnej zaufania kancelarii prawa kanonicznego, w której pracują specjaliści niosący pomoc nie tylko w zakresie czynności formalnych, ale także doradztwa i ogólnie pojętego wsparcia. Warto być przygotowanym na to, że taka procedura jest dość skomplikowana i niezbędne są właściwie dobrane argumenty i dowody, żeby możliwe było doprowadzenie do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Ważnym punktem jest także czas, o którym informują adwokaci kościelni – może to potrwać nawet kilka lat.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje