piątek, 8 września 2023 12:54, aktualizacja miesiąc temu

Jak przejść z etatu na własną działalność?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak przejść z etatu na własną działalność?

Marzy Ci się niezależność od szefa? Chcesz działać na własny rachunek i zarabiać na swoich zasadach? Przejście z etatu na własną działalność gospodarczą to poważny krok, choć pod względem formalnym nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak przejść z etatu na własną działalność!

Zastanów się, czy biznes jest dla Ciebie

Wiele osób chwali sobie przejście na własną działalność. Niektórzy jednak podejmują tę decyzję pochopnie i później żałują. Dlatego założenie biznesu zawsze należy dobrze przemyśleć. Przede wszystkim prowadzenie firmy nie jest dla każdego. Aby robić to z sukcesem, trzeba mieć sporo samozaparcia, zdolności do szybkiego podejmowania decyzji i innych cech, które razem składają się na tzw. przedsiębiorczość.

Należy też pamiętać, że przejście „na swoje” oznacza znacznie więcej obowiązków (dokumentowanie przychodów, prowadzenie księgowości, wystawianie faktur, opłacanie składek itp.) oraz utratę przywilejów przysługujących tylko pracownikom etatowym (takich jak płatne urlopy wypoczynkowe i chorobowe, pakiety socjalne opłacane przez pracodawcę itp.).

Opracuj biznesplan

Ponadto należy mieć na uwadze, że nie każdy pozornie dobry pomysł na biznes faktycznie jest udany. Zanim więc zdecydujesz się rzucić na głęboką wodę, postaraj się o zebranie opinii innych na jego temat lub wręcz go przetestuj. Możliwie jak najdokładniej określ swój pomysł i sporządź biznes plan. Upewnij się, że przyjęty model biznesowy ma sens i jest opłacalny. Przedstaw go bliskim i zapytaj o opinię oraz skłonność do skorzystania z tego, co zamierza oferować Twoja firma. Możesz również poradzić się kogoś bardziej doświadczonego w biznesie. Koniecznie zastanów się również, do kogo będzie skierowana Twoja oferta – na tej podstawie określ swoją grupę docelową.

Pomyśl o kosztach

W ramach biznesplanu koniecznie należy przeprowadzić analizę finansową. Sprecyzuj koszty, jakie będzie musiał ponieść Twój biznes na wstępie (np. zakup sprzętu) oraz jak będą się kształtować jego koszty stałe (np. wynajem lokalu, wynagrodzenia dla pracowników). Następnie zastanów się, jak można je zoptymalizować (np. decydując się na leasing sprzętu zamiast zakupu). Świetnym pomysłem jest także zgromadzenie oszczędności. Zapewnią Ci one tzw. poduszkę finansową w pierwszych miesiącach działalności, które rzadko są dochodowe.

Wybierz formę prowadzenia działalności

Nie zapominaj również o kosztach związanych z prowadzeniem działalności. Na tym etapie warto się zastanowić nad optymalną formą prawną prowadzenia działalności oraz jej formą opodatkowania. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy zakładają firmy jednoosobowe. Istnieją jednak również spółki cywilne oraz różne rodzaje spółek prawa handlowego. W zależności od typu zakresu działania biznesu najlepsza forma prawna może być inna. Dlatego pomocne może być skorzystanie z porady doradcy finansowego lub księgowej.

Skorzystaj z bufora

Warto również pamiętać, że aby przejść „na swoje” nie musisz od razu rzucać pracy i jednocześnie zakładać firmy. Obecnie w Polsce istnieje bowiem możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej – także równolegle z etatem. Nie wymaga to żadnych formalności, a jednocześnie pozwala na przetestowanie swojego pomysłu na biznes. Należy jednak pamiętać, że działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko do momentu, w którym miesięczny przychód z tego tytułu przekroczy równowartość 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wówczas powstaje obowiązek założenia działalności.

Załóż swoją działalność – jak to zrobić?

Same formalności związane z założeniem działalności są nieskomplikowane – szczególnie w przypadku firmy jednoosobowej. Jej założenie wymaga bowiem jedynie złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Można to zrobić nawet przez internet! Założenie jednej ze spółek prawa handlowego jest nieco trudniejsze, ponieważ wymaga wpisu do KRS. Nadal jest to jednak dość proste. Pamiętaj, że firmę możesz prowadzić także będąc zatrudnionym na etacie. Często jest to najlepsze rozwiązanie na to, aby płynnie przejść od zatrudnienia u kogoś do pracy na własny rachunek.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka