wtorek, 20 października 2020 09:21

Jak szlifować drewno? O czym pamiętać? Jakich narzędzi użyć?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak szlifować drewno? O czym pamiętać? Jakich narzędzi użyć?

Szlifowanie to jeden z podstawowych rodzajów obróbki drewna, dzięki któremu materiał bazowy jest lepiej przygotowany do dalszych prac. Aby jednak wykonać je prawidłowo, należy użyć odpowiednich narzędzi, a także pamiętać o kilku złotych zasadach. Jakich? Co warto wiedzieć o szlifowaniu drewna i w jaki sposób się za nie zabrać?

Wbrew pozorom, prawidłowe szlifowanie drewna jest w stanie wykonać nawet osoba, która nie ma większego doświadczenia w tej materii. Odrobina cierpliwości, precyzji, ostrożności, a także dobór odpowiednich narzędzi, pozwala obrobić materiał bazowy w taki sposób, że uzyskany efekt okaże się dla nas satysfakcjonujący.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że każdą powierzchnię szlifuje się w odmienny sposób. Inaczej wygląda obrobienie powierzchni metalowych, a inaczej drewnianych. Trudno oczekiwać, że poddany szlifowaniu kawałek drewna, potraktowany narzędziami przeznaczonymi do innych materiałów, będzie po przeprowadzonych pracach prezentować się okazale.

Szlifować można praktycznie wszystkie drewniane powierzchnie – meble, blaty, podłogi, fronty, deski, belki itd. W każdym z tych przypadków wygładzenie materiału jest niezbędne do przeprowadzenia kolejnych czynności konserwujących, chociażby malowania lub lakierowania.

Czym szlifować drewno?

Drewno można szlifować ręcznie lub mechanicznie. Pierwszy sposób polega na użyciu papieru ściernego. To metoda bezpieczna i tania. Ręczne szlifowanie można polecić osobom bez doświadczenia w obróbce drewna. Nie niesie ona bowiem dużego ryzyka uszkodzenia szlifowanej powierzchni. Ponadto, papier ścierny jest wystarczający, gdy planowane do przeprowadzenia są proste, a obrabiany kawałek drewna nie wymaga wyjątkowo specjalnego potraktowania.

Z kolei szlifowanie mechaniczne odbywa się przy pomocy szlifierek. To metoda wymagająca nieco więcej wprawy. Jednocześnie, użycie profesjonalnego sprzętu ułatwi wykonaniu szlifu w przypadku materiałów o dużej powierzchni lub o wyjątkowo nierównej strukturze.

Rodzaje szlifierek

O ile w przypadku szlifowania ręcznego wybór odpowiedniego papieru wydaje się stosunkowo prosty, o tyle sprawa komplikuje się w przypadku doboru najlepszego urządzenia do wykonania szlifu w sposób mechaniczny. Na rynku znaleźć można bowiem kilka rodzajów szlifierek. Ich najpopularniejsze typy to:

  • oscylacyjna – przeznaczona do pracy na powierzchniach płaskich. Jej koszt to około kilkaset złotych. Wyróżnia się kształtem stopy (trójkątna lub prostokątna), który ułatwia dokonanie szlifów w narożnikach;
  • mimośrodkowa – idealna do prac większych, na materiałach o dużych powierzchniach. Taka szlifierka umożliwia wykonywanie ruchów obrotowych i oscylacyjnych;
  • taśmowa – doskonałe do szlifowania dużych powierzchni, np. drewnianych płyt. Niezwykle wydaje urządzenia, przeznaczone do prac wymagających sporej precyzji;
  • cykliniarka – tradycyjna szlifierka podłogowa;
  • kątowa – najbardziej popularna i uniwersalna, wymagająca jednak sporej wprawy w użyciu, a także montażu tarcz do szlifowania drewna.

O tym, jakie urządzenie wybrać, należy zdecydować indywidualnie, biorąc pod uwagę budżet, rozmiar i typ obrabianego materiału, a także umiejętności.

Jak szlifować?

Aby prawidłowo wyszlifować drewno, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Po pierwsze – szlif wykonujemy początkowo na papierze lub dyskach o grubych ziarnach, stopniowo zmieniając je na te o drobniejszej strukturze. Dzięki temu początkowo pozbędziemy się największych nierówności, a wraz z postępem obróbki zmniejszymy ryzyko uszkodzenia materiału.

Jeśli planujemy przeprowadzić proste szlifowanie na niewielkich powierzchniach – sięgnijmy po tradycyjny papier ścierny. Jego użycie jest banalnie proste, a jednocześnie nie narazimy powierzchni na ewentualne zniszczenia.

Kolejna zasada – szlif zawsze wykonuje się wzdłuż słoi. Nigdy też nie dociskajmy szlifierki na siłę do podłoża. Ma ona lekko „przejechać” się po powierzchni, w sposób płynny i delikatny.

Nie wolno też być zbyt nadgorliwym. Szlifujemy do momentu, aż powierzchnia będzie gładka. Sprawdzamy to po każdym wykonanym szlifie, ścierając uprzednio z materiału resztki pyłu.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka