czwartek, 21 kwietnia 2022 14:56

Ma 83 lata i znaleziono ją podczas remontu dachu magistratu! Trafi do muzeum

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Ma 83 lata i znaleziono ją podczas remontu dachu magistratu! Trafi do muzeum

"Niesamowitą eksmisję przeprowadził komornik sądowy na cmentarzu tarnowskim. W grobowcu rodzinnym rodziny Mrozów spoczywały zwłoki dalekiej krewnej Łabnowej, umieszczone tam tylko warunkowo i do oznaczonego ściśle terminu. Gdy termin minął, a Łabnowie zwłok zmarłej do innego grobu nie przenieśli, udali się Mrozowie na drogę sądową, wnosząc o usunięcie zwłok z ich grobowca". Od razu wyjaśniamy — to nie news o rodzinnym sporze toczonym przez tarnowskie rodziny, ale fragment artykułu z gazety sprzed 83 lat, którą niespodziewanie znaleziono podczas remontu w Muszynie.

Właśnie trwają prace remontowe polegające na wymianie poszycia dachu na muszyńskim magistracie. Podczas prac firma budowlana natrafiła na stary i zapodziany fragment gazety Polonia z marca 1939 r. (nr 5100 – 29.3.1939 r.).

Z gazety liczącej ponad 83 lata zachowały się strony od 5 do 12. Wśród nagłówków można wyczytać, jak patrioci czescy tworzą demonstracyjny rząd w Ameryce, Litwini nie poddadzą się bez walki (nie mogą bowiem „żyć w myśl wskazań obcego rozsądku”) czy „Wojna” słowacko-węgierska trwa, Węgrzy mówią o atakach słowackich. Nie brakuje wpisów bliskich ówczesnym fanom koszykówki, gdzie podano wyniki meczu Estonia – USA.

Odnalezione karty gazety jako ciekawostka zostaną przekazane do Muzeum             Regionalnego Państwa Muszyńskiego działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie gdzie zainteresowani będą mogli zaznajomić się bliżej z treścią blisko wiekowego znaleziska.

Fot.: wikipedia
Inf.: UM Muszyna

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje