poniedziałek, 29 marca 2021 13:34

Jak wygląda leasing dla osób fizycznych?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wygląda leasing dla osób fizycznych?

Zewnętrzne finansowanie w postaci leasingu kojarzy się przede wszystkim z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki rozłożeniu nakładów na środki trwałe przedsiębiorca może zoptymalizować wydatki i zaplanować nowe inwestycje. Coraz więcej firm leasingowych decyduje się jednak na wsparcie osób fizycznych, nieprowadzących własnego biznesu. Jak to działa?

Czym jest leasing konsumencki?

Jak sama nazwa wskazuje, leasing konsumencki jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą firmy, czy to w formie działalności jednoosobowej, czy też spółki prawa handlowego. Taka umowa łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy, więc leasingobiorca nie staje się właścicielem przedmiotu umowy, ale może z niego korzystać, w zamian za płacone co miesiąc raty leasingowe.

Podobnie jak w przypadku leasingu dla przedsiębiorców, po zakończeniu umowy konsument może wykupić leasingowany przedmiot umowy, wymienić go na nowy lub po prostu zwrócić leasingodawcy.

Czy leasing dla osób fizycznych się opłaca?

Zasadniczą różnicą pomiędzy leasingiem dla przedsiębiorcy, a konsumenta jest możliwość stworzenia tzw. tarczy podatkowej kiedy prowadzimy własny biznes. Poprzez zaliczenie do kosztów prowadzonej działalności poszczególnych składników (różniących się w zależności od typu leasingu) zaniżamy wysokość przychodu, a tym samym redukujemy zobowiązanie podatkowe wobec Skarbu Państwa.

W przypadku osób fizycznych wygląda to nieco inaczej, ponieważ konsumenci nie mogą wydatków związanych z leasingiem zaliczyć w koszty. Jest to kategoria związana wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na jakie zatem korzyści może liczyć osoba fizyczna?

Przede wszystkim – uproszczone formalności. Na ogół do otrzymania finansowania wystarczy wypełniony wniosek leasingowy i kserokopia dowodu osobistego. Po drugie, leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej, więc nie stanowi przeszkody w przypadku ubiegania się o inną formę finansowania. Co więcej, wiele firm leasingowych oferuje korzystne i elastyczne warunki spłaty z uwagi na wypracowane ulgi u dostawców sprzętu (np. dealerów samochodowych).

Wreszcie, leasing pozwala korzystać z nowoczesnych rozwiązań, regularnie wymienianych na nowe po zakończeniu umowy. Chcesz wiedzieć, czy leasing konsumencki to rozwiązanie dla Ciebie? Zajrzyj na https://www.leason.pl/ i zobacz, z jakich rabatów możesz skorzystać.

Leasing dla zadłużonych również jest możliwy

W przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej uzyskanie finansowania w postaci kredytu może okazać się niemożliwe. Dlatego wiele firm leasingowych przygotowuje specjalne oferty dla osób zadłużonych. W ich sytuacji nie są weryfikowane zaległości wobec Urzędu Skarbowego i wpisy w rejestrach dłużników, jak BIK, BIG, InfoMonitor czy BRKN.

Nawet jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna nadal możesz korzystać z niektórych zalet, jakie niesie ze sobą korzystanie z leasingu. Będzie to przydatne rozwiązanie, jeżeli przejściowo Twoja płynność finansowa jest zaburzona i nie chcesz jednorazowo wydawać dużych kwot pieniędzy albo obawiasz się decyzji odmownej w odpowiedzi na złożony wniosek kredytowy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka