wtorek, 8 lutego 2022 12:58

Jak poradzić sobie ze wzrostem cen w 2022 roku?

Autor Artykuł zewnętrzny
Jak poradzić sobie ze wzrostem cen w 2022 roku?

Polska jest jednym z krajów, w których widoczny jest wyraźny wzrost cen. Nie da się ich uniknąć, ponieważ podwyżki dotyczą nie tylko usług, ale wszystkich produktów spożywczych. Sprawdź, jak możesz poradzić sobie ze wzrostem cen.

Istnieje wiele czynników, które odpowiadają za podwyżki. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim inflacja, która – jak wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny – wyniosła w grudniu 8,6% (w ujęciu rok do roku).

Co drożeje?

Najbardziej odczuwalne są podwyżki cen produktów żywnościowych. Chociaż rosną one już od 2020 roku, powoli zaczynają osiągać historyczne wartości. W większości przypadków odnotowywane są wzrosty na poziomie 10-20%.

Warto jednak podkreślić, że wyższe ceny żywności to dopiero początek. Szacuje się, że gaz ma zdrożeć nawet o 50% (dla odbiorców indywidualnych), zaś prąd – mniej więcej o 24%. Podobnie przedstawia się sytuacja w branży budowlanej i meblarskiej. Podwyżki nastąpiły już w połowie 2021 roku, ale teraz mają być jeszcze większe.

Wzrost cen – jak odczuć to w najmniejszym stopniu?

Wzrostów cen nie da się uniknąć, a i ograniczenie zakupów nie jest możliwe. Jak zatem poradzić sobie z podwyżkami – skąd wziąć pieniądze na pokrycie wyższych rachunków w sklepach czy za media?

  • Ograniczenie wydatków

Dokładnie przeanalizuj swój domowy budżet i zastanów się, z jakich wydatków możesz zrezygnować. Być może na liście są takie rzeczy, które stanowią niepotrzebny koszt? Jeśli nie możesz ich całkowicie wyeliminować, być może wystarczy ich ograniczenie do niezbędnego minimum?

  • Połączenie wielu kredytów w jeden

Masz na swoim koncie wiele zobowiązań kredytowych, których raty wyraźnie urosły? Aby odciążyć domowe finanse, warto pomyśleć o zamianie kilku kredytów w jeden – z niższą miesięczną ratą. Taką możliwość daje kredyt konsolidacyjny.

  • Wykorzystanie oszczędności

Jeśli masz na swoim koncie zgromadzone oszczędności, możesz je wykorzystać w celu utrzymania dotychczasowego standardu życia. Musisz jednak zastanowić się, czy dostępne środki warto przeznaczyć na ten cel. Być może lepiej będzie skorzystać z dwóch powyższych metod, a oszczędności zostawić na tzw. czarną godzinę.

Kredyt konsolidacyjny – zaoszczędź na niższej racie

Kredyt konsolidacyjny to nie tylko sposób na odciążenie domowego budżetu. Jako że jego istotą jest zmniejszenie wysokości miesięcznej raty, uzyskaną różnicę możesz wykorzystać na podreperowanie osobistych finansów.

Aby jednak konsolidacja była opłacalna, warto zwrócić uwagę na oferty kredytowe. Porównaj poszczególne propozycje pod kątem takich aspektów jak:

  • okres finansowania – im dłuższy, tym niższa miesięczna rata,
  • maksymalna kwota finansowania – im wyższa, tym więcej kredytów możesz połączyć w jeden,
  • możliwość uzyskania dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel.

Jeśli zależy ci na możliwie dużych oszczędnościach w skali miesiąca, rozważ wydłużenie okresu kredytowania. Przełoży się to na niższą ratę, zaś „zaoszczędzone” pieniądze będzie można przeznaczyć na pokrycie wyższych kosztów bieżącego życia.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka