W Tatrach trwa jedno z najstarszych i najbardziej fascynujących przedsięwzięć przyrodniczych, jakim jest liczenie kozic. Akcja ta, która odbywa się nieprzerwanie od 1957 roku, angażuje setki ekspertów zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie gór.
Podczas jesiennej edycji do akcji włączyło się blisko 270 przyrodników. Wyposażeni w lornetki, lunety oraz zaawansowane aplikacje GPS, przemierzają szlaki, by zliczyć te majestatyczne zwierzęta. Kozica w Tatrach jest gatunkiem endemicznym, objętym ścisłą ochroną.
Niebawem poznamy wyniki
Ich liczenie odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wiosenny spis dostarcza kluczowych informacji m.in. o tym, ile młodych przyszło na świat oraz ile przetrwało zimę. Z kolei jesienne liczenie daje pełniejszy obraz stanu całej populacji tych zwierząt. "Struktura płciowa, wiekowa oraz przestrzenna są informacjami dodatkowymi" – informuje Tatrzański Park Narodowy. Wyniki zostaną ogłoszone po weryfikacji danych, która odbędzie się wspólnie ze stroną słowacką. Wiosną tego roku w Tatrach zanotowano 793 kozice.
Dzisiaj liczymy kozice! 🐐 🐐🐐 Krótki film ze swojego stanowiska nagrał dla Was leśniczy Grzegorz Bryniarski 👍
Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Wtorek, 22 października 2024
Kozica to prawdziwy symbol Tatr
Na Facebooku „Zakopane i piętro Tatr” zostało udostępnione nagranie, w którym możemy zobaczyć krótkie urywki z liczenia kozic. Na filmiku widać, jak zwierzęta te poruszają się w grupach z niezwykłą szybkością oraz jak doskonale radzą sobie z dużymi wzniesieniami i stromymi przewyższeniami.
👉W dniu dzisiejszym w Tatrach odbyło się liczenie Kozic. 🐐 Wkrótce dowiemy się ile ich jest.
Opublikowany przez Zakopane i piękno Tatr Wtorek, 22 października 2024
W Polsce, poza Tatrami, niewielka grupa kozic żyje także w Sudetach, gdzie zostały sprowadzone w XX wieku.
Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka
Czytaj również:
