środa, 16 czerwca 2021 07:24

Kraków. Wkrótce modernizacja skrzyżowania w centrum miasta. Zmiany w organizacji ruchu i utrudnienia

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wkrótce modernizacja skrzyżowania w centrum miasta. Zmiany w organizacji ruchu i utrudnienia

Dwutygodniowe utrudnienia czekają kierowców i pieszych na skrzyżowaniu obok Filharmonii Krakowskiej w pobliżu Plant. Niektóre wprowadzone zmiany pozostaną już na stałe. Mają poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.  

Wkrótce ruszy przebudowa skrzyżowania ulic Straszewskiego, Zwierzynieckiej i Franciszkańskiej w Krakowie. Zmiany, których celem jest poprawa bezpieczeństwa, były współtworzone z Radą Dzielnicy I „Stare Miasto”. O poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu apelowali też mieszkańcy i radni.

utrudnienia komunikacja Kraków Stare Miasto mapa
Rusza modernizacja skrzyżowania obok Filharmonii Krakowskiej - mapa Open StreetMaps
Stare Miasto Kraków utrudniania komunikacja mapa
Utrudniania na Starym Mieście w Krakowie - będzie modernizacja skrzyżowania - mapa Open StreetMaps

Jakie prace zostaną wykonane? Przejścia dla pieszych wyposażone zostaną w tzw. wyspy azylu. Dzięki temu będzie można bezpieczniej wejść na jezdnię i zaczekać, zanim możliwe będzie bezpieczne przejście na drugą stronę.

- Wprowadzone zmiany są tym bardziej istotne, że z tych przejść w dużej mierze korzystają dzieci, uczęszczające do pobliskiej szkoły podstawowej - podkreśla w komunikacie miasto. - Wdrożenie tego rozwiązania jest także ważne w odniesieniu do zmian w przepisach, które weszły w życie 1 czerwca. W jego ramach piesi zyskali pierwszeństwo już podczas zbliżania się do przejścia.

Przypominamy jednak, że choć obecnie pieszy ma na pasach pierwszeństwo przed samochodami, nadal musi ustąpić miejsca tramwajom.  

Inne zmiany, ważne zwłaszcza dla kierowców, to likwidacja wydzielonych pasów do lewo lub prawoskrętów. Miasto planuje za to to wyznaczyć w pobliżu miejsca typu kiss and ride, które ułatwią szybką przesiadkę pasażerów pojazdu na inny rodzaj transportu, bądź podwiezienie osób np. do Filharmonii Krakowskiej. Krótki dozwolony czas postoju – do 3 min. sprawi, że z miejsc do zatrzymania się będzie mogło skorzystać więcej kierowców.

Zmiana organizacji ruchu zostanie wprowadzona do końca czerwca.

Warto dodać, że wciąż trwają utrudnienia na ul. Lubicz i Rakowickiej. Prace serwisowe na węźle Lubicz-Rakowicka planowo maja zakończyć się 26 czerwca.

Kraków. Od dziś brak tramwajów na ul. Lubicz i Rakowickiej. Olbrzymie zmiany w komunikacji miejskiej do wakacji
Kraków wiadomości. Od soboty, 15 maja co najmniej na półtora miesiąca tramwaje nie będą jeździć ulicą Lubicz w Krakowie. Zmiany spowodują utrudnienia dla mieszkańców niemal wszystkich dzielnic.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje