środa, 31 sierpnia 2022 12:27

Jak często serwisować maszyny budowlane?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak często serwisować maszyny budowlane?

W wyniku pracy oraz eksploatacji wszystkie maszyny ulegają zużyciu. Składowe maszyny takie jak podzespoły, mechanizmy sterowania, czy chociażby obudowy z czasem ulegają uszkodzeniom. Zużycie tychże elementów zależne jest od naprawdę wielu czynników - na część z nich operatorzy nie mają wpływu. Aby mieć pewność, że dana maszyna cały czas będzie nadawała się do pracy i przede wszystkim będzie bezpieczna dla jej operatora, należy poddawać ją regularnym przeglądom serwisowym. Jak często powinno się serwisować maszyny budowlane? Przeczytaj już teraz i dowiedz się więcej!

Serwis maszyn budowlanych - dlaczego powinien być wykonywany?

To bardzo proste - regularne prace konserwacyjne są kluczowe dla żywotności maszyn. Jeżeli dobiegł końca określony okres eksploatacji, maszyny powinny zostać dokładnie sprawdzone przez wykwalifikowanych ekspertów. Dzięki przeprowadzeniu przeglądu będzie można rozpoznać, czy dane urządzenie działa poprawnie, czy jest bezpieczne oraz czy jego sprawność jest wciąż na poziomie umożliwiającym dalszą eksploatację.

Najczęstsze uszkodzenia maszyn

Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się defektem, dotykającym wszystkie maszyny wykonane ze stali, jest korozja. Może ona atakować nie tylko obudowę, ale również silnik, czy wszystkie inne metalowe podzespoły. Poza zabezpieczeniem antykorozyjnym, do prac serwisowych należy ewentualne usuwanie rdzawych ognisk jeszcze w ich początkowej fazie. Wymienić można kilka rodzajów korozji:

●     korozja równomierna - mamy z nią do czynienia, gdy do utleniania dochodzi na całej powierzchni metalu,

●     korozja międzykrystaliczna - powstaje wzdłuż granic ziaren metalu,

●     korozja wżerowa - jest wynikiem obecności chlorków na danej powierzchni.

Występować może także pękanie korozyjne.

Drugim najczęściej występującym rodzajem uszkodzeń jest po prostu zużycie elementów ruchomych. Zużywanie się stykających elementów jest całkowicie normalne i spodziewane. Proces ten może jednak ulec przyspieszeniu, jeśli dojdzie do zaniedbań konserwacyjnych - braki w oleju/smarze mogą znacznie skrócić żywotność części. Wyróżnia się przynajmniej kilka różnych rodzajów zużyć materiałów:

●     ścierne (scuffing) - występuje, gdy pomiędzy poszczególnymi elementami brakuje środka niwelującego tarcie (np. oleju);

●     adhezyjne - występuje podczas tarcia ślizgowego oraz dużego nacisku, gdy dochodzi do zderzenia dwóch metalowych powierzchni;

●     zmęczeniowe - wynika ze zmiennego miejscowego obciążania układu maszyny;

●     zużycie z udziałem utleniania - dochodzi do niego, jeśli na stykających się powierzchniach metal się utlenia;

●     zużycie trybologiczne - gdy ruchome elementy stale się ze sobą stykają, tarcie, które pomiędzy nimi występuje, przyczynia się do zużycia materiałów.

Profesjonalny serwisant będzie w stanie ocenić stopień zużycia elementów maszyn budowlanych. Serwis również zdecyduje o ewentualnych wymianach część. Regularne przeglądy wpłyną pozytywnie na dany sprzęt i pozwolą mu pracować bezawaryjnie przez długi czas. Biorąc pod uwagę koszt wymiany całych maszyn w przypadku poważnej awarii, naprawdę nie warto „oszczędzać” na serwisowaniu.

serwis maszyny budowlanej

Naprawa maszyn budowlanych - jak często powinno się je serwisować

W przypadku serwisu maszyn budowlanych nie ma określonych terminów, jak często powinno się go przeprowadzać. Jak wiemy, np. przeglądy techniczne samochodów należy przeprowadzać co roku i jest to uregulowane prawnie. Niestety odnośnie do maszyn budowlanych, czy ogółem przemysłowych, takich regulacji prawnych nie znajdziemy - jedynymi wytycznymi są zalecenia producenta.

Czy należy dokonywać naprawy maszyn budowlanych poprzez ich serwisowanie?

Biorąc pod uwagę brak konkretnych przepisów dotyczących serwisowania, część osób może dojść do wniosku, że nie trzeba tego robić. Jest to jednak bardzo duży błąd. Przede wszystkim na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo osób pracujących na danych maszynach. Co za tym idzie, w razie awarii, lub – co gorsza – wypadku z racji niesprawnej maszyny, ucierpi pracownik lub jej operator. Jednak pełną odpowiedzialność za to co się stało, ponosi nie kto inny, jak osoba, która zleciła pracę na danym niesprawnym sprzęcie. Choćby z tego powodu, na regularnym serwisie sprzętu budowlanego powinno zależeć przede wszystkim pracodawcy.

Na szczęście w znacznej części dużych zakładów istnieją harmonogramy, jak i procedury, w myśl których maszyny należy serwisować regularnie. Drobne przeglądy mogą wykonywać nawet operatorzy, natomiast co jakiś czas, najczęściej co kilka miesięcy, pełny przegląd/serwis powinny wykonywać profesjonalne firmy. Takie działanie może uchronić przed wystąpieniem różnych awarii powstałych w wyniku „zmęczenia” podzespołów. Wywnioskować zatem można, że częste i regularne serwisy skutecznie przedłużą żywotność maszyn budowlanych i przemysłowych.

Jak to wygląda w przypadku małych firm? Najlepiej samemu określić terminarz użytkowania sprzętu. Dla przykładu dobrym rozwiązaniem może być serwis maszyn budowlanych wykonywany minimum raz do roku. Jeżeli sprzęt podlega intensywnej eksploatacji, serwis maszyn budowlanych najlepiej wykonywać częściej, np. co kilka miesięcy oraz w momencie gdy zaobserwuje się niepokojące objawy dotyczące działania maszyn.

Jak już tutaj wspomniano, zarówno optymalna częstotliwość serwisowania, jak i sposób jego przeprowadzania jest określany przez producenta. Każdy posiadacz lub operator maszyny powinien mieć na uwadze i sugerować się tymi informacjami.

Jakie części zamienne - od nich zależy skuteczność naprawy

Jeżeli maszyna ulegnie awarii, zapewne w większości przypadków wymagana będzie ingerencja w jej części składowe. Często wiąże się to z koniecznością wymiany podzespołów. Najlepiej stosować oryginalne części zamienne, bądź zamienniki bardzo dobrej jakości. Części zamienne niewiadomego pochodzenia należy omijać szerokim łukiem, gdyż na ogół nie charakteryzują się one dobrą jakością, co jest bardzo istotne w przypadku maszyn ciężkich.

Pamiętajmy, że skuteczna naprawa będzie możliwa wtedy, gdy wykorzysta się oryginalne części zamienne. Chociaż będzie to niewątpliwie droższe, wyeliminuje to ryzyko zakupu wadliwych elementów.

Mobilny serwis maszyn budowlanych - czy warto?

Już wiemy, że serwis maszyn budowlanych oraz przemysłowych jest niezwykle istotną rzeczą, której nie wolno zaniedbywać. Co jednak w przypadku, gdy pomocy trzeba będzie uzyskać „na już”, a serwisanta nie ma na miejscu? Wówczas pomóc może mobilny serwis maszyn budowlanych.

W praktyce klasyczny serwis maszyn budowlanych z dojazdem do klienta. To bardzo wygodne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może się okazać jedyną możliwą opcją. Samochody serwisowe takich firm są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, kiedy przyjeżdżają na plac budowy, zatem dla wykwalifikowanej ekipy problemem nie będzie ani naprawa koparek (np. gdy została uszkodzona hydraulika siłowa), ani jakichkolwiek innych maszyn.

Podsumowanie

Regularny serwis maszyn budowlanych oraz przemysłowych jest czynnością, której nigdy nie wolno zaniedbywać. Bez niego może dojść nawet do bardzo poważnych wypadków, których można było łatwo uniknąć, odpowiednio dbając o sprzęt. Maszyny regularnie serwisowane, przy których wszystkie naprawy będą wykonywane na bieżąco, z pewnością będzą służyć długo i bezproblemowo.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka