środa, 11 sierpnia 2021 14:27

Kraków: Duża zmiana na Wawelu. Do tej pory ta atrakcja była niedostępna

Autor Norbert Kwiatkowski
Kraków: Duża zmiana na Wawelu. Do tej pory ta atrakcja była niedostępna

Renesansowa kaplica biskupa Piotra Tomickiego w wawelskiej katedrze jest już dostępna dla oglądających. Ma to związek z rozpoczynającymi się pracami konserwatorskimi w kaplicy króla Jana I Olbrachta.

Przez kilka najbliższych miesięcy konserwacji poddane zostaną elementy wystroju, a w przyszłym roku specjaliści zajmą się konserwacją królewskiego nagrobka i posadzki. Pierwszym działaniem był demontaż obrazu „Jezu Ufam Tobie” wraz z gablotą.

Kaplica grobowa biskupa Piotra Tomickiego usytuowana jest we wschodniej części ambitu katedry, po prawej stronie kaplicy króla Stefana Batorego. Gotycką kaplicę w początku XVI wieku przebudowano na mauzoleum biskupa Piotra Tomickiego. Pracami kierował Bartolomeo Berecci - twórca kaplicy Zygmuntowskiej.

Pomnik nagrobny biskupa sprawia wrażenie lekkiej konstrukcji. Na niewielkim cokole z tablicą inskrypcyjną ustawiono prostokątną niszę ujętą pomiędzy rzeźbionymi kolumnami. W niej na wieku trumny z herbem Łodzia spoczywa postać biskupa z czerwonego marmuru. W głębi niszy Matce Boskiej zmarłą postać klęczącego biskupa poleca św. Piotr. Niszę pomnika zamyka lekkie belkowanie z ozdobnymi wolutami i niewielkimi figurami.

– Kaplicę biskupa Piotra Tomickiego dedykujemy szczególnie modlitwie przy wizerunku Jezusa Miłosiernego, który poświęcony został dla Katedry przez papieża Benedykta XVI. Kaplica jest również miejscem czci dla bł. Wincentego Kadłubka, którego relikwie są w niej przechowywane – informuje katedra na Wawelu.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje