środa, 8 grudnia 2021 13:32

Jak anulować kredyt frankowy

Autor Artykuł sponsorowany
Jak anulować kredyt frankowy

Wiele osób w naszym kraju wpadło w pułapkę kredytu we frankach. Na początku tego rodzaju zadłużenie było korzystne, jednakże wszystko zmieniło się razem z podwyższeniem kursu franka. Kredytobiorcy znaleźli się w sytuacji, kiedy to nie są w stanie spłacać dalej swojego kredytu. Jeszcze do niedawna trudno było walczyć o swoje prawa i starać się unieważnić kredyt. Wszystkie zmieniło się w 2019 roku, kiedy to TSUE wydał wyrok, dzięki któremu kredyt zaciągnięty na nieuczciwych warunkach można całkowicie anulować. Wiele osób skorzystało z takiej opcji i zdecydowało się na proces sądowy przeciwko bankowi.

Co właściwie oznacza unieważnienie kredytu frankowego?

Anulacja kredytu frankowego https://odfrankuj.org/blog/ oznacza, iż każda ze stron umowy zobowiązana jest do zwrócenia sobie tego, co wzajemnie świadczyła. Jeśli chodzi o frankowiczów, są to zapłacone do banku raty kapitałowe odsetkowe. W przypadku unieważnienia kredytu udzielonego we frankach bank musi zwrócić frankowiczowi wszelkie zapłacone raty. Aby poznać ich wysokość, należy pobrać z banku zaświadczenie, na którym widać, ile złotówek kredytobiorca jak dotąd zapłacił do banku. Niekiedy do zwrotu jest też prowizja czy inne opłaty pobrane od banku. Podsumowując, wszystko to, co zostało zapłacone do banku, jest zwracane w sytuacji anulacji kredytu. Należy jednak pamiętać, iż bank ma także prawo ubiegania się zwrotu danych kwot. Instytucji musi zostać zwrócona przez frankowicza kwota użyczonego mu kapitału.

Jak anulować kredyt frankowy?

Aby anulować kredyt, należy wstąpić na drogę sądową, czyli pozwać bank na drodze powództwa cywilnego. Cały proces może okazać się zawiły i problematyczny, aczkolwiek prawnicy zazwyczaj mają doświadczenie w tego typu procedurach. Dzięki niemu, sprawy frankowiczów mają łagodniejszy przebieg. W dalszym ciągu wytoczenie procesu bankowi o anulację kredytu nie jest wcale takie łatwe. Najważniejsze jest właściwe przygotowanie się do sprawy i wynajęcie odpowiedniego pełnomocnika. Istotne jest to, aby miał wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Oczywiście wiąże się to z niemałymi kosztami. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego UE doprowadził do tego, że coraz więcej kredytobiorców chce anulować swój niekorzystny kredyt frankowy https://odfrankuj.org/. Szansa na wygraną zawsze istnieje, a więc z pewnością warto rozważyć założenie własnej sprawy. Przed tym dobrze jednak zapoznać się z już zakończonymi sprawami. Co ważne, sądy w naszym kraju dokonują wyroków w sprawach frankowiczów na podstawie takich samych przepisów oraz ich podobnej interpretacji. Warto więc znać podobne sprawy i rozsądnie wybrać kancelarię, który zajmie się przygotowaniem pozwu i całym postępowaniem. Co ważne, według orzeczenia TSUE aktualnie o anulację kredytu frankowego mogą ubiegać się jednakowo posiadacze kredytów indeksowanych oraz denominowanych. Decydując się na walkę o anulację kredytu, nie należy martwić się żadnymi przykrymi konsekwencjami ze strony banku. Bank nie może w żaden sposób mścić się na swoim kliencie czy wywierać na nim presji. Nawet w przypadku rozpoczęcia procesu, należy jednak pamiętać o regularnym uiszczaniu opłat w postaci rat. Ewentualne zaległości mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy przez bank, przez co cała sytuacja kredytobiorcy może się pogorszyć. Anulowanie kredytu we frankach https://kk-kancelaria.com/ jest z pewnością dobrym sposobem pozbycia się przykrych zobowiązań. W tej sytuacji umowa jest nieważna, a więc traktowana tak, jakby nigdy nie doszło do jej podpisania.

kredyt frankowy

W jaki sposób przygotować się na wyrok unieważniający umowę o kredyt frankowy?

Anulowanie kredytu zaciągniętego we frankach może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla frankowicza. Niestety, taki rezultat sporu wiąże się z pewnym ryzykiem. Samo rozliczenie z instytucją skutkuje wieloma kosztami. Oczywiście, niekiedy sąd może zdecydować się na rozłożenie kwoty na raty, jednak nie w każdym przypadku. Nie można także jasno określić to, na ile rat kwota będzie rozłożona, czy będzie oprocentowana i na jaki procent. Ponadto, bank może zażądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z kapitału, przez co cała procedura zostanie wydłużona. Frankowicz może także wystosować kont-żądanie o wynagrodzeniu od banku z tytułu wykorzystania przez niego rat kredytu hipotecznego. Pozwy te jednak nie zawsze dochodzą do skutku. Największym problemem jednak jest to, czy frankowicz jest w stanie od razu rozliczyć się z umowy kredytowej? Nie każdy będzie posiadać wystarczającą sumę, aby dokonać jednorazowego rozliczenia. Czasem niezbędne jest naruszenie oszczędności, a w inny wypadku dostępne są 3 opcje:

  • możliwość utrzymania umowy z przewalutowaniem franków na złotówki,
  • zaciągnięcie kredytu komercyjnego na spłacenie należności,
  • rozłożenie przed sąd należności na raty.

Może również dojść do pozostawienia umowy razem z klauzulami abuzywnymi nietkniętej. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla frankowicza, ale na to, musi on wyrazić zgodę. Chcąc wystąpić z pozwem sądowym, warto dobrze przygotować się do całego procesu. Najważniejsze jest sprawdzenie kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w razie anulowania umowy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka