środa, 16 marca 2022 12:11

Kraków: W tym tempie wydawanie numerów PESEL uchodźcom zajmie 1,5 roku Tłumy Ukraińców pod Tauron Areną

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: W tym tempie wydawanie numerów PESEL uchodźcom zajmie 1,5 roku Tłumy Ukraińców pod Tauron Areną

W środę (16 marca) rozpoczął się proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przekraczali granicę od 24 lutego. W Krakowie zorganizowany został jeden, centralny punkt nadawania numeru PESEL – w Tauron Arenie Kraków. Oprócz tego ukraińscy uchodźcy mogą w nim załatwić sprawy związane z ZUS-em i przyznaniem pomocy socjalnej.

Pod Tauron Areną w Krakowie od rana ustawiły się kolejki do punktu rejestracyjnego w ramach którego ukraińscy uchodźcy mogą otrzymać numer PESEL. Ci, którzy byli na początku kolejki ustawili się w niej już o 7:00 rano. Tempo obsługi petentów, to około 10 os. na godzinę. Ograniczona ilość stanowisk urzędniczych sprawia, że dziennie obsłużonych zostanie maksymalnie 250 osób. A chętnych jest dużo więcej. Zakładając powyższe tempo obsługi, a także uśredniając ilość dni roboczych do 22 w miesiącu, to rejestracja 100 000 uchodźców z Ukrainy (choć liczba ta może się jeszcze zwiększyć) zajmie około 1,5 roku. Oczywiście, szacując czas obsługi wszystkich uchodźców trzeba brać namiar, na różne czynniki (np. zmieniająca się ich liczbę, ilość dzieci wśród uciekinierów, to, że nie wszyscy będą chcieli się rejestrować) oraz fakt, że przyszłość i wynik wojny na Ukrainie są bardzo niepewne a przedłużający się konflikt będzie generował kolejne fale migracji. Mimo to, szybkość obsługi raczej nie budzi podziwu.

Właśnie z powodu kolejek i znacznego wydłużenia czasu oczekiwania na załatwienie sprawy, w informacji zamieszczonej na stronie internetowej magistratu, urzędnicy proszą o odłożenie wizyty na kolejne dni. Punkt będzie czynny od poniedziałku do soboty, od godz. 8:00 do 20:00. Wsparcie jest udzielane od dnia przekroczenia granicy – data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymywaną pomoc. Do nadania numeru PESEL potrzebne jest jedno zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm. Podczas rejestracji w TAURON Arenie,będzie możliwość bezpłatnego zrobienia takiej fotografii.

Obywatel Ukrainy uzyska numer PESEL, jeśli:

  • jest obywatelem/obywatelką Ukrainy, lub
  • jest obywatelem/obywatelką Ukrainy i ma Kartę Polaka, lub
  • jest członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
  • jest małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie ma obywatelstwa ukraińskiego

oraz przybył/ła do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w tym kraju.

Na miejscu będą także pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obywatele Ukrainy będą tam mogli złożyć wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego, w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Pomoc przeznaczona dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego i którzy zostali wpisani do rejestru PESEL.

W Tauron Arenie Kraków będzie również stanowisko Grodzkiego Urzędu Pracy, z ofertami pracy dla uchodźców z Ukrainy, Krakowskiego Centrum Świadczeń, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacjami na temat świadczeń, punkt informacji o systemie edukacji oraz punkt szczepień.

Inf.: UMK
Fot.: Glos24/Mateusz Łysik

Kraków

Kraków - najnowsze informacje