piątek, 26 lutego 2021 09:27

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?

Autor Artykuł sponsorowany
Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?

Proces planowania mikroinstalacji fotowoltaicznej do domu warto zacząć od analizy zapotrzebowania energetycznego. Odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych będzie wpływał na to, w jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę. Obliczenie, ile potrzeba mocy paneli solarnych, możliwe jest przy wykorzystaniu prostego wzoru.

Moc instalacji fotowoltaicznej, czyli ile darmowego prądu potrzebuję?

Panele solarne podbijają świat, oferując pozyskiwanie darmowego prądu z promieniowania słonecznego. W ogniwach krzemowych, które są półprzewodnikami, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki czemu powstaje prąd stały. Przechodzi on przez inwerter, zmieniając się na prąd zmienny, który trafia już bezpośrednio do gniazdek w naszym domu. Wszystko brzmi prosto, łatwo i przyjemnie, jednak na etapie planowania inwestycji w fotowoltaikę trzeba podjąć szereg istotnych decyzji. Zaważą one na tym, po ilu latach zwrócą się panele fotowoltaiczna i cała instalacja.

Sprawdzenie, jaką moc paneli fotowoltaicznych warto wybrać, trzeba zacząć od analizy… rachunków za prąd. Konieczne jest zsumowanie ilości kilowatów pobranych w przeciągu roku. Tym lepiej, jeśli mamy dostęp do dokumentów z poprzednich lat – wówczas otrzymany wynik będzie wiarygodniejszy.

Nie wiesz jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Na portalu Ekofachowcy.pl w prosty sposób porównasz oferty na fotowoltaikę w Twojej okolicy i umówisz sie na darmową konsultację z ekspertem.

Ile mocy instalacji fotowoltaicznej na dom jednorodzinny?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach domów jednorodzinnych lub na terenie działki (jako instalacje nagruntowe). Średnie zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego, wynosi nie więcej, niż 4500 kWh rocznie. Ze względu na ewentualne straty energii najbezpieczniej założyć, że 800 – 900 kWh prądu zostanie wygenerowana przez ok. 1 kWp mocy zainstalowanych paneli solarnych. Równowartość takiego zapotrzebowania rzędu 4500 kWh może dostarczyć zestaw fotowoltaiczny, składający się z ok. 14 paneli o mocy ok. 330 – 350 Wp każdy. Oczywiście jest to wyłącznie przykład, który ma za zadanie zilustrować sposób obliczania potrzebnej mocy na instalacje fotowoltaiczną. Aby jednak w rzeczywistości zapewnić tego rodzaju wyniki, warto przy wybieraniu paneli fotowoltaicznych dokładnie sprawdzić ich pozostałe parametry. Szczególnie ważne są gwarancje – na działanie sprzętu, jak i gwarancja producenta na wydajność paneli fotowoltaicznych. Z czasem bowiem urządzenia te minimalnie zmniejszają swoją wydajność na skutek eksploatacji. Dobrze, jeśli zmiany te są nie wyższe, niż 2 pp. względem początkowej wydajności w skali roku i gdy mają charakter regularny. Więcej informacji o doborze mocy instalacji fotowoltaicznej znajdziesz tutaj.

Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę?

Wybór dedykowanej mocy instalacji fotowoltaicznej to priorytetowe zadanie, ale nie jedyne. Warto wziąć pod uwagę także możliwości montażowe, ponieważ to one będą najbardziej wpływały na wydajność energetyczną. Jeżeli mamy do wyboru instalację nadachową o mniejszej powierzchni (większa możliwa moc maksymalna paneli) i lekko zacienioną dużą powierzchnie nagruntową, zawsze wybierzmy ten pierwszy wariant. Nie ma różnicy pod względem efektywności działania między modelem naziemnym na montażem na dachu, jednak samo zacienienie będzie bardzo istotnie wpływać na wydajność. Ewentualnym i częściowym rozwiązaniem problemu może być zakup mikroinwerterów. Wówczas zacienienie jednego panelu fotowoltaicznego nie wpływa na wydajność pozostałych. Uczyni to jednak całą inwestycję bardziej kosztową.

Pamiętajmy również o wybraniu odpowiedniego kąta nachylenia przy montażu paneli solarnych – najlepiej zbliżonym do 45 stopni. Moduły fotowoltaiczne powinny być usytuowane w kierunku południowym. Dopuszczalne jest też wystawienie na stronę wschodnią lub zachodnią. Przy decydowaniu o inwestycji zwróćmy też uwagę na parametry pozostałych urządzeń, nie tylko samych ogniw PV – inwertera/mikroinwerterów, licznika dwustrefowego, dodatkowego oprzyrządowania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka