wtorek, 26 października 2021 14:53

Małopolska: Uchylenie deklaracji anty-LGBT dało efekt. KE wraca do rozmów

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: Uchylenie deklaracji anty-LGBT dało efekt. KE wraca do rozmów

Miesiąc temu, 27 września, po burzliwej dyskusji sejmik małopolski uchylił deklarację anty-LGBT z 2019 roku. Mimo wątpliwości niektórych prawicowych radnych ten ruch miał sens. Znowu pojawiła się szansa na pieniądze z Unii.

– Otrzymaliśmy informację od przedstawiciela Komisji Europejskiej Pana Dyrektora Normundsa Popensa, o ponownym rozpoczęciu rozmów na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego – potwierdza wiadomość marszałek województwa, Witold Kozłowski

A było sporo do stracenia. W ramach programu REACT-EU do Małopolski może teraz trafić ponad 30 mln euro (ponad 135 mln zł) oraz blisko 2,5 mld euro (ponad 10 mld zł) w perspektywie finansowej 2021-2027.

Mimo to, niektórzy radni na sesji 27 września, na której dyskutowano kwestię uchylenie deklaracji byli przeciw takiej decyzji. – Głosowanie o uchyleniu deklaracji jest realizacją brukselskiego scenariuszu – mówiła radna Malec-Lech, która jest członkiem zarządu województwa małopolskiego. - Nie do takiej Unii wstępowaliśmy. Wtórował jej Bogdan Pęk: – Nasza deklaracja, która jest przedmiotem nieprawdopodobnego ataku, nie zawierała nic co dyskryminuje i jest przeciwko ludziom - mówił były senator. Padły argumenty o próbie zmuszenia, zastraszenia Małopolski, a głosowanie za projektem opozycji określiła jako ślepe i bezrefleksyjne przyjmowanie decyzji Komisji Europejskiej, które nie jest przecież organem demokratycznie wybieranym. Były słowa o szantażu finansowym i "dyskryminacji nas jako Małopolan", nawiązano nawet do zamknięcia kopalni w Turowie.

Na szczęście burzliwe dyskusje mamy już za sobą. Co ważniejsze, wracają szanse na fundusze unijne dla Małopolski. We wtorek, 26 października Normunds Popens, Dyrektor ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej poinformował o powrocie do rozmów na temat uzgodnień dotyczących modyfikacji RPO WM 2014-2020 w zakresie REACT-EU, który zakłada m.in. wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią.

Cieszy się z tego także marszałek Kozłowski.– Ponownie zasiadamy do stołu, by rozmawiać z Komisją Europejską na temat środków dla Małopolski. To bardzo dobry prognostyk. Cieszę się, że po wczorajszych dobrych wiadomościach dzisiaj możemy poinformować, że już niebawem nasz region otrzyma kolejne wsparcie w ramach programu REACT-EU – podkreśla Witold Kozłowski.

Małopolska - najnowsze informacje