poniedziałek, 30 października 2023 08:49

Jak usunąć nieudany tatuaż? Przegląd dostępnych metod

Autor Artykuł sponsorowany
Jak usunąć nieudany tatuaż? Przegląd dostępnych metod

Człowiek tatuował swoje ciało już w starożytności. Zmieniały się jedynie motywy i techniki ozdabiania. W ostatnich latach do specjalistów zgłaszają się jednak coraz częściej osoby, które decydują się na usunięcie nieudanego lub niechcianego tatuażu. Czy jest to możliwe?

Dlaczego usuwamy tatuaże?

Jeszcze do niedawna tatuaże świadczyły o przynależności do określonej grupy, utożsamiały z daną subkulturą, manifestowały światopogląd. Obecnie stają się one ozdobą ciała, a motywacje ich tworzenia schodzą na drugi plan. Nic w tym dziwnego, że w odpowiedzi na swoistą modę na tatuaże, pojawia się także coraz więcej metod, które pozwalają na usunięcie nieudanego lub niechcianego malunku.

Dlaczego usuwamy tatuaże? Jak pokują badania, blisko 20 proc. osób, które ozdobiły ciało w taki sposób, żałuje swojej decyzji. Powodów jest całe mnóstwo – pochopne wykonanie tatuażu, chęć zmiany wzoru malunku, inne oczekiwania względem uzyskanego efektu. Bez względu na to, co leży u źródła takiej decyzji, medycyna estetyczna oferuje kilka skutecznych sposobów usunięcia nieudanego lub niechcianego tatuażu.

Jak usunąć tatuaż – dostępne metody

Punktem wyjścia powinna być zawsze konsultacja ze specjalistą. Na to, które spośród dostępnych metod usuwania tatuażu można zastosować w danym wypadku, wpływa bowiem kilka czynników, w tym jego wielkość, głębokość czy gęstość barwnika. Oto przegląd technik, z których można skorzystać.

Usuwanie laserowe

Największą popularnością i skutecznością w pozbywaniu się niechcianych tatuaży cieszy się ich laserowe usuwanie. Polega ono na wykorzystaniu wiązki światła lasera, która przenika w głąb skóry i jest absorbowana przez tusz. Wywołana reakcja termiczna powoduje rozbicie barwnika na drobne elementy, a następnie jego naturalne usunięcie z organizmu. Warto pamiętać, że usuniecie tatuażu za pomocą lasera nie następuje tuż po wykonaniu zabiegu, ale konieczne jest zastosowani serii. Bezpośrednio po zabiegu może natomiast pojawić się powierzchowne uszkodzenie naskórka, ale po kilku dniach niewielkie strupki odpadają samoistnie i odkrywają gojący się naskórek, choć początkowo lekko zaczerwieniony. Każdy kolejny zabieg przy pomocy lasera powoduje jednak, że tatuaż staje się mniej widoczny.

Decydując się na laserowe usuwanie tatuażu w Krakowie należy zwrócić uwagę na rodzaj lasera, którym będzie wykonany zabieg. W zależności od indywidualnych cech tatuażu, m.in. od jego koloru, należy bowiem zastosować inne urządzenie. O jego wyborze powinien zaś zdecydować specjalista.

W kontekście laserowego usuwania tatuażu często pojawia się pytanie o bolesność zabiegu. Należy podkreślić, że ocena bólu zależy od indywidualnych cech pacjenta, w tym m.in. od progu tolerowanego przez niego bólu. Aby zwiększyć komfort pacjenta, podczas zabiegu stosuje się ponadto miejscowo działające kremy znieczulające lub ostrzykuje miejsce poddane zabiegowi preparatem z lidokainą.

Usuwanie światłem IPL

Tatuaże można usuwać także za pomocą światła IPL (Intense Pulsed Light), a dokładnie przy wykorzystaniu jego selektywnego pochłaniania przez melaninę. Na skutek podgrzania komórek z barwnikiem dochodzi bowiem do ich zniszczenia. Należy jednak podkreślić, że także w razie zastosowania światła IPL konieczne jest wykonanie serii zabiegów, jednak w tym wypadku po zabiegu mogą pojawić się na skórze ciemne, brązowe przebarwienia.

Jak podkreślają specjaliści, usuwanie nieudanych i niechcianych tatuaży metodą IPL wiąże się z dużym ryzykiem powstania blizn oraz przebarwień. Dlatego też nie jest ono polecane jako metoda pierwszego zastosowania, ale rozważane w sytuacji, w której zabieg laserowy nie jest możliwy do wykonania.

Usuwanie chirurgiczne

Niewielkie tatuaże można także usuwać metodą chirurgiczną. Polega ona na wycięciu fragmentu skóry, na którym znajduje się malunek i jednoczesnym przeszczepieniu skóry. Możliwe jest także zastosowanie tzw. ekspandera, który wszywany jest pod skórę, a następnie umożliwia jej rozcięcie nad tatuażem. Metoda chirurgicznego usuwania tatuażu stosowana jest niekiedy, gdy laserowe usuwania nie przyniosło zamierzonych rezultatów. Należy jednak pamiętać, że wiąże się ona z powstaniem blizny, a co więcej jest to zabieg inwazyjny, obarczony ryzykiem powikłań.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka