poniedziałek, 6 września 2021 10:28

Leasing maszyn leśnych

Autor Artykuł sponsorowany
Leasing maszyn leśnych

Leasing na maszyny leśne – harwestery, forwardery i inne – cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki korzystnym warunkom takiego finansowania przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają. Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Jakie maszyny leśne podlegają leasingowaniu?

Obecnie do najpopularniejszych maszyn leśnych branych w leasing należą:

  • harwestery,
  • forwardery,
  • ciągniki i traktory,
  • traki,
  • maszyny do okrzesywania gałęzi,
  • mulczery,
  • przyczepy czy naczepy kłonicowe.

Z racji wysokiej ceny używane maszyny leśne, forwarder czy harwester są kupowane chętniej niż nowe. Często też sprowadza się je z zagranicy. W Leason możesz liczyć na finansowanie nawet 10-letniego i starszego sprzętu. Aby go uzyskać, potrzebujesz jedynie środków na wkład własny.

Jakie są zalety leasingu maszyn leśnych?

Leasing ma wiele zalet, a najważniejsze to:

  • brak konieczności inwestowania wysokich środków własnych,
  • możliwość zaliczenia maszyny w koszty nawet 2 razy szybciej, niż przy zakupie za gotówkę,
  • obniżenie podstawy opodatkowania oraz oszczędności,
  • niewiele wymaganych dokumentów i formalności,
  • nie obniża zdolności kredytowej,
  • chroni majątek przed komornikiem.

Leasing może uzyskać spółka prawa handlowego, spółka cywilna, a także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Leasing nowych i używanych maszyn

Leasingodawcy najchętniej udzielają finansowania na maszyny nowe lub używane, których wiek po zakończeniu umowy nie przekroczy 10 lat. Tańsze urządzenia za kilkadziesiąt tysięcy złotych można leasingować w procedurach uproszczonych bez dokumentów finansowych, natomiast w przypadku droższych wymagane są procedury zwykłe, z koniecznością wykazania obrotów. Najlepiej, aby Twoja firma miała roczny przychód co najmniej 3-krotnie większy niż cena zakupu sprzętu.

Jakie są warunki leasingu maszyn leśnych?

Maszyny leśne leasinguje się na okres od 3 do 7 lat, co wynika z przepisów prawnych związanych z okresem trwania umowy, który dla leasingu operacyjnego wynosi 40% okresu amortyzacji. Przy leasingu finansowym czas spłaty może być dowolnie ustalony, choć najczęściej jest to przedział od 1 do 6 lat.

Firmy leasingowe najchętniej oferują finansowanie przedsiębiorstwom z określonym stażem i dochodami. Jeśli Twój biznes działa długo i ma dobre wyniki, możesz oczekiwać niskiego wkładu własnego lub nawet jego braku.

Także nowe podmioty mogą otrzymać leasing. Wówczas warto mieć poręczyciela albo kwotę na wkład własny w wysokości 20–30%. Leasingodawcy mogą też zwracać uwagę na doświadczenie w branży, majątek prywatny czy podpisane kontrakty lub listy intencyjne.

Procedury przy leasingu maszyn leśnych

Przy leasingu nowego sprzętu wystarczy procedura uproszczona, przynajmniej do pewnej kwoty. Wymaga ona od Ciebie dostarczenia danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy, wypełnionego wniosku leasingowego, oferty zakupu maszyny, a czasem również i dokumentów finansowych.

Jeśli decydujesz się na leasing używanego sprzętu, musisz też dołączyć dokumenty rejestrowe oraz finansowe firmy. Pełne informacje finansowe są potrzebne przy zakupie maszyny z zagranicy.

Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu maszyn leśnych?

Cała procedura trwa znacznie krócej niż pozyskanie kredytu – najczęściej od 1 do 2 tygodni. Dłuższy okres zajmują jedynie transakcje zagraniczne.

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn, to powinieneś też rozważyć pożyczkę leasingową. Umożliwia ona identyczne rozliczenie projektu unijnego jak w przypadku kredytu, a jest prostsza w otrzymaniu i ma podobny koszt.

Poznaj wszystkie szczegóły. Skontaktuj się z doradcą Leason i zdecyduj się na naszą korzystną ofertę leasingową!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka