niedziela, 1 sierpnia 2021 09:40

Kraków. Tynieckie opactwo zaprasza na recital organowe

Autor Marzena Gitler
Kraków. Tynieckie opactwo zaprasza na recital organowe

Od niedzieli 1 sierpnia przez cały miesiąc w kościele opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu można posłuchać najwspanialszych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu polskich wirtuozów organów. Pierwszy koncert już dziś o 16.30.

Tynieckie Recitale Organowe to nie lada gratka dla miłośników muzyki. Warto wybrać się do Tyńca ( z centrum Krakowa pojazd komunikacją miejską to zaledwie pól godziny) i posłuchać jak brzmi w wyjątkowym wnętrzu. Wyjazd na koncert można połączyć ze zwiedzaniem opactwa lub spacerem po pobliskim lesie w Podgórkach Tynieckich czy relaksem nad Wisłą.

W tym roku w ramach Tynieckich Recitali Organowych, pod kierownictwem artystycznym Piotra Czarakcziewa, na organach zagrają: Barbara Lorenc, Maciej Babnis, Andrzej Białko i Marek Stefański. Towarzyszyć im będą: Krzysztof Lenczowski (wiolonczela), Katarzyna Czerwińska-Gosz (flet), Miłosz Mączyński (gitara) i Jerzy Trela (recytacja).

Pierwszy koncert odbędzie się już 1 sierpnia o godz. 16.30. Kolejne zaplanowano na 8, 22 i 29 sierpnia. Koncerty są biletowane. Bilety w cenie od 35 do 45 zł można kupić na stronie: www.ckpodgorza.pl.

Tynieckie organy nie są tak stare jak opactwo. Te pierwsze na pewno funkcjonowały już w XV wieku, choć nie zachowały się na ich temat dokładne informacje. Obecne budowano stopniowo przez ponad 20 lat. Pod koniec listopada 1956 ich budowy podjęła się krakowska firma Wacława Biernackiego. Konsultantem był prof. Józef Chwedczuk. Instrument miał liczyć 35 głosów, a kosztorys opiewał na prawie milion złotych.

Stół do gry i pierwsze 10 głosów manuałowych zainstalowano w czerwcu 1957 r. Ostatni głos uzupełniono dopiero w 1975 r. W 2001 r. remont organów przeprowadziła firma Józefa Mamela. Tynieckie organy to instrument 35-głosowy, o trakturze elektropneumatycznej, z wolnostojącym stołem gry o 3 manuałach (C-a3) i pedale (C-f1).

fot. CK Podgórze

Kraków

Kraków - najnowsze informacje