poniedziałek, 29 sierpnia 2022 10:24

Kraków. Jacek Majchrowski uhonorowany za „pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego”

Autor Patryk Trzaska
Kraków. Jacek Majchrowski uhonorowany za „pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego”

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski został odznaczony Medalem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny podczas uroczystości święta patronalnego krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. To najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Medal Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny jest przyznawany przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny za „pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego”.

Order ma pięć klas - Prezydent Majchrowski otrzymał Order klasy trzeciej (brązowy). Wręczenia medalu w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP, dokonali Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański PAKP oraz Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Krakowie, ks. prot. Jarosław Antosiuk.

Po uroczystości w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, jej uczestnicy udali się na ul. Wioślarską, gdzie odbyło się poświęcenie placu budowy pod nową cerkiew prawosławną i ustanowienie na nim pamiątkowego krzyża.

Budowa nowej, większej świątyni prawosławnej w Krakowie jest odpowiedzią na oczekiwania rosnącej wspólnoty wiernych obrządku wschodniego w naszym mieście. Wielu z nich to Ukraińcy, którzy przybyli do Krakowa jeszcze przed wybuchem wojny w poszukiwaniu pracy i edukacji. Innych do Krakowa sprowadziła konieczność znalezienia bezpiecznego schronienia, po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

- Wiek XXI przynosi dla parafii nowe wyzwania, ale i nowe perspektywy – mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa. - Wierzę, że wybrany teren przypadnie wszystkim wiernym do serca, a mieszkańców Krakowa innych wyznań i przekonań ucieszy podniesienie walorów estetycznych okolicy.

Teren wybrany pod budowę nowej cerkwi prawosławnej spełnia wymagania parafii i odpowiada miejskim procedurom urbanistycznym i kierunkom zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Świątynia stanie w miejscu doskonale skomunikowanym z różnymi dzielnicami. Łatwo będzie można do niej dotrzeć także spoza miasta, co jest istotne ze względu na fakt, że będą z niej korzystali prawosławni z całej Małopolski.

inf. Kraków.pl

fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka