piątek, 18 listopada 2022 15:43

Kraków: Rydlówka zaprasza na swoje święto i tradycyjne osadzanie chochoła

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Rydlówka zaprasza na swoje święto i tradycyjne osadzanie chochoła

Już jutro, 19 listopada Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wspólne świętowanie. W programie korowód weselny, tradycyjne osadzanie chochoła, i performatywne oprowadzanie – wesele w Rydlówce.

Osadzanie chochoła to tradycja wywodząca się z ludowych zwyczajów, a przede wszystkim sięgająca do niepowtarzalnego wydarzenia, jakim był ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość ta odbyła się 20 listopada 1900 roku w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych.

To właśnie te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu „Wesele”, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego „Wesela”. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.

W tym roku inscenizacja osadzania chochoła (godz. 12:30 – 14:30), wraz z korowodem weselnym (10:30 – 12:00, miejsce zbiórki: skrzyżowanie ulic Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza)  i oprowadzaniem performatywnym (od 15:00)  wpisuje się w program święta Rydlówki, które odbędzie się już jutro, 19 listopada.

− Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią

– zapraszają organizatorzy.

Na osadzanie chochoła i korowód nie ma konieczności rezerwacji miejsc − udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny, natomiast chętni na zwiedzanie performatyne – wesele w Rydlówce (realizowane co pół godziny od godz. 15.00 do 17.30) mogą zgłaszać rezerwacje do Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl (zwiedzanie w cenie biletu). Szczegółowy program na stronie Muzeum Krakowa.

Fot.: UM Kraków/Bogusław Świerzowski

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka