piątek, 28 stycznia 2022 13:03

Jak często opróżniać szambo?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak często opróżniać szambo?

Szambo jest szczelnym zbiornikiem przeznaczonym do gromadzenia ścieków. Jego montaż jest możliwy w miejscach gdzie brak zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Eksploatacja szamba wiąże się z jego opróżnianiem i regularnym dosypywaniem biopreparatów w celu upłynnienia zawartości i usunięcia brzydkich zapachów. Poniżej przedstawiono jak bezpiecznie i jak często opróżniać szambo.

Jak często opróżniać szambo?

Na częstotliwość opróżniania szamba mamy tak naprawdę wpływ przy doborze jego objętości. Jeżeli sprawa dotyczy szamba już zamontowanego, to należy je opróżniać gdy zostanie zapełnione. Aby uniknąć uciążliwego kontrolowania poziomu napełnienia szamba warto wyposażyć je w specjalny czujnik, który będzie informował o zbliżającym się napełnieniu zbiornika. Na etapie wyboru szamba należy pamiętać, że nie koniecznie większa pojemność szamba oznacza mniejszą częstotliwość jego opróżniania. Wozy asenizacyjne zajmujące wywozem szamba zazwyczaj posiadają objętość zbiorników 10 m3 w związku z czym nie są w stanie więcej zabrać. Dlatego przeważnie montowane są szamba o pojemności 10 m3. Na podstawie zużycia wody łatwo obliczyć jak często należy opróżniać szambo. W większości gospodarstw domowych posiadających szambo konieczność jego opróżnienia następuje co 3-4 tygodnie. Należy pamiętać, że wypompowanie szamba musi być zlecone firmie, która posiada do tego celu odpowiednie przygotowanie i uprawnienia. Podczas gromadzenia ścieków w szczelnym zbiorniku zachodzą beztlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń. Towarzyszy im powstawanie trujących gazów. Niejednokrotnie w mediach donoszono o śmiertelnych skutkach dłuższego kontaktu człowieka z gazami powstającymi w szambie. Dlatego w celu opróżnienia szamba należy wezwać firmę świadczącą usługi asenizacyjne, która wywiezie jego zawartość do pobliskiej oczyszczalni ścieków komunalnych w celu dalszej utylizacji. Obecnie jednorazowy koszt opróżnienia szamba to wydatek około 300 zł, co sprawia, że eksploatacja zbiornika bezodpływowego jest bardzo kosztowna i wynosi kilka tysięcy złotych rocznie.

Szambo jest najstarszym rozwiązaniem stosowanym w przypadku braku możliwości doprowadzenia kanalizacji sanitarnej. Warto zapoznać się ze współczesnymi alternatywnymi rozwiązaniami. Należy do nich przydomowa oczyszczalnia ścieków. Choć montaż własnej oczyszczalni ścieków wiąże się ze zdecydowanie wyższym kosztem, to niskie koszty eksploatacji sprawią, że inwestycja zwraca się już po koło 3-4 latach. Biologiczna oczyszczalnia wymaga wyboru osadu nadmiernego przeważnie 1-2 razy na rok. Ponadto biologiczne oczyszczalnie za sprawą mikroorganizmów oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać np. do podlewania drzew i krzewów ozdobnych. Warunkiem zadowolenia z posiadania własnej jest jej bezawaryjna praca. Dlatego warto inwestować w sprawdzone rozwiązania. Liderem w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV, które od ponad 25 lat jest dostępne na rynku europejskim. Oczyszczalnia NV charakteryzuje się prostą budową i zasadą działania, która przekłada się na bezawaryjną pracę. Jedynym elementem mechanicznym jest dmuchawa. Brak automatyki, pomp, elektrozaworów czy sterowników do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia awarii. Ponadto producent udziela 20-letniej gwarancji na przydomową oczyszczalnię NV.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka