Coraz więcej osób interesuje się kwestią rozwodów kościelnych. Powody bywają różne, ale specjalizacja przedstawicieli prawa, czyli dokładniej adwokatów kościelnych, pokazuje, że jest to zagadnienie, które ma swoją rację bytu. O ile w przypadku rozwodów cywilnych wiele osób ma pewne pojęcie o przewidywanym przebiegu czy spodziewanych kosztach, o tyle gdy mowa o rozwodzie kościelnym – sprawa nie jest taka oczywista. Ile może trwać proces o unieważnienie ślubu kościelnego? Oraz ile kosztuje rozwód kościelny?
Rozwód kościelny – czy w ogóle można go wziąć?
Omawiając tematykę rozwodów kościelnych, o których zwykło się mówić, trzeba wyjść od jednego, bardzo ważnego założenia. Otóż, jak mówią renomowani przedstawiciele kancelarii kanonicznej, wzięcie rozwodu kościelnego jest… niemożliwe, ponieważ coś takiego nie istnieje! Jedyne, o czym można mówić, to stwierdzenie nieważności małżeństwa, ale praktyka pokazuje, że zdecydowana większość osób posługuje się tym pierwszym sformułowaniem. Można sobie wyobrazić konsternację osób, które dowiadują się o tym fakcie od adwokata kościelnego. Na spotkaniach ws. unieważnienia ślubu kościelnego klienci zostają poinformowani o właściwym nazewnictwie, a po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości nadchodzi czas na omówienie kolejnych kroków. Powszechnie i tak mówi się o „rozwodzie”, ale najważniejszą sprawą dla zainteresowanych osób często pozostaje inna sprawa. Mianowicie często padają pytania o to, jak długo trwa cała procedura oraz ile kosztuje rozwód.
Unieważnienie ślubu kościelnego – jakie koszty?
Jeśli chodzi o rozwód kościelny, koszty nie są tak precyzyjnie wyznaczone jak w przypadku spraw cywilnych, bo pomimo zbieżności w nazewnictwie są to dwie zupełnie różne kwestie. W przypadku małżeństw zawieranych przed urzędem stanu cywilnego ich rozwiązanie będzie pociągało za sobą wydatek rzędu kilkuset złotych. Natomiast w przypadku ślubów kościelnych, aby doszło do stwierdzenia ich nieważności, potrzebna jest dłuższa droga i koszty idące w tysiące złotych. Myśląc o tej decyzji, na pewno warto skierować się do godnej zaufania kancelarii prawa kanonicznego, w której pracują specjaliści niosący pomoc nie tylko w zakresie czynności formalnych, ale także doradztwa i ogólnie pojętego wsparcia. Warto być przygotowanym na to, że taka procedura jest dość skomplikowana i niezbędne są właściwie dobrane argumenty i dowody, żeby możliwe było doprowadzenie do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Ważnym punktem jest także czas, o którym informują adwokaci kościelni – może to potrwać nawet kilka lat.