środa, 11 maja 2022 14:07, aktualizacja 3 lata temu

Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?

Wynajem mieszkania może się okazać rzeczą opłacalną i wartą wysiłku. Aby tak się jednak stało, należy już na etapie planowania zadać sobie kilka pytań co do ostatecznego wyglądu i przeznaczenia wynajmowanej nieruchomości. Dzięki temu zarówno właściciel lokum, jak i jego najemca uchronią się przed nieprzewidzianymi (czy nawet nieprzyjemnymi) incydentami dnia codziennego.

Wynajem jako inwestycja

Wynajmowanie mieszkania (albo nawet kilku mieszkań) bywa bardzo dobrym interesem. Wiele zależy od tego, jakie standardy wypracuje dany właściciel: ile pieniędzy zdecyduje się wyłożyć na przygotowania oraz jaką postawę przyjmie wobec swoich przyszłych lokatorów. Większość kłopotów z wynajmowanymi mieszkaniami wynika właśnie stąd, że ich właściciele nie potrafią określić jasnych zasad eksploatacji nieruchomości. Niedociągnięcia mogą zaś pociągać za sobą kłopoty.

Warto sobie przede wszystkim uświadomić, że mieszkanie na wynajem to inwestycja, która zwróci się nam w dłuższej perspektywie. Nie ma więc sensu na czymkolwiek oszczędzać, w mylnym przeświadczeniu, że klienci sami poradzą sobie np. z wadliwą instalacją elektryczną czy hydrauliczną. Takie sprawy powinny być załatwiane już na samym początku, kiedy tylko pojawi się pomysł, aby przeznaczyć mieszkanie pod wynajem.

Bardzo istotną kwestią jest również nakreślenie profilu przyszłych najemców. Będzie on zależny od konkretnych cech mieszkania, takich jak jego wielkość, rozkład pomieszczeń czy lokalizacja. W oparciu o te dane powinniśmy określić, czy naszym głównym targetem są studenci, młode osoby pracujące, czy też na przykład kilkuosobowe rodziny z małymi dziećmi. Dzięki sprecyzowaniu grupy docelowej możemy założyć, że nasze ogłoszenie na portalu Rentola przyciągnie odpowiednich klientów.

"Odpowiednich" - czyli jakich? Nie istnieje tu niestety jedna sprawdzona recepta. Niektórym właścicielom zupełnie nie przeszkadzają osoby palące, inni reagują nerwowo na najmniejszą wzmiankę o papierosach. Podobnie jest np. z domowymi zwierzętami: już na wstępie wypadałoby ustalić, czy je akceptujemy, czy nie. Jeśli od razu nie wytyczymy sensownych granic, nie będziemy mogli później wyegzekwować swojej woli w kwestiach spornych. A jest to istotne o tyle, że polskie prawo zabrania właścicielowi wchodzić do wynajętej przez siebie nieruchomości bez zgody jej obecnych lokatorów. Należy więc już zawczasu zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami.

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Jakie meble powinny się znajdować w mieszkaniu na wynajem? Tutaj także próżno szukać jednego obowiązującego wzorca. Np. w Stanach Zjednoczonych sporą popularnością cieszy się ostatnio wynajmowanie całkiem pustych mieszkań. Wyposażają je następnie profesjonalne firmy meblarskie, których działalność także opiera się na zasadzie wynajmu.

W naszych warunkach klienci najczęściej oczekują mieszkania umeblowanego - przynajmniej częściowo. Większość osób nie wyobraża sobie wynajętego lokum bez łóżka, stołu czy szafy. W różne pomniejsze akcesoria można się zaopatrzyć samodzielnie, ale obecność tych podstawowych sprzętów wpływa na pozytywny odbiór nieruchomości.

Właściciel powinien zadbać też o estetyczne detale: kwiaty w oknie, obraz na ścianie czy puszysty dywan. Należy natomiast usunąć wszelkie prywatne pamiątki czy bibeloty, które zagracałyby niepotrzebnie mieszkalną przestrzeń.

Obserwuj nas w Google News

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka