piątek, 20 stycznia 2023 10:02

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Brałeś udział w kolizji drogowej? Niezależnie od tego, czy doprowadziła do uszczerbku na zdrowiu, czy nie, możesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zdarzenia! Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie kroki musisz wykonać, by otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z polisy OC sprawcy i innych źródeł.

Brałeś udział w kolizji drogowej? Niezależnie od tego, czy doprowadziła do uszczerbku na zdrowiu, czy nie, możesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zdarzenia! Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie kroki musisz wykonać, by otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z polisy OC sprawcy i innych źródeł.

Zgłoś szkodę odpowiedniemu ubezpieczycielowi

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Jeśli to możliwe, powinieneś zrobić to niezwłocznie po kolizji czy wypadku - tym bardziej, że jeśli to nie ty byłeś jego sprawcą, należy Ci się m.in. bezpłatne holowanie auta, czy refinansowanie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

Zgłoszenia szkody możesz dokonać zarówno osobiście (w najbliższym oddziale ubezpieczyciela), jak i telefonicznie, czy mailowo. Pamiętaj jednak, że musisz dysponować danymi osobowymi sprawcy. Skąd je wziąć? Najlepiej, z podpisanego na miejscu wypadku oświadczenia (ważnego jedynie w przypadku kolizji, w których nie było rannych) lub z policji, jeżeli była wezwana na miejsce zdarzenia.

Zbierz materiały dowodowe

Po zgłoszeniu szkody do odpowiedniego ubezpieczyciela powinieneś zająć się zbieraniem dowodów, które będą przydatne w procesie ubiegania się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Pomocne okazać się mogą nie tylko rachunki potwierdzające poniesione przez Ciebie koszta, ale także:

  • kopie dokumentów medycznych (m.in. wypisów ze szpitali, skierowań, wyników badań itp.) - z poświadczeniami zgodności z oryginałami;
  • oświadczenia osób bliskich, które poniosły straty z uwagi na konieczność zaangażowania po wypadku (np. o konieczności opieki nad Tobą, która wymagała skorzystania z bezpłatnego urlopu w pracy);
  • fotografie i filmy z miejsca zdarzenia.

Najlepiej zrobisz, jeśli zbierzesz dowody w postaciach cyfrowych. Dzięki skanom paragonów, dokumentów i oświadczeń, nie będziesz musiał wysyłać ich tradycyjną pocztą. Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia przekazanie ich online, za pośrednictwem strony internetowej, lub maila do osobiście przydzielonego doradcy czy konsultanta w Twojej sprawie, co znacząco przyspiesza cały proces.

Czekaj na odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Po przekazaniu wszystkich dowodów w sprawie pozostaje Ci czekać na decyzję dotyczącą przyznania zadośćuczynienia. Musisz jednak pamiętać, że jeśli ubiegasz się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, który doprowadził do trwałego uszczerbku na zdrowiu, ostateczną odpowiedź w jego sprawie otrzymasz znacznie później niż w przypadku, w którym takiego uszczerbku zdrowotnego nie stwierdzono.

Możesz bowiem zostać wezwany do dosłania dodatkowych dokumentów, czy skierowany na komisję lekarską. Często też zdarza się, że na ostateczną decyzję o odszkodowaniu trzeba czekać do oficjalnego zakończenia leczenia. W łatwiejszych przypadkach sprawę o odszkodowanie za wypadek drogowy można zazwyczaj zamknąć w kilka tygodni - okres ten jest tym krótszy, im mniej skomplikowana jest sprawa.

Podsumowując, aby otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, musisz jak najszybciej zgłosić szkodę odpowiedniemu ubezpieczycielowi (sprawcy wypadku), zebrać i dostarczyć mu dowody, które będą działały na korzyść pozytywnego rozwiązania sprawy, a następnie poczekać na kroki ubezpieczyciela. Koordynacją całego procesu możesz zająć się sam lub poprosić o pomoc zaufaną kancelarię - co warto rozważyć, jeśli sprawa jest skomplikowana i prawdopodobnie potrwa więcej niż kilka tygodni, czy miesięcy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka