Zdalne sterowanie komputerem przydaje się w wielu sytuacjach i to zarówno w pracy, jak i w domu. Sprawdź krótki przegląd topowych programów do pulpitu zdalnego. Który z nich warto wybrać i dlaczego?
Kiedy warto sięgnąć po program do zdalnego łączenia się z komputerem?
Uzyskanie zdalnego dostępu do innego komputera to podstawa we wszystkich organizacjach działających w trybie rozproszonym, gdzie dział IT zazwyczaj przebywa w centrali. W łatwy sposób można pomóc pracownikom rozwiązać kłopoty z hardwarem lub softwarem. Z pulpitu zdalnego skorzystamy również na co dzień. Jeśli zapomniałeś zabrać ze sobą pendrive’a lub dysku przenośnego z danymi na konferencję, zdalne wsparcie umożliwi drukowanie oraz przesyłanie plików z innego urządzenia. Pulpit zdalny do użytku domowego to także prosty sposób na współdzielenie plików i informacji.
Jaki program do zdalnej kontroli komputera wybrać?
Jeśli chcemy korzystać ze zdalnego dostępu, możliwości jest wiele. Te darmowe obejmują m.in. DWService, Getscreen.me czy Chrome Remote Desktop. Najlepsze programy to jednak - jak to zazwyczaj bywa - rozwiązania płatne. Przyjrzyjmy się, z jakich rozwiązań korzystają użytkownicy na całym świecie.
Aplikacja do zdalnego pulpitu TeamViewer
Oprogramowanie TeamViewer zapewnia zdalny dostęp na każdym urządzeniu z systemem operacyjnym Windows, macOS, iOS oraz Android. Komputer z zainstalowanym programem może zostać wykorzystany do połączenia z innym PC, serwerem oraz urządzeniami IoT.
Do zalet tego software’u w wersji Business należy nieograniczona liczba urządzeń końcowych podłączonych w tym samym czasie, udostępnianie plików, zdalne drukowanie, a także bezpieczny dostęp nienadzorowany. Dla użytkowników oferowane jest wsparcie telefoniczne.
W licencji Premium pojawia się dodatkowo integracja z systemami CRM oraz Helpdesk. Wsparcie użytkownika jest poszerzone o klienta sieciowego TeamViewer. Najbardziej rozbudowany wariant Corporate jest przeznaczony przede wszystkim dla dużych firm. Umożliwia wdrożenie masowe i raportuje dostęp do urządzenia.
O bezpieczeństwo wymiany danych dba 256-bitowe szyfrowanie AES, uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Aplikacja spełnia standardy określone normami SOC2, HIPAA/HITECH oraz ISO 27001 i 9001:2015. TeamViewer gwarantuje też zgodność z RODO, co ma niebagatelne znaczenie w firmach, gdzie na dużą skalę przetwarza się dane osobowe.
Zdalne zarządzanie komputerem przy użyciu programu AnyDesk
AnyDesk wyróżnia się przede wszystkim prostą obsługą aplikacji. Interfejs jest przejrzysty, praktycznie nie wymaga konfiguracji. Wystarczy kilka kliknięć, aby móc uruchomić zdalne połączenie. Do zalet oprogramowania należy też szybkość. Nie spowalnia ono komputera nawet przy wielu użytkownikach. Ze względu na prostą obsługę program sprawdzi się nie tylko w firmie, ale także w domu, kiedy trzeba pomóc najbliższym w kłopotach ze sprzętem.
W tym przypadku bezpieczny dostęp zdalny jest gwarantowany przez asymetryczne szyfrowanie wymiany kluczy RSA oraz technologię TLS 1.2 stosowaną m.in. w bankowości.
Wariant Solo pozwala na połączenie jednego użytkownika i obsługuje do 100 urządzeń w dostępie nienadzorowanym. Za pośrednictwem aplikacji możliwy jest zdalny restart, drukowanie i transfer plików.
Narzędzie AnyDesk oferuje współpracę urządzeń wykorzystujących wiele różnych systemów. Kompatybilność krzyżowa obejmuje takie platformy, jak:
- Windows;
- macOS;
- Android;
- iOS;
- Linux;
- FreeBSD;
- Raspberry PI;
- Chrome OS.
Nieważne, z jakiej platformy korzystasz, AnyDesk będzie działał tak samo sprawnie i szybko oraz w pełni komaptybilnie.
Dostępne są również bardziej rozbudowane wersje programu AnyDesk. Różnią się one przede wszystkim liczbą użytkowników oraz urządzeń nienadzorowanych. Pojawia się w nich też obsługa funkcji Wake-On LAN. Pozwala ona wybudzić komputer ze stanu czuwania.
Program do łączenia się z innym komputerem RealVNC
RealVNC to narzędzie dla wymagających klientów. Jest nieco bardziej skomplikowany w instalacji, ale daje większe możliwości konfiguracji połączeń. Producent podkreśla wagę dodatkowych narzędzi oraz wysokiej wydajności. Wszystkie połączenia są zabezpieczane przy użyciu szyfrowania klasy bankowej 256-bitów AES end-to-end. Kontrolę dostępu monitoruje też system alertów logowania oraz uwierzytelnianie 2FA.
Do komercyjnego użytku warto sięgnąć po wersje Plus lub Premium, które obsługują nieograniczoną liczbą użytkowników i urządzeń.
W tym przypadku zakres wspieranych platform nie jest tak szeroki, jak w przypadku AnyDesk. Nadal jednak można połączyć urządzenia z systemami Windows, macOS, Android oraz iOS.
Najlepszy program do sterowania komputerem
Spośród wymienionych wyżej aplikacji szczególnie dużym zainteresowaniem użytkowników cieszy się program do zdalnej obsługi komputera AnyDesk. Jest prosty w użyciu, podłączanie pulpitu zajmuje zaledwie kilka sekund. Jednocześnie jest to software elastyczny, który sprawdzi się zarówno w niewielkich firmach, jak i dużych korporacjach. Z kolei TeamViewer oraz RealVNC to nieco bardziej złożone programy.
W zależności od oczekiwań użytkownicy mogą postawić na AnyDesk, jeśli potrzebują przejrzystego w obsłudze narzędzia na co dzień albo zdecydować się na jedną z pozostałych dwóch platform.
Gdzie kupić program do zdalnego sterowania komputerem?
Potrzebny Ci jest zdalny dostęp do komputera, ale nie wiesz, który program wybrać? Sprawdź software do zdalnego dostępu w ofercie sklepu Soft360. Wybieraj sprawdzone i renomowane narzędzia do pulpitu zdalnego i ciesz się bezproblemowym, stabilnym, a co najważniejsze, bezpiecznym połączeniem.
Do każdego programu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że aplikacja do zdalnego połączenia z innym komputerem jest legalna.