wtorek, 29 marca 2022 09:04

Kalkulator kredytowy - jak działa i po co jest tak naprawdę potrzeby?

Autor Artykuł sponsorowany
Kalkulator kredytowy - jak działa i po co jest tak naprawdę potrzeby?

Zaciągnięcie kredytu i nieważne, czy hipotecznego lub gotówkowego, zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Jest to zobowiązanie, które w przypadku kredytów gotówkowych lub hipotecznych może trwać odpowiednio 10, a nawet 30 lat. Trudno przewidzieć sytuację finansową zwykłego, polskiego gospodarstwa domowego na kilka miesięcy wprzód, o latach nie wspominając. I choć kalkulator kredytowy nie pomoże przewidzieć przyszłości, to z pewnością pomoże oszacować opłacalność konkretnego zobowiązania wobec banku.

Czym jest kalkulator kredytowy?

Osoba, która chce zaciągnąć kredyt, powinna najpierw sprawdzić kilka dostępnych ofert, porównać je, a następnie wybrać tą właściwą. Problem w tym, że w bankach pracują profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, jak sprzedać kredyt zgodnie z zasadami nowoczesnego marketingu. Osoba, która nie ma doświadczenia w finansach, może się szybko pogubić wśród takich pojęć jak koszt całkowity kredytu, marża, prowizja, wakacje kredytowe itd.

Kalkulator kredytowy to złożona aplikacja internetowa, której zadaniem jest porównanie dostępnych ofert kredytowych, oszacowanie (zgodnie z ofertą) kosztów i - jeśli to możliwe - wyodrębnienie ich składników. Zadaniem kalkulatorów kredytowych jest też przedstawienie całej złożoności ofert specjalnych, to jest:

- promocji dla osób zaciągających kredyt po raz pierwszy,
- ofert łączonych, np. z możliwością prowadzenia rachunków bankowych.
- warunków skorzystania z wybranej oferty itd.

Dzięki temu potencjalny kredytobiorca może jako laik sprawdzić rzetelnie wszystkie dostępne oferty i wybrać tą, która będzie mu odpowiadać. Więcej na ten temat na https://finansiarka.pl/kalkulator-kredytowy/

Kalkulator kredytowy - jak działa?

Zasada działania kalkulatorów kredytowych jest w zasadzie dość ujednolicona. Z punktu widzenia użytkownika składają się one z kilku okien dialogowych i opcjonalnie tzw. suwaków, które pozwalają na oszacowanie potrzeb kredytowych klienta. W oknach tych Internauta wprowadza najczęściej kilka danych, to jest:

- maksymalną kwotę kredytu, która satysfakcjonuje klienta,
- maksymalny okres spłaty,
- opcje dodatkowe takie jak oferty łączone, promocje itd.,
- dodatkowe informacje w tym maksymalną prowizję itd.

Gdy już wszystkie dane zostaną wprowadzone i zatwierdzone, w ramach informacji zwrotnej użytkownik otrzyma zestawienie dostępnych ofert kredytowych. Ma ono najczęściej formę tabelki, w której wszystkie składniki kosztowe są dokładnie wyliczone. Co więcej, w niektórych kalkulatorach można spotkać się nawet z rankingiem ofert, które są porządkowane w kolejności od najtańszej do najdroższej.

Na co zwracać uwagę analizując dane z kalkulatorów kredytowych?

Użytkownik korzystający z kalkulatora kredytowego ma co prawda do swej dyspozycji zestawienie kosztów konkretnego kredytu, ale wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, czy taki kredyt dostanie, czy też nie. Na co zatem powinien zwrócić uwagę potencjalny kredytobiorca, który analizuje tego typu informacje zwrotne?

1. Opcje dodatkowe - to, co jest najważniejsze, jest zwykle pisane "między wierszami". Dlatego warto zwracać uwagę na dodatkowe warunki kredytowe. Może się np. okazać, że uzyskanie promocyjnego kredytu będzie możliwe jedynie wtedy, gdy kredytobiorca zakupi dodatkową, drenującą jego portfel usługę.

2. Warunki kredytowania - warto sprawdzić, czy kredyt gotówkowy nie jest przeznaczony wyłącznie dla posiadaczy rachunków bankowych, lokat, rachunków oszczędnościowych. Najkorzystniejsze oferty kredytowe to te, które są powiązane np. z założeniem konta. Warto sprawdzić, jakie są warunki utrzymania go za darmo.

3. Odnośnik do oferty - profesjonalnie zaprojektowany kalkulator kredytowy powinien posiadać odnośnik do oferty na stronie banku. Dzięki niemu można łatwo zapoznać się ze szczegółowymi informacjami nt. przyszłego zobowiązania i w razie zaakceptowania warunków banku złożyć wniosek kredytowy.

4. Wysokość raty - analizując informacje zwrotne z kalkulatora warto nie tylko zwracać uwagę na łączny koszt kredytu, ale też na wysokość obliczonych dla niego rat! Oferty banków są często tak skonstruowane, że akcentuje się w nich wysokość raty. Mimo to również i ją warto wziąć pod uwagę, gdyż ma ona kluczowe znaczenie dla płynności finansów kredytobiorcy.

Uwaga! Porównując oferty kredytowe warto od czasu do czasu zmieniać najważniejsze założenia kredytu, czyli czas kredytowania i maksymalną wysokość zobowiązania. Dzięki temu w zestawieniu może pojawić się więcej ciekawych ofert, które nie spełniałyby poprzednich założeń.

Podsumowując, kalkulator kredytowy pozwala na uzyskanie kompleksowych informacji nt. kilku ofert kredytowych. Zaletą tego narzędzia jest suche zestawienie konkretnych faktów i skupienie się na realnych kosztach zobowiązania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka