poniedziałek, 1 sierpnia 2022 13:03

Jak przygotować opał na zimę?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak przygotować opał na zimę?

Okres wakacyjny to najlepszy czas żeby pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do zimy. Zwłaszcza kiedy pojawiają się informacje o potencjalnych problemach z dostępnością odpowiedniej ilości węgla. Warto już teraz opracować plan na najchłodniejsze miesiące w roku i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość drewna. Oto kilka cennych rad na temat tego, jak właściwie można się do tego zabrać.

Od czego zacząć? Przygotowanie drewna oraz miejsca do składowania

Można dokonać zakupu gotowego, wcześniej już sezonowanego drewna opałowego. Jednak ceny takiego rozwiązania często sięgają zawrotnych kwot. Znacznie tańszym wyjściem, jednak wymagającym od nas pracy, jest kupno drewna w postaci nieobrobionej. Być może także sami mamy jakieś własne źródła i zasoby surowca. W tym przypadku należy pamiętać, aby nie przechowywać i sezonować drewna w postaci całych, nierozłupanych bali. Po długim czasie wilgoć, która jest w środku może nie odparować, w efekcie czego drewno po prostu zgnije. Bale najlepiej od razu przeciąć i obrobić, aby były dostosowane do wymiarów paleniska.

Przed przystąpieniem do obróbki powinniśmy mieć przygotowane miejsce do przechowywania i składowania. Dobrze jakby każdy rodzaj drewna był odpowiednio wysuszony i odleżany. Surowiec powinien być odizolowany od podłoża i posiadać przewiew powietrza. Wilgoć może nie tylko obniżyć wartość kaloryczną opału, lecz wręcz utrudnić proces spalania. Najbezpieczniejszym sposobem jest luźne układanie pod zadaszeniem. To, o czym powinniśmy pamiętać to odpowiednia odległość od ściany (co najmniej 5 cm) i ewentualne zabezpieczenie folią ochronną.

Narzędzia do obróbki drewna

Do większej ilości drewna nie wystarczy nam klasyczna siekiera. Z pomocą specjalistycznych, profesjonalnych narzędzi i odpowiednim podziałem prac możesz ukończyć przydomowe prace nawet szybciej, niż najsprawniejszy drwal! Warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych, które zajmują się sprzedażą tego typu urządzeń. Bardzo często specjaliści potrafią doradzić i pomóc przy pierwszych zakupach, nawet wtedy kiedy sami nie wiemy czego potrzebujemy. Jednym z podstawowych urządzeń do obróbki drewna jest piła łańcuchowa. Jest to rozwiązanie warte rozważenia, ponieważ posiada znacznie szersze zastosowanie. Równie dobrze może sprawdzić się do innych prac, np. ogrodowych przez cały rok. Najpopularniejszym rodzajem jest pilarka spalinowa. Jednak mimo dużej popularności wcale wybór nie musi być taki prosty. Ceny rozpoczynają się od 200-300 zł i sięgają nawet do 10 tysięcy złotych. Jednak nie musisz się martwić na zapas. Na Maufer.pl w razie potrzeby uzyskasz pomoc oraz znajdziesz rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i aktualnych możliwości finansowych. Być może się okazać, że lepszym rozwiązaniem jest pilarka elektryczna lub piła z akumulatorem, które mimo swoich ograniczeń cechują się znacznie większą poręcznością i lekkością.

Cięcie drewna na opał za pomocą łuparki

Po pocięciu bali pilarką na mniejsze części, kolejną przydatną maszyną może być łuparka. Z dużą siłą nacisku jesteśmy w stanie w mgnieniu oka poradzić sobie z dużą partią pniaków. Łuparka do drewna pozwoli Ci na pozyskanie szczapek o idealnych dla Ciebie wymiarach - dostosowanych do systemu grzewczego. W przypadku palenia w kominku będzie to bardzo pomocne. Równe kawałki nie tylko będą estetycznie wyglądać w domu, ale także równo się układać i wygodnie palić. Dzięki łuparce wszystkie prace mogą być wykonane przy minimalnym wysiłku. Zadaniem operatora jest tylko podawanie elementów do przecinania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka