czwartek, 8 lipca 2021 12:42

Korki zostaną zażegnane dopiero wtedy, gdy Kraków weźmie się do pracy? Skawina apeluje

Autor Aleksandra Tokarz
Korki zostaną zażegnane dopiero wtedy, gdy Kraków weźmie się do pracy? Skawina apeluje

Aby rozwiązać problem korków na trasie Skawina - Kraków potrzebne są dwa rodna na granicy obu miejscowości - przekonują władze gminy. Rada Miejska w Skawinie apeluje do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Rady Miasta Krakowa o rozpoczęcie budowy ronda przy zjeździe z obwodnicy przy węźle Sidzina, a także stworzenie dodatkowych pasów ruchu. To bowiem jedno z najbardziej zakorkowanych miejsc w południowo - zachodniej części Krakowa. - W godzinach szczytu tworzą się tam korki wydłużające drogę nawet o kilkadziesiąt minut - argumentują swoje prośby miejscy radni.

- Rondo na skrzyżowaniu ul. Wrony i ul. Skotnickiej sprawi, że ruch w obu kierunkach stanie się płynny, a kierowcy zaoszczędzą cenny czas - tłumaczy Marcin Kozielski, rzecznik prasowy burmistrza Skawiny. Jak dodaje, aby rozwiązać problem korków na trasie Skawina - Kraków niezbędna jest budowa dwóch rond na granicy obu miejscowości. - Prace nad skrzyżowaniem po stronie Skawiny są na zaawansowanym etapie - powstał projekt, wyłoniono wykonawcę, a pierwsza łopata zostanie wbita jeszcze w te wakacje - dodaje.

Mowa tutaj o skrzyżowaniu drogi krajowej nr 44 z ulicami Krakowską w Skawinie i Skotnicką w Krakowie. To nie tylko trasa dla ruchu tranzytowego w kierunku Oświęcimia i Wadowic, ale także dla ruchu lokalnego. Dodatkowo tuż obok zlokalizowany jest węzeł autostradowy obwodnicy A4. W szczycie komunikacyjnym natężenie ruchu w tym miejscu jest gigantyczne – ponad 3 tysiące pojazdów na godzinę. Korki, które tworzą się w okolicach skrzyżowania sięgają czasem kilku kilometrów. Kierowcy, jadący w stronę Skawiny i Oświęcimia stają w korku jeszcze w krakowskich Skotnikach. Ci z przeciwnego kierunku czekają na skręt w lewo na obwodnicy Skawiny. Blokują się też zjazdy z obwodnicy Krakowa.

Tam prace mają rozpocząć się jeszcze w te wakacje. Jak zapowiada Urząd Gminy, nowe rondo u zbiegu ul. Krakowskiej oraz DK 44 powstanie w drugiej połowie 2022 roku.

Więcej na ten temat w artykule:

Uwaga kierowcy! Remont jednego z kluczowych węzłów w okolicy Krakowa jeszcze w te wakacje

Budowa tego ronda nie rozwiąże jednak problemu codziennych korków na trasie Skawina - Kraków - zauważają władze gminy. - Aby usprawnić ruch potrzebna jest podobna inwestycja po krakowskiej stronie. Codzienny dojazd do pracy w obu kierunkach znacznie się skróci dopiero wtedy, gdy Kraków również wybuduje rondo oraz stworzy dodatkowe pasy ruchu drogowego - tłumaczy rzecznik UG w Skawinie.

Na inwestycji w tej okolicy zyskają zarówno mieszkańcy Krakowa jak i Skawiny - w godzinach szczytu natężenie ruchu w obu kierunkach jest bardzo podobne. Z ronda po krakowskiej stronie skorzystają także kierowcy korzystający z obwodnicy, ponieważ zjazd przy węźle Sidzina przestanie być najdłuższą częścią ich podróży.

Jednogłośnie przyjętą rezolucję Radnych popiera burmistrz Norbert Rzepisko, który liczy na pozytywną reakcję ze strony władz Krakowa.

fot. UMiG Skawina

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje