środa, 18 maja 2022 13:17

Jak zostać operatorem drona?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zostać operatorem drona?

Latanie dronem kojarzy nam się głównie z rekreacją, jako że jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu na powietrzu. Niemniej jednak by bezpiecznie i legalnie nim latać, warto zainteresować się profesjonalnym kursem latania dronem, który równocześnie daje zawodowe uprawnienia. Kim jest operator drona – kurs i wszystkie najważniejsze informacje dla zainteresowanych są w poniższym artykule!

Jak zostać operatorem drona?

Uprawnienia na latanie dronem są bardzo korzystne dla osób, które są żywo zainteresowane tematem, i chciałyby posiąść wiedzę pozwalającą na bezpieczne i komfortowe latanie nim na danych terenach. Dla przykładu, latanie dronem na terenie miasta jest legalne tylko ze specjalnym pozwoleniem, a uprawnienia zawodowego pilota dronów umożliwiają takie manewry. Dodatkowo, ciężko na własną rękę uzyskać tak zaawansowane technicznie informacje, jakie posiada operator drona – kurs omawia szczegółowo wiele kwestii związanych z technicznymi możliwościami urządzenia, ale również pozwala uzyskać praktyczne umiejętności poruszania się nim w przestrzeni powietrznej. Dodatkowo należy podkreślić, że uprawnienia do latania dronem jest wymagane od każdego, kto zamierza używać tego urządzenia o masie większej niż 250 g, co kwalifikuje właściwie większość tych urządzeń na rynku.

Kurs i szkolenie – jak wygląda?

Kurs i szkolenie latania dronem organizowane są przez różne upoważnione jednostki na terenie kraju, jednak mogą one być przeprowadzone wyłącznie w tych z nich, które są uznane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Operatora. Podczas takiego szkolenia kursant zdobywa dużą ilość przydatnych informacji nie tylko technicznych, ale również powiązanych z bezpieczeństwem dla przestrzeni powietrznej i ludzi. Omawiane są przede wszystkim takie tematy jak prawo lotnicze, procedury operacyjne, ogólna wiedza na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych, ale również zagadnienia dotyczące meteorologii, która ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa latania dronem. Szkolenie zakończone jest specjalnym testem, po zdaniu którego kursant otrzymuje zawodowe uprawnienia umożliwiające bezpieczne i legalne wykorzystywanie drona w powietrzu.

Egzamin zawodowy na operatora drona – czego się spodziewać?

Egzamin zawodowy po zakończeniu kursu, jak można się spodziewać, sprawdza przede wszystkim wszechstronnie informacje i umiejętności, które kursant powinien nabyć podczas całego szkolenia. Egzamin ten dzieli się na dwie główne części, czyli teoretyczny oraz praktyczny. Kursant oceniany jest przede wszystkim na podstawie praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej na szkoleniu, która jest niezbędna do zaliczenia egzaminu. Podkreślić należy, że ten egzamin nie należy do najłatwiejszych, jednak jego zdanie wiąże się z uzyskaniem bardzo atrakcyjnych zawodowo uprawnień, które można później wykorzystać w pracy w różnych branżach, np. reklamowej czy również technologicznej. Prawdziwi miłośnicy latania dronem z pewnością nie pożałują uzyskania takiej licencji.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka