środa, 14 października 2020 05:21

Kraków. Szpital Uniwersytecki wprowadził limit testów na koronawirusa. Gdzie jeszcze można je zrobić?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Szpital Uniwersytecki wprowadził limit testów na koronawirusa. Gdzie jeszcze można je zrobić?

Tylko 160 testów dziennie będzie wykonywał Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Placówka wydała w tej sprawie komunikat. Gdzie jeszcze można wykonać badanie w stolicy Małopolski?

"Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Szpital Uniwersytecki wprowadza limit 160 wymazów dziennie w kierunku SARS-CoV-2. Dotyczy to pacjentów pierwszorazowych, ze skierowaniem od lekarza POZ (punkt wymazów: Budynek H, wejście nr 10).

Powyższy limit podyktowany jest troską o płynność wykonywania badań, dostosowaną do możliwości diagnostycznych laboratoriów. Są one ograniczone z uwagi na obecną sytuacją epidemiologiczną w Małopolsce i gwałtowny wzrost liczby chorych" - poinformował szpital na swojej stronie.

W ostatnich dniach, gdy resort zdrowia zmienił zasady kierowania na test dla lekarzy POZ (od piątku pacjenci podejrzani o zakażenia nie muszą już mieć czterech charakterystycznych objawów: wysokiej temperatury, duszności, kaszlu, ustratyu węchu i smaku) przed szpitalem tworzyły się gigantyczne kolejki, a wielu pacjentów odchodziło z kwitkiem i wracało następnego dnia. Teraz ma się to zmienić.

Gdzie zrobić test na koronawirusa w Krakowie i Małopolsce?

Listę laboratoriów, które wykonują badania bezpłatnie podaje WSSE w Krakowie.

W sumie, według informacji WSSE, w Małopolsce laboratoria mogą wykonać od ponad 3000 do prawie 5000 badań na dobę, z czego zdecydowaną większość miał wykonywać właśnie Szpital Uniwersytecki, który może ich wykonać ponad 1500. Przy takiej decyzji placówki, gdzie mają się udać skierowani na test przez lekarza POZ nie wiadomo.  

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje