W jaki sposób możemy skutecznie chronić swoje mienie, gdy nie ma nas na miejscu? Wykrywanie podejrzanych zachowań np. na działce, w domu letniskowym czy terenie leśnym jest możliwe dzięki fotopułapkom GSM MMS. Jak działają tego typu urządzenia?
Kiedy stosuje się fotopułapki?
Zadaniem fotopułapki, czyli urządzenia rejestrującego obraz, jest wykonanie zdjęcia lub nagrania w sytuacji, gdy w polu detekcji przemieści się jakikolwiek obiekt. W wypadku domów, działek, terenu budowy czy terenów zielonych będzie to przede wszystkim człowiek lub np. samochód, ale fotopułapki, nazywane także pułapkami leśnymi, wykryją również zwierzęta. Z tego względu urządzenia te są stosowane przez myśliwych, służby (np. celem wykrycia osób nielegalnie wysypujących śmieci), agencje ochrony i inne podmioty i osoby, które chcą zabezpieczyć swoje mienie.
Zasady działania fotopułapki GSM MMS
Fotopułapki składają się z kilku elementów - podstawowym z nich jest kamera (aparat), która odpowiada za wykonywanie zdjęć i nagrywanie materiałów wideo. Ponieważ właścicielowi urządzenia zależy, aby błyskawicznie wykrywać zagrożenia, to migawka wbudowanego aparatu powinna mieć niski czas reakcji, ok. 0,3-0,4 sekundy, aby bez problemu “złapać” intruza, który przemieszcza się w polu detekcji.
W jaki sposób fotopułapki GSM MMS wykrywają obiekty? Służy do tego wbudowany czujnik pasywny PIR. Czujniki tego typu nie emitują promieniowania podczerwonego, natomiast wykrywają jego zmiany w polu detekcji. Pojawienie się człowieka, pojazdu lub zwierzęcia daje sygnał do wyzwolenia migawki, co skutkuje wykonaniem zdjęcia lub nagraniem krótkiego wideo, w zależności od konfiguracji urządzenia.
Aby właściciel fotopułapki mógł się dowiedzieć o tym fakcie, niezbędny jest moduł GSM, w którym należy umieścić kartę SIM wybranego operatora. Następnie wystarczy skonfigurować urządzenie tak, aby wysyłało wiadomość MMS lub SMS, e-mail natychmiast po wykonaniu zdjęcia lub nagrania wideo. Poza tym fotopułapki mają możliwość wysyłania materiału multimedialnego na serwer FTP. Jednocześnie urządzenie zapisze materiał na wbudowanej karcie SD.
Pozwala to na szybką interwencję lub np. wezwanie służb, gdy na terenie właściciela może pojawić się ktoś potencjalnie uzbrojony i niebezpieczny. Warto rozważyć zakup fotopułapki z modułem GPS, który pozwoli namierzyć urządzenie w sytuacji, kiedy zostanie ono skradzione.
Fotopułapki GSM MMS a obserwacja w nocy
Ponadto fotopułapka GSM MMS może skutecznie wykonywać zdjęcia w nocy. Jest to możliwe dzięki obecności iluminatora podczerwieni, czyli diod, które w przypadku fotopułapek doświetlają obiekty podczerwienią do 40 m – w zależności od modelu. W kontekście ochrony mienia niezwykle ważne jest, aby intruz nie dostrzegł fotopułapki. W związku z tym lepszym rozwiązaniem są diody emitujące fale podczerwieni o długości 940nm, niż diody emitujące fale o długości 850nm. Diody te charakteryzują się tym, iż nie żarzą się w trakcie pracy, dzięki czemu mogą działać niezauważone przez intruza. Inaczej jest w przypadku wspomnianych diod 850nm, które zdradzają swoją obecność w trakcie pracy, gdyż emitują niewielką poświatę, widoczną dla ludzkiego oka. Należy jednak pamiętać, iż diody 850nm gwarantują większy zasięg detekcji.