poniedziałek, 15 lipca 2024 12:37

Jak działają łożyska walcowe i gdzie są stosowane?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak działają łożyska walcowe i gdzie są stosowane?

Łożyska walcowe, mówiąc inaczej cylindryczne, to kluczowe elementy konstrukcji maszyn i urządzeń przemysłowych. Ich konstrukcja oraz właściwości pozwalają na zastosowanie w wielu branżach. Dlaczego łożyska walcowe są tak popularne? W jakich sektorach gospodarski stosuje się je najczęściej? Wyjaśniamy to poniżej!

Jak są zbudowane łożyska walcowe?

Nazwa „łożyska walcowe” pochodzi od elementów odpowiedzialnych za przenoszenie obciążeń, czyli walców umieszczonych wzdłużnie do osi wałka, na którym montowane jest łożysko. Walce te są umieszczone pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym pierścieniem w koszyczku, co umożliwia ich swobodne toczenie się oraz stabilną pozycję. Właśnie dzięki konstrukcji walcowej elementów tocznych łożyska te są w stanie przenosić spore obciążenia promieniowe (prostopadłe do osi obrotu) oraz w niewielkim stopniu również obciążenia osiowe (wzdłużne).

Czym charakteryzują się łożyska walcowe?

Oprócz charakterystycznej budowy, łożyska walcowe są znane z kilku znaczących cech. Zaliczają się do nich:

niski opór toczenia;

wysoka nośność;

stabilność i precyzyjne prowadzenie elementów obrotowych.

Oprócz tego na rynku łożysk walcowych można spotkać kilka typów, które różnią się od siebie budową oraz zastosowaniem. Są to łożyska jednorzędowe, dwurzędowe i wielorzędowe. Konstrukcja kilku rzędów walców pozwala na zastosowanie ich do specyficznych aplikacji.

Jak działają łożyska walcowe?

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu łożysk cylindrycznych mają walce. Gdy łożysko obraca się razem z wałkiem, walce toczą się po powierzchni bieżni, minimalizując tarcie i umożliwiając płynne przemieszczanie się elementów obracających się. W zależności od konstrukcji łożysk ruch może być jedno lub wielokierunkowy.

Gdzie są stosowane łożyska walcowe?

Jest kilka szczególnych miejsc, w których łożyska walcowe mają swoje zastosowanie. Najczęściej są to takie branże jak:

  • motoryzacja;
  • przemysł wydobywczy;
  • energetyka;
  • maszyny przemysłowe;
  • sektor kolejowy.

Jeśli chodzi o motoryzacje, łożyska walcowe są nieodłącznym elementem przekładni, mostów napędowych oraz skrzyń biegów. W sektorze energetycznym elementy te są wykorzystywane np. w generatorach oraz turbinach wiatrowych. Muszą być niezwykle trwałe i jednocześnie zapewniać jak najmniejszy opór toczenia.

Przemysł wymaga od łożysk tocznych odporności na ogromne przeciążenia oraz niekorzystne środowisko pracy. Łożyska walcowe są stosowane w maszynach do drążenia tuneli, koparkach oraz przenośnikach taśmowych. Można je też spotkać w różnych typach maszyn przemysłowych, takich jak prasy, walcarki czy maszyny do obróbki metali. Podobnie rzecz ma się z sektorem kolejowym, gdzie konstrukcje wagonów i lokomotyw wymagają zastosowania niezawodnych łożysk w osiach ww. konstrukcji ruchomych.

Widać wyraźnie, że zastosowanie łożysk walcowych jest ogromne. Wszystko dzięki ich niezawodności, stosunkowo cichej pracy oraz możliwości dostosowania do konkretnych aplikacji. Wybieraj tylko takie modele łożysk, które pochodzą od sprawdzonych producentów!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka