piątek, 28 sierpnia 2020 13:22

Jak wieszać zasłony?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wieszać zasłony?

Zasłony to ważny element dekoracyjny pomieszczenia. W zależności od tego, jaki styl preferujemy, da się wieszać je na wiele sposobów.

Zarówno modne obecnie długości, jak i różnorodne metody mocowania zasłon, sprawiają, że możliwości aranżacyjne stale się poszerzają. Warto poznać uniwersalne zasady, które stosujemy, dobierając rozmiar zasłony. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę, wybierając system mocujący.

Długość i szerokość zasłony

Zanim ustalimy preferowaną długość naszej zasłony, musimy zmierzyć wysokość od karnisza do podłogi. Jeżeli chcemy, aby tkanina sięgała tylko do podłogi, powinniśmy od otrzymanej wcześniej długości odjąć 2- 3 cm. Z kolei, jeśli materiał ma delikatnie opadać, dodajemy do całkowitej długości jeszcze 5 cm. W przypadku, gdy dążymy do tego, aby zasłona leżała swobodnie na podłodze, dodajemy aż 20 - 30 cm. Każda z tych długości wprowadza do wnętrza inny styl i klimat. Dłuższe modele nadają pomieszczeniom romantyczny charakter, ale warto pamiętać, że takie rozwiązanie może okazać się kłopotliwe. Przykładowo, jasna zasłona szybko się zabrudzi.

Szerokość materiału zasłonowego określamy na podstawie dokładnych pomiarów. Na początek ustalamy, czy dodatek ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy też praktyczną, jaką jest zaciemnianie pomieszczenia. W tym drugim przypadku ważne okazują się nasze plany, co do tego, jak mocno chcemy marszczyć zasłony i na jakich karniszach zostaną powieszone. Szerokość karnisza pozbawionego elementów dekoracyjnych pomoże wyznaczyć potrzebną ilość materiału. Przyjmuje się, że jest to 2 lub 2,5 razy więcej niż wymiar okna wraz z karniszem.

Sposoby wieszania zasłon

Na rynku są dostępne 2 rodzaje karniszy – sufitowe i ścienne. Karnisze sufitowe występują w postaci szyny lub wsporników, mogą być nieco mniej dekoracyjne niż tradycyjne karnisze ścienne. Systemy mocujące zasłony to:

  • tradycyjne żabki – najbardziej elegancko wyglądają na karniszu w formie szyny przysufitowej, dlatego, że ich wtedy nie widać. Podobnie mogą je ukryć taśmy marszczące wszyte w tkaninę. Często zasłony gotowe mają już taką taśmę,
  • metalowe kółka/przelotki – zasłonkę nawlekamy na karnisz o odpowiedniej średnicy, to bardzo szybki i wygodny sposób,
  • szelki – zakładamy zasłonę na karnisz, powinien być odpowiednio wysoko powieszony, by szczelnie zasłonić okno również od góry,
  • zasłony na kanale – nakłada się je bezpośrednio na karnisz, jest to tunel odpowiadający szerokości średnicy karnisza,
  • flexy – system opiera się na plastikowych haczykach, są wszyte do zasłony na stałe.

Zasłony, podobnie jak firanki, mogą przyjmować różne formy i kształty. Czasem ubogacone lambrekinem, innym razem podpięte chwostami lub materiałowymi podwiązkami. Świetnym rozwiązaniem są zasłony gotowe. Odpowiednio dobrane, nie wymagają dodatkowej obróbki krawieckiej, można je powiesić bezpośrednio po zakupie. Kupując zasłony, najczęściej spotykamy się z jednym z wymienionych sposobów upinania. Dlatego aranżacja okienna powinna zostać dobrze zaplanowana i dopracowana już na etapie wyboru, a także montażu karnisza lub szyny.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka