poniedziałek, 26 października 2020 10:57

Jak zapewnić ergonomiczne warunki w biurze?

Autor Głos 24
Jak zapewnić ergonomiczne warunki w biurze?

Przy coraz większej liczbie godzin spędzonych przed ekranem komputera w pracy, bardzo ważna jest ergonomia stanowiska, żeby długotrwałe siedzenie nie wpłynęło negatywnie na twoje zdrowie. Uniknąć dolegliwości można przygotowując miejsce pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Jak przygotować w ten sposób biurko, krzesło oraz inne elementy wyposażenia biura?

Ergonomia przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie pracownika, ale też poprawia jego wydajność. Jeżeli warunki, w jakich pracuje nie męczą go, dłużej jest w stanie utrzymać koncentrację na najwyższym poziomie. Na ergonomiczne miejsce pracy składa się kilka elementów.

Meble dopasowane do użytkownika

Podstawową zasadą ergonomii jest dopasowanie mebli do użytkownika. Niestety według raportów dotyczących ergonomii pracy w Polsce, nadal powszechną praktyką jest np. korzystanie z jednego biurka przez kilku pracowników. Tymczasem, żeby stworzyć w pełni ergonomiczne stanowisko, powinno być ono dopasowane pod jedną osobę. Rozwiązaniem takiego problemu może być biurko regulowane, które szybko można dostosować do postawy osoby, która przy nim pracuje. Najważniejsza jest regulacja wysokości, ponieważ w ten sposób możesz ustawić właściwie chociażby ekran komputera. Zgodnie z zaleceniami ergonomii, monitor powinien być ustawiony delikatnie poniżej wysokości wzroku użytkownika. Korzystając z komputera w pracy przez wiele godzin ze źle ustawionym ekranem, szybko można nabawić się bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zarówno jeżeli przez dłuższy czas będziesz zadzierać głowę do góry lub pochylał się mocno poniżej poziomu wzroku, kręgi szyjne będą szybko sygnalizować niewłaściwą pozycję bólem.

Wysokość biurka powinna również uwzględniać wzrost użytkownika. Wysokie osoby powinny mieć nie tylko biurko ergonomiczne, ale też krzesło, które można ustawić adekwatnie do postury ciała. Zgodnie z zasadami ergonomii, nogi pod biurkiem powinny stabilnie opierać się o ziemię, a w kolanach powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Plecy powinny być wyprostowane, dlatego ważna jest również możliwość regulacji oparcia. Wreszcie nie można zapominać też o łokciach. Podłokietniki w krzesłach są niezwykle istotne w pracy biurowej, ponieważ zapewniają wsparcie dla rąk w czasie pracy na klawiaturze lub z myszką. Stabilne oparcie nie męczy rąk, a także zapewnia im właściwe ustawienie. Osoby pracujące wiele godzin przy komputerze często cierpią na zespół cieśni nadgarstka, który objawia się najpierw delikatnym bólem nadgarstka, jednak w późniejszym etapie utrudnia poruszanie dłonią. Często wynika to ze niewłaściwego ustawienia krzesła względem biurka czy brakiem specjalnej podkładki pod myszkę z oparciem dla nadgarstka. Dlatego właśnie tak ważne jest korzystanie z biurka regulowanego oraz krzesła z możliwością dopasowania wysokości do postury użytkownika.

Pracuj na stojąco

Wbrew pozorom dużo dobrego dla naszego ciała może dać praca na stojąco. Może to być alternatywa dla wielogodzinnego siedzenia przed biurkiem. Praca stojąca zapewnia prawidłową postawę pod warunkiem, że pracownik zostanie wyposażony w biurko do pracy na stojąco. Musi mieć ono odpowiednią wysokość. żeby zachować prawidłową postawę. Podobnie jak w przypadku standardowego biurka regulowanego, biurko do pracy na stojąco powinno być dopasowane do użytkownika. Ten nie powinien garbić się ani zbytnio pochylać, żeby wygodnie oprzeć ręce na blacie. Z kolei zbyt wysoki mebel sprawi, że ręce w ramionach będą przez długi czas podniesione, co pracownik z pewnością odczuje już po pierwszym dniu pracy. Dlatego regulacja biurka do pracy na stojąco jest niezwykle ważna. W pracy na stojąco pomocna może być też specjalna, ergonomiczna mata, która pozwala na dłuższe stanie bez poczucie dyskomfortu. Jeżeli na biurko znajduje się ekran, ważna jest też odległość oczu od monitora. Powinna ona wynosić co najmniej 40 cm. Pozostałe zasady dotyczące pracy z monitorem są takie same, jak w przypadku pracy siedzącej.

O czym jeszcze warto pamiętać w miejscu pracy?

Aby biuro było przyjazne pracownikom pod każdym względem, ważne jest nie tylko samo stanowisko, ale również jego bezpośrednie otoczenie. Najlepszym przykładem tego, jak bardzo wpływa ono na funkcjonowanie każdego pracownika jest oświetlenie. W przypadku światła, warto zacząć od ilości naturalnego światła w biurze. W codziennym życiu naturalne światło słoneczne jest dla każdego z nas zdrowe, zawiera witaminę D. Jednak w biurze nadmierna ilość światła naturalnego może przeszkadzać, np. tworząc refleksy na ekranie komputera. Dlatego w oknach powinny być rolety, które w razie potrzeby dostosują natężenie światła do potrzeb pracowników. Z kolei w przypadku światła sztucznego, istotne są trzy zasadnicze czynniki:

  • barwa światła,
  • natężenie światła,
  • lokalizacja światła.

Efektywnej pracy najlepiej sprzyja chłodne, białe światło, które nas rozbudza i zachęca do działania. Natężenie nie może być zbyt duże, żeby nie oślepiać pracowników, ani nie tworzyć zbyt sztucznej, sterylnej atmosfery w biurze. Z kolei jeśli chodzi o lokalizację, światło nie może padać tak, że siedzący pracownik rzuca cień na przestrzeń przed sobą.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka