piątek, 21 lutego 2020 16:15

Kultura na weekend. Co, gdzie, kiedy?

Autor Mirosław Haładyj
Kultura na weekend. Co, gdzie, kiedy?

Wirtuozerskie koncerty z uśmiechem, malarskie wernisaże oraz spektakle dla małych i dużych widzów. Poznaj małopolskie wydarzenia kulturalne na ostatni weekend karnawału.

Mistrzowskie wieczory z Haydnem, Wagnerem i Straussem

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie rozpoczyna ścisłą współpracę z Capellą Cracoviensis, jedną z najbardziej znanych orkiestr grających na instrumentach dawnych. Comiesięczny cykl niedzielnych, mistrzowskich koncertów zainauguruje występ z udziałem światowej sławy skrzypka Jorge Jiméneza. Publiczność wysłucha wykonania trzech symfonii Josepha Haydna.

Kiedy? Niedziela 23 lutego, godz. 18.00.

fot.Teatr im. J. Słowackiego w KrakowieJorge Jiménez

Filharmonia Krakowska przypomina równie legendarne arcydzieło muzyki klasycznej. „Walkiria" to jedna z czterech części „Pierścienia Nibelunga" - prawdziwego opus magnum Ryszarda Wagnera.  Podczas najbliższego Koncertu Oratoryjnego zostanie zaprezentowany Akt 1 tego arcydzieła. Wykonają go utalentowani śpiewacy: Magdelena Anna Hoffman, Thomas Mohr i Grzegorz Szostak. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi maestro Antoni Wit.

Kiedy? Nowohuckie Centrum Kultury - piątek 21 lutego, godz. 19.30.

Kolejne arcydzieło gatunku zabrzmi w ten weekend również na deskach Opery Krakowskiej. To „Zemsta nietoperza", brawurowa komedia omyłek Johanna Straussa w adaptacji Janusza Józefowicza. Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem i jest skoncentrowana na dowcipnej, salonowej intrydze. Reżyser krakowskiej adaptacji sięgnął po kongenialne tłumaczenie libretta autorstwa Juliana Tuwima. W obsadzie m.in. Janusz Ratajczak, Iwona Socha, Andrzej Biegun i Katarzyna Oleś- Blacha.

Kiedy? Piątek 21 lutego/Sobota 22 lutego/Niedziela 23 lutego, godz. 19.30.

fot. Opera Krakowska

Wirtuozeria z przymrużeniem oka i francuskie ostatki

Dzięki Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ, Nowy Sącz staje się stolicą muzyki nietuzinkowej, zabawnej, wirtuozowskiej i pomysłowej. Wszystko za sprawą niezwykłego Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun & Classic. Impreza odbywa się co roku zawsze w ostatnich dniach karnawału. Dyrektor artystyczny festiwalu, znany pianista, Waldemar Malicki zaprasza do udziału artystów o znakomitym rzemiośle, którzy jednocześnie mają poczucie dystansu do własnej osoby i uprawianej profesji, a co za tym idzie, umieją się tą profesją twórczo bawić.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w ten weekend odbędą się:

  • Koncert zimowy na niezwykłą sopranistkę i znanego pianistę, podczas którego Waldemarowi Malickiemu będzie towarzyszyć utalentowana śpiewaczka operowa Dorota Szczepańska - Piątek 21 lutego, godz. 19.00.
  • Koncert wirtuoza gitary Krzysztofa Meisingera, który wraz z muzykami Orkiestry Sinfonia Varsovia przeniesie publiczność do gorącej Argentyny, prezentując kompozycje z dorobku Astora Piazzolli - Niedziela 23 lutego 2020
fot. MCK SOKÓŁKrzysztof Meisinger

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie na koniec karnawału przeniesie publiczność nad Sekwanę! Pod hasłem Francuski styl zaplanowano koncert połączony z tematycznym spotkaniem i projekcją filmową. Przeboje z repertuaru m.in. Edith Piaf, Charlesa Treneta i Patachou zaśpiewa aktorka krakowskiego Teatru STU - Iwona Konieczkowska. O burzliwym życiu ikony paryskiej mody Coco Chanel opowie widzom Sylwia Kołowacik, autorka bloga O północy w Paryżu. Podczas wydarzenia odbędzie się także projekcja filmu „Moja miłość" w reż. francuskiej supermodelki i aktorki Maïwenn, nagrodzonego w Cannes za najlepszą rolę kobiecą Emmanuelle Bercot.

Kiedy? Niedziela 23 lutego, godz. 18.00.

fot. CSMIwona Konieczkowska

Teatr dla dużych i małych

Na trzech scenach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend można zobaczyć inscenizacje, które nawiązują nie tylko do głośnej literatury, ale też wydarzeń historycznych:

„Lalka" w reż. Wojtka Klemma to uwspółcześniona wersja słynnej powieści Bolesława Prusa.  Autor nowej dramaturgicznej adaptacji utworu - Tomasz Cymerman, opisuje powieściowy świat: Postaci, jak w demonicznej farsie, niszczą siebie i innych, a wszystko w imię realizacji pragnień. Nie jest możliwa tu miłość, jak i w ogóle międzyludzkie zaufanie. Liczą się tylko pieniądze, władza, pochodzenie. Wszyscy żyją na kredyt, finansowy i uczuciowy. W rolę Stanisława Wokulskiego wciela się Mateusz Janicki, a w Izabelę Łęcką - Karolina Kazoń. Ponadto w obsadzie m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Mateusz Bieryt, Marcin Kalisz i Krzysztof Piątkowski.

Kiedy? Duża Scena - piątek 21 lutego, godz. 18.00/sobota 22 lutego, godz. 16.00

„Miłość" w reż. Błażeja Peszka zainspirowała m.in. proza Williama Whartona. Sztuka opowiada o przypadkowym spotkaniu dwojga ludzi, których łączy podeszły wiek, samotność, ale też lęk przed rodzącym się uczuciem. To historia o poszukiwaniu uczucia, bliskości i niezgodzie na przemijanie, w wykonaniu mistrzowskiego duetu aktorskiego - Anna Polony i Jan Peszek.

Kiedy? Scena MOS -  sobota 22 lutego/niedziela 23 lutego, godz. 18.30.

„Rabacja" w reż. Jakuba Roszkowskiego to przedstawienie, którego akcja rozgrywa się w lutym 1846 roku, tuż przed szykowanym na ziemiach Galicji Zachodniej powstaniem. Podczas podróży przez trzy poziomy budynku teatru, widzowie zostają podzieleni na trzy grupy, odpowiadające uczestnikom konfliktu. Spektakl pozwala zaobserwować mechanizmy, które doprowadziły do krwawej rzezi. W obsadzie m.in. Agnieszka Judycka, Grzegorz Łukawski, Jerzy Światłoń i Sławmoir Rokita.

Kiedy? Scena Miniatura - sobota 22 lutego/niedziela 23 lutego, godz. 19.00.

Teatr Witkacego w Zakopanem na ostatni weekend karnawału przygotował dwa głośne spektakle w reż. Andrzeja St. Dziuka, oparte na klasyce polskiego dramatu współczesnego:

„Operetka" wg Witolda Gombrowicza, w której historia XX wieku zostaje przedstawiona jest jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Kiedy? Piątek 21 lutego, godz. 19.15.

Metafizyka dwugłowego cielęcia" wg jednego z wczesnych dramatów S. I. Witkiewicza. Bohaterem jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych, musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Sobota 22 lutego, godz. 19.15.

fot. Teatr Witkacego "Operetka"

W sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zagości natomiast Teatr Maska z Rzeszowa. To kolejna odsłona cyklu Teatr Młodych Widzów. Dziecięca publiczność tym razem obejrzy spektakl „Wystarczy być". To przede wszystkim bajka o bezinteresownej przyjaźni, ale również sile wyobraźni, która potrafi zmieniać rzeczywistość. Bohaterowie  wykorzystują ją, aby tworzyć własny, bajkowy świat. Urocze postaci - Wiewiórka, Mrówka, Słoń próbują zmierzyć się ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się, co w ich życiu jest najważniejsze, i co im daje radość. Reżyserem całości jest Radosław Kasiukiewicz. W obsadzie: Joanna Prus, Robert Luszowski, Bogusław Michałek i Andrzej Piecuch.

Kiedy? Sobota 22 marca, godz. 15.00.

fot. CSM

Papieskie zdjęcia, nowe Muzeum Nikifora, malarstwo w Zagrodzie

Od 18 lutego Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach prezentuje wystawę „Papież z Wadowic w obiektywie Grzegorz Gałązki”. Grzegorz Gałązka od 1984 roku mieszka w Rzymie. Ze swoim aparatem towarzyszył Janowi Pawłowi II w wielu historycznych momentach jego pontyfikatu, uwieczniając zarówno codzienność w Watykanie, jak i wspomnienia z pielgrzymek. Wśród jego prac jest także zdjęcie, które zostało wybrane na oficjalny portret kanonizacyjny św. Jana Pawła II. Na wadowickiej wystawie znalazło się wiele równie szczególnych fotografii Papieża Polaka.

Muzeum Nikifora w Krynicy- Zdroju od lutego w całkiem nowej odsłonie! W krynickim oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajduje się największy zbiór prac słynnego twórcy malarstwa intuicyjnego. Z końcem stycznia zakończył się remont siedziby oddziału. Willa Romanówka przeszła gruntowny remont, m.in. budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, pojawiły się monitory umożliwiające przeglądanie dodatkowych materiałów, zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów i zmieniono lokalizację niektórych eksponatów. Odnowione muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli (niedziela jest dniem wstępu wolnego).

Zagroda Maziarska w Łosiu stanie się natomiast przestrzenią wyjątkowej wystawy malarstwa Heleny Januś. Pochodząca z Roztocza artystka, od 10 lat mieszka w Beskidzie Niskim. Tereny te stały się ulubionym tematem jej twórczości. Na ekspozycję „Łosie w moim malarstwie" trafiły prace dokumentujące ową fascynację. Wernisaż odbędzie się w sobotę 22 lutego, o godz. 16.00.

Studencki teatr i Super-Grupa

Do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zawitają Super-artyści! Grupę o przewrotnej nazwie tworzą zarówno studenci, jak i absolwenci Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wystawę pt. „Na tej górce złapałam katar” przygotowali prace pejzażowe. Poprzez indywidualną interpretację malarską, młodzi artyści pokazują, jak bardzo różnorodnie można przedstawić tylko jeden temat, na własnej drodze twórczej.

Kiedy? Wernisaż - parter WBP, piątek 21 lutego, godz. 18.20.

Ze środowiska studenckiego wywodzi się także goszczący w Artetece wojewódzkiej biblioteki Teatr Przypadków Feralnych. Studencka trupa tym razem przygotowała inscenizację, która przeniesie widzów wprost do Kraju Kwitnącej Wiśni. Spektakl „Torba" powstał na podstawie tekstu słynnego japońskiego prozaika Kōbō Abe (autora m.in. Kobiety z wydm"). Całość reżyseruje Michał Szafarski. W obsadzie: Aleksandra Augustyn, Natalia Stąpor, Łukasz Baranowski i Marcin Mrozowski.

Kiedy? Arteteka WBP - sobota 22 lutego, godz. 19.30.

Ziarnko Gorczycy i sztuka myślenia o końcu świata

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na specjalną 20. edycję Gali Plebiscytu Ziarnko Gorczycy. Jubileuszowe statuetki ZIARNKA otrzymają osoby i firmy, które przez ostatnie dwadzieścia lat odznaczyły się niebywale wielkim sercem wobec potrzebujących czy niepełnosprawnych, oddając im swój czas, ofiarując dobry gest albo pomagając finansowo. Uroczystość uświetni koncert Andrzeja Sikorowskiego i grupy „Pod Budą". Dochód ze sprzedaży wszystkich biletów przeznaczony będzie na kolejną rozbudowę Sądeckiego Hospicjum.

Kiedy? Sobota 22 lutego, godz. 18.00.

fot. MCK SOKÓŁ

Na Scenie MOS Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie z kolei nowa odsłona Sztuki myślenia, tym razem pod hasłem „O powstrzymywaniu końca świata". Goście spotkania - prof. Ryszard Koziołek i prof. January Weiner odpowiedzą na pytania m.in. czy ludzki gatunek posiada gen autodestrukcji i samozniszczenie ludzkości jest nieuchronne? Czy istnieją skuteczne mechanizmy jego powstrzymania? Co może powstrzymać ów koniec - nauka, technologia,  humanistyka, sztuka, a może powrót religii, polityczna mobilizacja, lub nowa wrażliwość etyczna?

Kiedy? Piątek 21 lutego, godz. 19.00.

grafika: Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Fot. i inf.: UMWM

Kultura

Kultura - najnowsze informacje