środa, 19 stycznia 2022 09:24

Jak pożyczać odpowiedzialnie przez internet?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak pożyczać odpowiedzialnie przez internet?

Wraz z popularnością, jaką zdobywał internet w naszym kraju, pojawiać zaczęły się pierwsze banki oraz instytucje finansowe udzielając kredytów, oraz pożyczek całkowicie przez internet. Od tego momentu nie trzeba było już odwiedzać stacjonarnych placówek i marnować czasu na załatwianie skomplikowanych formalności.

Choć pierwsze kredyty online udzielane przed 20 laty przez takie banki jak mBank czy Inteligo, może nie były łatwe w uzyskaniu, to można było je otrzymać w ciągu 24 czy 48 godzin bez wychodzenia z domu. Aktualnie czas oczekiwania na potrzebną gotówkę znacząco się skrócił. Niektóre firmy specjalizujące się w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych, są w stanie zrealizować przelew pożyczki w ciągu zaledwie kilku minut od zatwierdzenia wniosku. Pomagają w tym np. przelewy natychmiastowe stosowane przez wiele instytucji specjalizujących się w pożyczaniu online. Niewiele więcej trwa cała procedura weryfikacji pożyczkobiorcy. Dzięki temu niektóre instytucje finansowe są w stanie przeprowadzić cały proces udzielenia pożyczki, w zaledwie kilkanaście minut.

O czym należy pamiętać pożyczając przez internet?

W internecie można natknąć się na wiele różnego rodzaju ofert finansowych. Znajdziemy zarówno kredyty przez internet oferowane przez banki, jak i pożyczki online dostępne w pozabankowych instytucjach finansowych. Oferuje je również szereg porównywarek finansowych (np. https://www.gopozyczka.pl/ to kilkadziesiąt ofert w jednym miejscu). O ile w przypadku banków raczej nie trafimy na nie rzetelną ofertę, to w przypadku firm pożyczkowych powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Skąd jednak mamy mieć pewność, że dana oferta należy do banku, a nie do firmy pożyczkowej?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe do stwierdzenia. W internecie można natknąć się na instytucje finansowe, które w nazwie mają słowo bank, a w rzeczywistości bankiem wcale nie są. Co oczywiście nie oznacza, że taką ofertę należy od razu omijać szerokim łukiem.

Jeżeli nie mamy pojęcia o rynku finansowym, a jesteśmy zainteresowani konkretną ofertą finansową, warto sprawdzić opinie na temat konkretnej instytucji finansowej. W prosty sposób możemy to zrobić choćby z pomocą internetowej wyszukiwarki. W internecie jest wiele różnego rodzaju portali, na których możemy znaleźć opinie osób, które już wcześniej korzystały z danej oferty pożyczki czy kredytu. Jeśli nie mamy pewności, czy za konkretną ofertą finansową staje rzetelna, czy też mniej rzetelna firma, możemy użyć danych dostępnych za pośrednictwem KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Na jednej ze stron tej właśnie instytucji znajduje się Lista Ostrzeżeń Publicznych*. Jest na niej kilkaset instytucji finansowych, w których zdecydowanie nie powinniśmy pożyczać pieniędzy. W znalezieniu konkretnej firmy bądź instytucji pomoże nam wyszukiwarka filtrująca pozycje według nazwy podmiotu.

Korzystanie z usług sprawdzonych i rzetelnych firm to bardzo ważna kwestia. Choćby z tego powodu, by nasze dane osobowe nie trafiły w nie powołane ręce. Mogłyby one później posłużyć do wyłudzenia kredytu bankowego lub pożyczki internetowej.

Odpowiedzialnie ustalmy kwotę pożyczki i okres spłaty

Internetowych ofert kredytów i pożyczek jest na tyle dużo, że bez większych przeszkód znajdziemy ofertę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Począwszy od krótkoterminowych chwilówek na 30 dni (w tym również darmowe pożyczki https://www.gopozyczka.pl/pozyczki/pozyczka-za-darmo/z 0% RRSO) przez pożyczki na kilka rat miesięcznych, po długoterminowe kredyty ze spłatą nawet do 10 lat.

Jeżeli decydujemy się pożyczać pieniądze przez internet, przede wszystkim powinniśmy tak dobrać kwotę pożyczki okres spłaty, by rata miesięczna takiego zobowiązania nie była dla nas zbyt dużym obciążeniem. Pomogą nam w tym na pewno kalkulatory pożyczkowe, które posiadają na swoich stronach zarówno banki, jak również firmy udzielające pożyczki pozabankowe.

Po wprowadzeniu interesującej nas kwoty pożyczki oraz podaniu okresu spłaty, możemy poznać wysokość raty miesięcznej. Większość instytucji udostępnia również dodatkowe dane takie jak prowizja, czy oprocentowanie, które mają wpływ na łączny koszt pożyczki. Mając takie informacje, możemy dobrać ratę pożyczki, która będzie dla nas odpowiednia. Co więcej, możemy również sprawdzić, która firma pożyczkowa lub bank zaproponuje na najniższe koszty pożyczki. Oczywiście musimy przy tym pamiętać, że nie wszędzie dane z kalkulatora pożyczkowego są wiążące. Niekiedy takie dane są jedynie dane orientacyjne, a więc w rzeczywistości mogą się różnić od ostatecznego kosztu kredytu, który zostanie nam zaproponowany po przeprowadzeniu analizy zdolności kredytowej.

Unikajmy opłat przedwstępnych i przygotowawczych

Choć tego typu praktyki są coraz mniej spotykane, to nadal można spotkać pseudo firmy pożyczkowe, których głównym zamierzeniem jest tak naprawdę oszukanie potencjalnego klienta. Firmy takie najczęściej kuszą klientów możliwością uzyskania pożyczki bez BIK czy bez zaświadczeń o dochodach. W zamian jednak wymagają wpłacenia określonej kwoty przed udzieleniem pożyczki. Bardzo często po wpłaceniu tzw. opłaty przedwstępnej, klient nie otrzymuje pożyczki ani też zwrotu wpłaconej kwoty. Klient zostaje praktycznie z niczym. Nie otrzymuje pożyczki, o którą zabiegał, a jego portfel jest chudszy o dodatkowe pieniądze, które wydał na opłatę przygotowawczą. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług sprawdzonych i rzetelnych instytucji finansowych.

* https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka