poniedziałek, 12 lipca 2021 13:37

Kraków. Wręczono wyjątkowy medal. Nie był przyznany od 10 lat

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wręczono wyjątkowy medal. Nie był przyznany od 10 lat

W Urzędzie Miasta Krakowa wręczono dziś złoty medal Cracoviae Merenti - najwyższe odznaczenie, które do tej pory trafiło tylko do 7 najważniejszych instytucji królewskiego miasta. Ostatni raz wręczono go aż 10 lat temu.

Na nadzwyczajnej sesji rady Miasta Krakowa wręczono dziś złoty medal Cracoviae Merenti - najwyższe odznaczenie, które do tej pory trafiło tylko do 7 najważniejszych instytucji królewskiego miasta.

Otrzymał go Zamek Królewski na Wawelu, w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Odznaczenie z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca odebrał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Decyzja o przyznaniu złotego medalu „Cracoviae Merenti” Zamkowi Królewskiemu na Wawelu jest wyrazem naszego szacunku i uznania jakie winni jesteśmy miejscu o tak ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym. Jest również przejawem wdzięczności za trud wielu pokoleń ludzi, którzy przez lata badali to miejsce, dbali o jego renowację, a w czasach II wojny światowej ratowali bezcenne dziedzictwo. Dziękuję za Państwa trud i pasję. Dziękuję za codzienną cichą pracę. Dziękuję za to, że stoją Państwo na straży naszej największej dumy narodowej, dbając o ducha polskości i bogactwo kultury światowej. W imieniu Rady Miasta Krakowa i własnym gratuluję tego najważniejszego wyróżnienia krakowskiego samorządu. Jesteśmy z Państwa dumni – mówił Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.
Przede wszystkim chciałbym bardzo gorąco podziękować za przyznanie tego najważniejszego krakowskiego wyróżnienia. To dla Zamku Królewskiego wielki honor i zaszczyt. Na awersie medalu, który miałem zaszczyt dzisiaj odebrać w imieniu Zamku, widnieje wzgórze wawelskie. To wyraźny znak potwierdzający, że zamek i miasto tworzą integralną całość, jeden organizm ukształtowany wielowiekowymi więzami historii. Wokół wzgórza wawelskiego stanowiącego siedzibę władcy, wyrosło stołeczne miasto którego dzieje, zabytki, kultura duchowa, artystyczna i materialna nierozerwalnie łączyły się z dworem królewskim, tworząc w ten sposób miejsce, gdzie kształtowała się polska tożsamość i tradycja – mówił po odebraniu medalu dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Medal Cracoviae Merenti ustanowiono w 1992 r. i początkowo miał on dwie klasy: złotą i srebrną. W roku 1998 przyjęto dodatkową kategorię - medal brązowy.” Medal przyznaje Rada Miasta Krakowa na wniosek Komisji Medalu w uznaniu szczególnych zasług dla Miasta Krakowa. W skład Komisji wchodzą: Prezydent Miasta Krakowa, Metropolita Krakowski oraz Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Medal jest wyjątkowym wyróżnienie i Rada Miasta podczas jednej kadencji może wręczyć jedynie jeden medal złoty (tylko dla instytucji), trzy srebrne oraz sześć brązowych.

Złoty medal Cracoviae Merenti z numerem pierwszym w 1993 roku ojcu świętemu Janowi Pawłowi II. Do tej pory wręczono w sumie tylko 6 takich medali. Siódmy dziś otrzymał Zamek Królewski na Wawelu.

Srebrny medal jako pierwszy otrzymał Krzysztof Penderecki. Do tej pory uhonorowano nim 31 osób i instytucji. Otrzymali go m.in: Andrzej Wajda, Jerzy Turowicz, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Nowosielski.

Od 1998 roku wręczono też 39 brązowych medali.

Warto dodać, że Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betleja podpisali dziś list intencyjny, deklarujący zacieśnienie współpracy.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje