wtorek, 18 czerwca 2024 09:41

Kozice w Tatrach policzone. Wiadomo, ile ich jest

Autor Katarzyna Jamróz
Kozice w Tatrach policzone. Wiadomo, ile ich jest

Na początku czerwca przeprowadzono w Tatrach akcję liczenia kozic. – Łącznie tej wiosny zanotowano 793 kozice – informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy.

Po polskiej stronie Tatr zaobserwowano 204 kozice, w tym 12 capów, 53 kozy oraz 24 tegoroczne koźlęta, stanowiące 11,8 proc. całej populacji. Po stronie słowackiej zanotowano 589 kozic, w tym 99 capów, 130 kóz oraz 56 koźląt tegorocznych, które stanowią 9,5 proc. populacji.

Wiosenne liczenie kozic 2024 zakończone! 🐐 Po polskiej stronie Tatr zanotowano 204 kozice - w tym 12 capów, 53 kozy...

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Czwartek, 13 czerwca 2024

Liczenie dwa razy w roku

Jak podkreślają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, chociaż podawane są z dokładnością do jednej sztuki, wyników liczenia nie należy brać dosłownie. Błąd oszacowania nie jest znany i może przekraczać nawet 10 proc. Warto również zauważyć, że podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. – Duża część z tych kozic przebywa w rejonie granicy państwowej swobodnie przemieszczając się przez nią. Dlatego liczenie kozic jest robione wspólnie ze stroną słowacką i najistotniejszy jest łączny wynik dla całych Tatr – informuje Tatrzański Park Narodowy. Podczas zeszłorocznego wiosennego liczenia zanotowano 816 kozic.

Kozica w Tatrach jest gatunkiem ściśle chronionym. Ich liczenie organizowane jest dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka