środa, 13 kwietnia 2022 10:01

Klucze. Uderzał 83-latkę po głowie drewnianym taboretem

Autor Katarzyna Jamróz
Klucze. Uderzał 83-latkę po głowie drewnianym taboretem

Policjanci z komisariatu w Kluczach (powiat olkuski) zatrzymali 59-latka, który dokonał rozboju na 83-latce. Napastnik uderzał seniorkę po głowie drewnianym taboretem, grożąc jej pozbawieniem życia.  

Jak się okazało, kilka dni wcześniej opuścił zakład karny. Do zdarzenia doszło w sobotę (9 kwietnia) około godziny 15 w Kluczach. Kobieta wpuściła do mieszkania znajomego, który wszedł do środka pod pretekstem skorzystania z toalety. 83-latka znała swojego oprawcę i nie podejrzewała, że mężczyzna może mieć wobec niej złe zamiary. W pewnym momencie mężczyzna zaczął szarpać kobietę. Chwycił za kuchenny nóż i groził jej pozbawieniem życia. Następnie drewnianym taboretem zaczął okładać seniorkę po głowie, żądając przy tym wydania pieniędzy. W obawie o własne życie kobieta dała mężczyźnie 200 złotych. Napastnik zabrał pieniądze i uciekł w nieznanym kierunku. Zaalarmowani o zdarzeniu miejscowi policjanci, udzielili pokrzywdzonej pierwszej pomocy. Następnie ustalili dane, a także rysopis mężczyzny i niezwłocznie rozpoczęli jego poszukiwania. W działania te zaangażowano również policjantów z Komisariatu Policji w Bukownie i Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. W niecałą godzinę policjanci zatrzymali poszukiwanego 59-latka.

– W chwili zatrzymania miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna (bez stałego miejsca pobytu) został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu i osadzony w pomieszczeniu dla zatrzymanych. Policjanci odzyskali część pieniędzy, które ukradł 59-latek. Jak ustalili, jeszcze przed zatrzymaniem za zarabowane pieniądze zakupił w sklepie papierosy i alkohol. Ranna kobieta z urazem głowy i ręki została przetransportowana do szpitala w Olkuszu, gdzie lekarze udzielili jej niezbędnej pomocy medycznej

– informuje policja.

W poniedziałek (11 kwietnia) 59-latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut rozboju i spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Na wniosek śledczych, poparty przez olkuską prokuraturę, 12 kwietnia sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na 3 miesiące.

59-latek był już wcześniej karany za groźby oraz znęcanie nad członkami rodziny i przebywał w zakładzie karnym. Przedmiotowego rozboju dopuścił się już po kilku dniach pobytu na wolności. Zgodnie z obowiązującym kodeksem karnym za rozbój grozi do 12 lat pozbawienia wolności, ale wymiar kary może być w tym przypadku o połowę wyższy, ponieważ sprawca dopuścił się go w warunkach recydywy.

Inf./Fot.: Małopolska Policja

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje